1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 1 yaşını doldurmadan demir parmaklıklarla tanışan çocuk sayısı yüzde 31 arttı!.
1 yaşını doldurmadan demir parmaklıklarla tanışan çocuk sayısı yüzde 31 arttı!.

1 yaşını doldurmadan demir parmaklıklarla tanışan çocuk sayısı yüzde 31 arttı!.

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalan çocukları Adalet Bakanlığı’na sordu. Bakanlığın verdiği cevaba göre cezaevindeki çocuk sayısı son üç ayda yüzde 20 arttı.

A+A-

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, anneleriyle birlikte cezaevlerinde kalan çocukları Adalet Bakanlığı’na sordu. Bakanlığın verdiği cevaba göre cezaevindeki çocuk sayısı son üç ayda yüzde 20 arttı.

668 çocuğun annesinin yanında kaldığı ceza infaz kurumlarında, Nisan ayında 0-12 ay arası çocuk sayısı 114 iken, Temmuz ayında bu sayı 149’a ulaştı. Yani henüz 1 yaşını doldurmadan demir parmaklıklarla tanışan çocuk sayısı da yüzde 31 arttı.

Her gün en az bir çocuk annesiyle birlikte cezaevine girdi

Nisan ayında ceza infaz kurumlarında kalan çocuk sayısı 560 iken; Temmuz ayında bu sayı 668 oldu. 90 günde 108 çocuk daha annesiyle birlikte cezaevine girdi. Yani her gün en az bir çocuk annesiyle birlikte cezaevine girdi. 4 Temmuz 2017 tarihi itibariyle 349 erkek, 324 kız olmak üzere 668 çocuk ceza infaz kurumlarında annesinin yanında kalıyor.

-Soru önergesine verilen cevapta Adalet Bakanlığı’nın cezaevinde bulunan ‘hamile’ mahpuslara ilişkin kayıt tutmadığı da ortaya çıktı.

Bakanlık, cezaevlerinde bulunan ‘Hamile hükümlü veya tutuklu mahkûmlar’ ile ‘Doğum yapan hükümlü/tutuklu mahkûm sayılarına’ ilişkin sorulara “Ceza İnfaz Kurumlarında bulunan hükümlü tutukluların hamile olup olmadığı, ceza infaz kurumunda doğum yapıp yapmadığı, annesinin yanında kalan çocukların hastalık veya vefat durumuna ilişkin veriler hakkında tespit edilmiş veri bulunmamaktadır.” cevabını verdi.

Doğum esnasında ya da doğumdan sonra cezaevinde çocuğunu kaybeden tutuklu ve hükümlü annelere ilişkin sorulara da bakanlık tarafından “kayıtlarımızda yer almıyor” cevabı verildi.

Hamile tutuklu ve hükümlülere ilişkin veri bulunmuyor

CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, şunları söyledi:

“Cezaevlerinde revire çıkmak isteyen tutuklu ve hükümlülerin, hangi gerekçelerle bu talepte bulundukları kayıt altına alınmaktadır. Şayet mahkumların bu talepleri göz ardı ediliyorsa, bu en hafif ifadeyle görevi ihmaldir. Adalet Bakanlığı, ‘hamile tutuklu ve hükümlülere ilişkin veri bulunmuyor’ diyerek görevini ihmal etmektedir. Çünkü OHAL ile birlikte kapasitesinin üzerinde tutuklu ve hükümlü barındıran cezaevleri, çocuklu ve/veya hamile mahpuslar için çok daha sorunlu mekânlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adalet Bakanlığı’nın hayati önem taşıyan bu konuya daha sağlıklı ve ciddi bir şekilde eğilmesini talep ediyoruz. Zira ‘Kayıt tutulmuyor, bilgimiz yok’ denilerek, ciddi anlamda bir insan hakkının da açık şekilde ihlal edildiği, Bakanlık tarafından da kabul edilmiş oluyor. Annelik hakkı, en az yaşam hakkı kadar kutsaldır. Cezaevinde olsa da,hamile hükümlü ya da tutukluların sağlık kontrollerinin düzenli olarak yapılması, sorunlarının kayıt altına alınması, doğumakadar olan sürecin sıkı şekilde takibi gereklidir.”

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.