1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 1 yılda 1095 intihar saldırısı
1 yılda 1095 intihar saldırısı

1 yılda 1095 intihar saldırısı

Hollanda Uluslararası Terörle Mücadele Merkezi (ICCT), IŞİD’in düzenlediği intihar saldırılarıyla ilgili bir rapor yayımladı.

A+A-

Rapor, IŞİD’in haber ajansı olarak bilinen Amak Haber Ajası’nda, Aralık 2015’ten Kasım 2016’ya kadar yayımlanan bilgilerden yola çıkılarak hazırlandı.

 

 

 

ICCT tarafından yayımlanan 34 sayfalık raporda, IŞİD’in 1 yıl içerisinde saldırılarda hangi yöntemleri kullandığı, hedef ve amacının ne olduğu gibi çok sayıda detay yer alıyor.

 

 

 

Raporda, IŞİD’in intihar saldırıları, “Şehadet Operasyonu” ve “Cümbüş Operasyonu” olarak 2 katagoride değerlendiriliyor.

 

 

 

Birinci kategoride değerlendirilen “Şehadet Operasyonu”nda, saldırıyı düzenleyecek kişi veya kilşilerin mutlaka ölmesi gerekiyor.

 

 

 

IŞİD’in daha çok bomba yüklü araçlarla gerçekleştirdiği bu tür saldırılar daha önce El-Kaide gibi birçok grup tarafından da uygulamış.

 

 

 

İkinci kategori olarak belirtilen “Cümbüş Operasyonu” adı verilen saldırı yönteminde ise saldırganın ölmesi şart koşulmuyor önemli olan amacın yerine getirilmesidir.

 

 

 

ICCT’nin raporuna göre IŞİD, 1 yıl içerisinde bin 95 intihar saldırısı gerçekleştirdi. Bunların yüzde 70’inde bomba yüklü araçlar kullanılmış.

 

 

 

IŞİD, bu süre zarfında düzenlediği intihar saldırılarının yüzde 60’ını Irak’ta, yüzde 24’ünü Suriye’de ve yüzde 16’sını ise Libya, Yemen, Nijerya, Afganistan, Bangladeş, Mısır ve Pakistan’da gerçekleştirdi.

 

 

 

Saldırıların sayısı ve yöntemleri:

 

 

 

Saldırı sayısı: 1095

 

766 adet bomba yüklü araç

 

184 adet Cümbüş Operasyonu

 

145 adet canlı bomba “Kemer”

 

 

 

İntihar saldırılarında kullanılan üyelerin yüzde 20’si yabancı uyruklu.

 

 

 

Saldırıların hedefinde ise yüzde 84 askerler, yüzde 16’sında da siviller yer alıyor.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.