1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 17 sanıklı davada ikinci perde
17 sanıklı davada ikinci perde

17 sanıklı davada ikinci perde

Duruşmaya saat 14:00'e kadar ara verildi

A+A-

ürk Silahlı Kuvvetleri (TSK) içindeki cunta yapılanması tarafından düzenlenen darbe girişimi sonrası tutuklanan gazeteci - yazar Ahmet Altan, akademisyen kardeşi Mehmet Altan ve Nazlı Ilıcak'ın da aralarında bulunduğu 17 sanıklı davanın ikinci duruşması bugün görülüyor.

Dava kapsamında Altan kardeşler ve Ilıcak’a ek olarak Ekrem Dumanlı, Emrullah Uslu, Tuncay Opçin, Abdülkerim Balcı, Şemseddin Efe, Osman Özsoy, Faruk Kardıç, Fevzi Yazıcı, Mehmet Kamış, Şükrü Tuğrul Özşengül, Yakup Şimşek, Bülent Keneş, Ali Çolak ve Tibet Murat Sanlıman sanık olarak yargılanıyor.

Çağlayan Adliyesi'nde görülen duruşmayı, İngiltere-Galler Barosu İnsan Hakları Komitesi temsilcileri, gazeteciler Hasan Cemal, Alper Görmüş, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, AKP Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar ve HDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan da takip ediyor.

 

İşte dakika dakika yaşananlar:

12:15 - Duruşmaya saat 14:00'e kadar ara verildi.

12:10 - Mahkeme Başkanı Nazlı Ilıcak'tan savunmasını toparlamasını istedi ve "Bıraksak aksama kadar, yatsıya kadar, sabaha kadar konuşacağınızı biliyorum" dedi

12:06 - Nazlı Ilıcak: Hıfzı Çubuklu cezaevine girmeden önce beni güvenilir ve AKP yanlısı bir gazeteci olarak aradı. Ben de onu savunan yazı yazdım.

12:05 - Mahkeme başkanı savunmasını kısa tutması için Nazlı Ilıcak'ı "Esasa ilişkin savunmanızı şimdi yapmayın. Duruşma bir günlük" diyerek uyardı. 

12:02 - Nazlı Ilıcak: Ben önce “terör örgütü üyeliğinden” tutuklandım. Sonra bu örgütle alakam olmadığı ortaya kondu ama bu kez de darbecilik yamandı.

12:00 - Nazlı Ilıcak: Ben Ahmet Altan ve Mehmet Altan dışında birlikte yargılandığım kimseyi tanımıyorum. Ben niye öteki insanlarla birlikte yargılanıyorum?

11:55 - Nazlı Ilıcak: İddianamede bazı doğrular da var. Mesela Bülent Keneş'in, Kerim Balcı'nın, Emre Uslu'nun darbe çağrışımlı tweetleri... FETÖcüler!

11:53 - Nazlı Ilıcak: Savcının "darbeyi çağrıştırıcı" dediği cümle hangisi? Somut cümle göstermiyor. Hep toptan konuşuyor. Darbeyi ne zaman övmüşüm ben?

11:50 - Nazlı Ilıcak: Yassıada'yla mukayeseyi tarihten örnek alınsın diye yaptım. Biz gazeteciler suç teşkil etmeyen yazılarımızla yargılanamayız.

11:45 - Nazlı Ilıcak: Menderes'in başına gelenlerle bugün biz gazetecilerin başına gelen aynı şey.

11:42 - Nazlı Ilıcak: Darbe suçlarında cebir, şiddet aranması lazım. Ben 11 tweetle bir kartopu fotoğrafıyla "darbenin aslî unsuru" olmuşum.

11:40 - Nazlı Ilıcak: Zekeriya Öz'le kartopu fotoğrafı, Bugün gazetesinden aldığım 15 aylık maaş darbeye teşebbüsün somut delili midir?

11:35 - Nazlı Ilıcak: Ben Bank Asya'dan krediyle villa mı aldım? Menfaat peşindekiler hapiste değil. Ben hiçbir zaman menfaat peşinde olmadım.

11:32 - Nazlı Ilıcak: Benim darbeyi önceden bildiğimi, darbeye nasıl zemin hazırladığımı, niçin darbe yapmak isteyebileceğimi de kanıtlamak zorundasınız. 

11:31 - Nazlı Ilıcak: 3 ay önce sizi suçsuzluğuma ikna edebildiğimi sanmıştım. Ama somut delil var diyerek tahliye etmediniz. Ancak bu somut delilleri sunmadınız. Benim darbeye teşebbüs ettiğimin somut delilleri ne olabilir diye üç aydır düşünüyorum.

11:30 - Nazlı Ilıcak savunmasına başladı.

11:23 - Ailelerin alınmasıyla duruşma yeniden başladı. Yargıç ayakta izlemeye izin vermiyor. 

11:22 - Duruşmayı izleyen milletvekilleri ailelerin salona alınması için güvenlikçileri ikna etmeye çalışıyorlar.

11:20 - Duruşmaya 5 dakika ara verildi.

11:19 - Avukat Ergin Cinmen ailelerin dışarıda kaldığı gerekçesiyle duruşmanın büyük salona alınmasını talep etti. Mahkeme Başkanı reddetti.

11:15 - Duruşma başladı. Mehmet Altan'ın Silivri'den getirildiği duruşmaya Ahmet Altan SEGBİS sistemi üzerinden katılacak. Nazlı Ilıcak ise henüz salona getirilmedi. 

 

Hasan Cemal ile Alper Görmüş

09:56 - Avukatlar içeri alınmaya başlandı.

Altan kardeşler ve Ilıcak için hangi cezalar isteniyor?

Çağlayan Adliyesi'nde ikinci duruşması görülecek davada savcılık, Altan kardeşler ile Nazlı Ilıcak hakkında “Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya çalışmak”, “Türkiye Cumhuriyeti Hükümetini ortadan kaldırmaya çalışmak” ve “Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ortadan kaldırmaya çalışmak” suçlamalarıyla üçer kez ağırlaştırılmış müebbet ve “Silahlı terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işleme” suçlamasıyla da 15 yıla kadar hapis cezası talep ediyor.

Ahmet Altan hakkında kapatılan Taraf gazetesinin Genel Yayın Yönetmenliğini yaptığı dönemde çıkan bazı haberler, üç köşe yazısı, 14 Temmuz tarihinde katıldığı bir televizyon programında yaptığı yorumlar, HTS kayıtları ve tanık ifadeleri gerekçe gösterilirken, Mehmet Altan hakkında ise iki köşe yazısı, Ahmet Altan ve Nazlı Ilıcak’la 14 Temmuz’da katıldığı televizyon programı, tanık ifadeleri, HTS kayıtları ve evinde bulunan altı adet 1 dolar delil olarak sunuluyor.

İddianamede diğer 13 kişi hakkında darbe suçlamalarına ek olarak “Terör örgütü yöneticisi olma” veya “Terör örgütü üyeliği” suçlamaları yöneltilirken Tibet Murat Sanlıman ise “Silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etmek” ile suçlanıyor.

Altanlar ve Ilıcak’la birlikte Fevzi Yazıcı, Şükrü Tuğrul Özşengül ve Yakup Şimşek tutuklu olarak yargılanırken Tibet Murat Sanlıman ise tutuksuz olarak yargılanıyor. Geri kalan 10 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.


İddianamenin tam metni için tıklayın

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.