1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 23 HAZİRANDA MUSLUKLARI KAPATALIM
23 HAZİRANDA MUSLUKLARI KAPATALIM

23 HAZİRANDA MUSLUKLARI KAPATALIM

İnsan ve Özgürlük partisi yaptığı bir basın açıklaması ile İstanbul seçimleri ile ilgili kararını kamuoyu ile paylaştı. Hak, hukuk ve demokrasi için islambuldaki seçmeni sandığa davet etti.

A+A-

Basın açıklamasının tam metni;

23 HAZİRANDA MUSLUKLARI KAPATALIM

Turkiyede 31 Mart yerel seçim döneminde başlayan ve sonrasında da devam eden birçok il, ilçe ve beldede muhalefet partileri aleyhine açık usulsüzlükler tespit edilmesine rağmen yapılan itirazların reddedilmesi, buna karşın istanbul seçimlerinin hukuksuz bir sekilde iptal edilmesi ile devam eden anti demokratik süreç istanbul seçimlerine ayrı bir anlam kazandırmıştır.

Cumhurbaşkanlığı makamından başlayarak özellikle Kürdistan bölgesinde sadece hakem rolünde olması gereken devletin asli kurumları ve temsilcilerinin iktidar partisi organı gibi seçim çalışmalarına müdahil olmaları insan iradesinin nasıl bir baskı altında olduğu ve Demokratik sistemin nasıl bir tehlike ile karşı karşıya olduğu gerçeğini ortaya koymaktadır.

Cumhur ittifakı adı altında bir araya gelen AKP ve MHP nin ötekileştiren ve kutuplaştıran siyaset dilinin bir sorun çözme mekanizması olan siyaset kurumunun şahsiyetine çok büyük zararlar verdiği aşikardır.

Bu gerçeklikler ışığında mevcut durumun siyasal açıdan sürdürülebilir bir durum olmadığı gerçeği ile karşı karşıyayız. Bunu düzeltmenin yegâne yolu yine demokratik yöntemlerden biri olan sandıkta bu durumun musebbiplerine gereken cevabı vermektir.

Bu açıdan istanbul seçimlerinin bir seçimden çok, herkesin nefes alma ihtiyacının karşılanması, halk iradesinin her şeyin üstünde olduğunu göstermenin, gasp edilmiş bir hakkın iadesi ve başta Kürt sorunu olmak üzere temel sorunların kutuplaştırıcı siyaset ve savaş politikaları ile değil, demokratik yöntemler ve siyaset mekanizmasının barışçıl usulleri ile çözülmesinin önünü açmak vb. gibi daha büyük anlamları vardır.

Anayasal ve hukuki düzlemde Kürtleri inkâr eden ancak siyasi çıkarları söz konusu olduğunda Kürt ve Kürdistanı dilinden düşürmeyen gerek iktidar gerekse muhalefet olan her iki kesime de birini kaldırarak biri de alaşağı ederek bu gerçeği bir daha göstermenin zamanıdır.

Biz İnsan ve Özgürlük Partisi olarak demokratik siyasetin önünü açmak ve hakk, hukukun korunması adina, demokrasi güçlerinin, tüm İstanbulluların ve özellikle kilit konumda bulunan İstanbuldaki Kürt seçmeninin sandık başına gitmesini ve kendilerini muslukları kapatmakla tehdit edenlerin 23 haziranda musluklarını kapatmaya davet ediyoruz.

İNSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTİSİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.