1. YAZARLAR

  2. Yılmaz Günay

  3. 25 Eylül (Dünya Umut Günü)
Yılmaz Günay

Yılmaz Günay

Yazarın Tüm Yazıları >

25 Eylül (Dünya Umut Günü)

A+A-


Yüz Yıllık Hayal....
Yüz Yıllık Yürüyüş...

Herşeyi silbaştan yapmak lazım. Silbaştan ölümü hissetmek. Silbaştan yaşama tutunmak. Bütün hayalleri yaşamak , yeniden kurgulamak yarınları. 


Tarihin şevkle yol aldığı, umuda kol kanat gerdiği / kucaklayıp yükselteceği o güne herşeyi yeniden, silbaştan kurgulayarak gitmek lazım. İnsanın doğacak güne yapacağı en büyük katkı belki de uyumakta olduğu uykudan uyanmasıdır.  Güneşe selam durmak adına uyandırmasıdır bir çocuğu uykusundan. 


Acı ve ızdırap şevkin hararetiyle unutulabilir belki ama sukunet ve suhulettir herşeyi yerli yerine oturtan. Herşeyi dengede tutan şevkin coşkusu değil, kendinden eminliğin ağır başlılığıdır.  


 Duy beni ey coğrafyamın acılarla yoğrulmuş, acıların yorgunluğunu alnının kesik çizgilerinde taşıyan vatanım. Duy bendeki büyük çığlığı, sessizliğime gömdüğüm çığlığımı.  


Herşeyin üstüne kocaman bir çizgi çekip yeniden başlamak istiyorum.  Çaresizliklerle dolu kırgınlığımın en aşikar haline kocaman bir çizik çekip umudun ayakkabı bağcıklarına yüreğimi takarak yeniden başlamak istiyorum. 
Yüz yıldır umudumun üstüne buldozer süren karanlığı geride bırakıp şafağa gülümsemek istiyorum. Şafağın coğrafyaya adımlarını atan ilk bekçilerini alnından öpmek, toprağıma basan ilk ayakların çıplak tenine değen toz tanelerinden umudun dağlarını yüceltmek istiyorum. Karacadağın yorgun ve kara yazgısına şafağın ilk ışıklarını avuçlarımda taşımak istiyor yüreğimin yüz yıllık hasretiyle.


Evet.  Herşeye yeniden, yepyeni umutlarla başlamak istiyorum.  Bağrımda sakladığım insanlığın en kadim şehirlerinden geleceğe umudun tarihim kadar geniş sokaklarını kurmak ve bu sokaklarda emin ve güven içinde yürümek istiyorum. 


Özgür olmak ve özgürlüğün çıplak bedenine sarılıp hasretimi bir bir sayıklayarak geleceğe gülümsemek istiyorum. Doğacak çocuklarımın mutlu yarınlarına dair hayallere dalarak selamlamak istiyorum geleceği. 


Ölüme ve ölümden beter acılara alışkın günlerimin üzerine kalın bir yorgan atıp hayatı yaşatmak, yaşamdan tad almak adına özgürlüğün Ararat gibi ulu ve devasa günlerine bir çocuk sevinciyle gülmek istiyorum. Gülmek;  tarihi acıların mahpushanesinden kurtarmak için... Gülmek; gasp edilmiş toprağımın Dicle'nin serin sularına kavuşması için... Gülmek; darmadağın edilmiş şehirlerimin kadim varlığına, varlığındaki asalete kavuşması için... Gülmek; yıpratılmış umutlarımın asmin yaprağındaki narinliğine yeniden kavuşması için... Gülmek;  toprağın vatan olması, olabilmesi için...


Yüz yıldır bekledim seni ey güzelliğin güçten düşürülmüş hali. Ey aşkın özgürlüğe susamış hali. Kalk zira sabah yakındır. Ve yakın hiç olmadığı kadar güzeldir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum