1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü
25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü

25 kasım kadına yönelik şiddete karşı uluslararası mücadele günü

Oysa şiddet hiçbir canlıya hiçbir nesneye yapılmaması gerektiği gibi insanlığın anası kadına yapılması da ayrıca utanç vericidir.

A+A-

Yüzyıllardır dünyanın her yerinde kadınlara karşı toplumun fiziksel gücünü elinde bulunduran erkek egemen zihniyetin, her döneme ve toplumun yapısına bağlı farklı şekillerde uygulanan şiddet maalesef günümüzde ve toplumumuzda şekilleri çoğalarak artmış ve halen devam etmektedir.
Toplumu oluşturan iki birey kadın ve erkek arasında yaşanan bu insanlık onuruna yakışıksız davranış yüzünden dünyada her gün onlarca kadın katledilmekte binlerce aile parçalanmaktadır.
Bu katliamlardan dolayı toplum ciddi bir psikojojik bunalıma sürüklenmekte ve yeni yeni olaylara davetiye çıkarmaktadır.
Birçok nedeni olan şiddete eğilimin bireysel davranışla alakası olduğu kadar sosyal hayatta yaşanan sıkıntılarında etkisini gözardı etmemek gerekir.
Özellikle ülkelerin ekonomik sıkıntıları işsizliğe neden olduğundan  eve ekmek götürememe aileye bakma sıkıntısı ev sahibi olamama gibi toplumun en küçük ve temel taşı olan aile nin temel ihtiyacının karşılanamaması ciddi anlamda şiddete sebep olmakta.
Bu şiddeti ortadan kaldırmak sonlandırmak
veya en aza indirgemek devletin görevidir.
Başta  eğitim olmak  üzere  vatandaşın ekonomik sıkıntısını ortadan kaldırmak,şiddete yönelenlere ciddi cezai işlemleri gerçekleştirmek,
kadınların kendilerini güvende hissedecekleri bir hayat sunmak devletin ve hükümetlerin görevleri arasındadır.
Bir diğer sebep de üzellikle devletin kullandığı şiddet dilidir.
Devletin şiddet dili gün geçtikçe toplumlarda yerleşik bir dil halini almaktadır.
Polis şiddet uyguluyorsa, asker şiddet uyguluyorsa siyasetçi şiddet uyguluyorsa sporcu uyguluyorsa ,sanatçı uyguluyorsa bu normaldir ben de yapabilirim gibi algı oluşmakta ve kendinde daha güçsüz olanlara karşı şiddete yönelmektedir.
Oysa şiddet hiçbir canlıya hiçbir nesneye yapılmaması gerektiği gibi insanlığın anası kadına yapılması da ayrıca utanç vericidir.

İnsan ve Özgürlük Partisi kadın yapılanması  olarak,kadına karşı işlenen her türlü şiddeti kınıyor şiddetin her türlüsünü ortadan kaldırmak için yapılması gereken düzenleme ve atılması gereken tüm adımları destekleyeceğimizi bir kez daha ilan ediyoruz.

Şiddet insanlığa karşı uygulanan en büyük suçtur.

İnsan ve Özgürlük Partisi  Kadın Meclisi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.