1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 25 milyarlık vergi paketi
25 milyarlık vergi paketi

25 milyarlık vergi paketi

Maliye, vergi artışlarında düğmeye bastı.Torba Tasarı ile 70 bin liralık üçüncü dilim gelirde vergi, yüzde 30’a çıkartılacak.

A+A-

 

Birkaç ay önce, enflasyona etki yapabilecek vergi ayarlamalarından kesin dille kaçınıldığını duyuran Maliye’den sert vergi hamlesi geldi. Torba Yasa Tasarısı ile otomobillerden şans oyunlarına kadar önemli birçok tüketim ürünlerinde vergi artışına gidildi. Bazı ürünlere ise ÖTV getirildi. Buna göre, binek otomobillerden alınan motorlu taşıt vergisi 2018’den itibaren yüzde 40 artırılacak. Şans oyunları vergisi iki kat artışla yüzde 20’ye çıkartılacak. Sigara kağıdından ÖTV alınacak. Kolalı gazozlardaki yüzde 25 ÖTV enerji içeceklerini de kapsayacak. Meclis’e sevk edilen yeni Torba Kanun taslağına ilişkin açıklamalarda bulunan Maliye Bakanı Naci Ağbal, Torba Kanun ile vergi gelirlerini artıracak kalıcı düzenlemeleri hayata geçireceklerini, böylece artan riskleri de yöneteceklerini kaydetti.

Finans sektöründe Kurumlar Vergisi oranını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkaracak düzenlemeyi hayata geçireceklerine değinen Ağbal, “Ayrıca,  kurumların dağıtılmayan kar paylarından yüzde 1 oranında vergi tevkifatının yapılmasını öngörüyoruz. Şirketler, 2 yıldan fazla elde tuttuğu gayrimenkulleri elden çıkarırsa yüzde 75 oranında kazanç istisnası var. Bu istisna oranını yüzde 50’ye düşüreceğiz” diye konuştu. Bütün gelirler için uygulanan Gelir Vergisi tarifesinde değişikliğe gideceklerini anlatan Ağbal, şöyle devam etti:  “Gelir Vergisi tarifesindeki değişiklik ücret gelirleri için 1 Ocak 2018’den, diğer kazançlar için 2017 yılı kazançlarından itibaren için geçerli olacak. Gelir Vergisi tarifesinin üçüncü dilimindeki gelirler için uygulanan yüzde 27 oranını yüzde 30’a çıkarıyoruz. Kira gelirleri üzerinden elde edilen hasılatın yüzde 25’i, götürü gider olarak kazançtan düşüyor. Burada götürü gider oranını yüzde 25’ten yüzde 15’e düşürüyoruz.”

17-09/28/1024147272.jpg

SİGARA KAĞIDINA ÖTV

Bakan Ağbal, hali hazırda kolalı gazozlardan alınan yüzde 25 oranındaki ÖTV’yi, meyveli gazozların yanı sıra enerji içeceklerini de kapsayacak şekilde genişleteceklerini dile getirdi. Bir başka gelir artırıcı düzenlemenin de “makaron” diye tabir edilen sarmalık tütünle kullanılan sigara kağıdıyla ilgili olduğuna işaret eden Ağbal, “Şu ana kadar bununla ilgili bir vergileme yoktu. Artık makaronda da belirli bir tutarda maktu Özel Tüketim Vergisi getiriyoruz. Bu da bizim için kalıcı gelir artırıcı bir düzenleme olacak. Bu, aynı zamanda yasa dışı tütün ticaretinin önlenmesi için de önemli düzenleme.” ifadelerini kullandı. Özelleştirmeler konusunda Bakan Ağbal, Türkiye Şeker Fabrikalarına bağlı fabrikalardan önceliklendirme yaparak özelleştirmeye devam edeceklerini söyledi. Ağbal, Torba Kanun taslağında Savunma Sanayii Destekleme Fonu gelirlerini artırmak üzere toplanan vergilerden fona daha fazla pay veren düzenlemeleri de getireceklerini söyledi.

OTOMOBİLLERE YÜZDE 40 VERGİ ARTIŞI

Ağbal, binek otomobillerin Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni gelecek sene yüzde 40 oranında artıracaklarını belirterek, diğer araçlarda yeniden değerleme oranında artış yapılacağını bildirdi. Bakan Ağbal, “Değer arttıkça, vergi miktarında yüzde 10 ve yüzde 20 şeklinde artışlar olacak” dedi. Ağbal, şans oyunları ve çekilişlerde elde edilen gelirler üzerinden yapılan yüzde 10’luk vergi kesintisini yüzde 20’ye çıkaracaklarını duyurdu.

SAVUNMA SANAYİ'NE 8 MİLYARLIK KAYNAK

Bakan Ağbal, Kurumlar Vergisi, Gelir Vergisi, Motorlu Taşıtlar Vergisi, Veraset ve İntikal Vergisi ile ÖTV gelirlerinden elde edilen ilave gelirin önemli kısmını doğrudan Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na gelir olarak aktaracaklarını vurguladı. Ağbal, “Açıkladığımız tedbirler kapsamında elde edilecek gelirlerden 8 milyar liralık bir kaynağın münhasıran Savunma Sanayii Destekleme Fonu’na ilave gelir olarak aktarılmasını öngörüyoruz” diye konuştu.   

BANKA HİSSELERİNİ YÜZDE 22 VERGİ ÇARPTI

Maliye Bakanı Ağbal’ın finans sektöründe kurumlar vergisi oranını yüzde 20’den yüzde 22’ye çıkartılacağını açıklaması, banka hisselerine de yansıdı. BİST 100 içerisinde en fazla düşen hisselerin ilk sırasında bankalar yer aldı. TEB Yatırım Stratejisti Işık Ökte, “Bütçedeki kötüleşmenin faizler üzerindeki negatif etkisini gören hükümet bugün itibariyle yeni bir modele geçtiğini ve bunun da maliye politikası ile yapılacağını gösterdi” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.