1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 28 Şubat Sanıkları Nasıl Kurtarılır!
28 Şubat Sanıkları Nasıl Kurtarılır!

28 Şubat Sanıkları Nasıl Kurtarılır!

Sanıkların duruşmalardaki tutum ve davranışları lehlerine kabul edilerek, cezada indirim yapıldı ve ceza müebbet hepse çevrildi. Sanıkların, yaşı ve sağlık sorunları gerekçesiyle adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildi.

A+A-

28 Şubat davasında karar açıklandı. 68 sanık beraat ederken, 21 sanığa müebbet hapis cezası verildi. Müebbet hapis cezası alanlar arasında dönemin Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan da bulunuyor.

FETÖ/PDY soruşturmasında tutuklanan eski savcı Mustafa Bilgili tarafından açılan ve 5 yıl süren 28 Şubat davasında mahkeme heyeti, kararını vermek üzere bugün toplandı. Davada, 103 sanık “Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak” suçlamasıyla yargılanıyor.

Mahkeme Başkanı Mustafa Yiğitsoy, duruşmanın ilk bölümünde mahkemeye gelen evrakları okuduktan sonra sanıklara son sözlerini sordu. Sanıklar avukatları iddianameyi hazırlayan savcıların FETÖ sanığı olduğunu belirterek beraat talep etti. Daha sonra mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzere duruşmaya ara verdi.

Aranın ardından karar açıklanırken, aralarında Çevik Bir’in de bulunduğu bazı sanıklar duruşma salonuna gelmedi. Müştekiler, sanık yakınları, sanık ve müşteki avukatları, basın mensupları ve izleyiciler de duruşmaya katılınca salon yetersiz kaldı. Yer sorunu nedeniyle tartışmalar yaşandı.

19 SANIĞIN RÜTBESİ SÖKÜLECEK

Kararını açıklayan mahkeme heyeti, “Türkiye Cumhuriyeti icra vekilleri heyetini cebren ıskat veya vazife görmekten men” suçlamasıyla 21 sanığa ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildiğini duyurdu. Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilen sanıklar arasında dönemin Genelkurmay Başkanı Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı, dönemin Genelkurmay İkinci Başkanı Çevik Bir, emekli Orgeneral Çetin Doğan, eski YÖK Başkanı Kemal Gürüz de bulunuyor.

Sanıkların duruşmalardaki tutum ve davranışları lehlerine kabul edilerek, cezada indirim yapıldı ve ceza müebbet hepse çevrildi.  Sanıkların, yaşı ve sağlık sorunları gerekçesiyle adli kontrol tedbiri uygulanmasına karar verildi.

Diğer müebbet alan sanıklar şunlar: Ahmet Çörekçi, Aydan Erol, Cevat Temel Özkaynak, Çetin Sarı, Çetin Dizdar, Erdoğan Öznal, Erol Özkasnak, Fevzi Türkeri, Hakkı Kılıç, Hayri Bülent Alpkaya, Hikmet Köksal, İdris Koralp, İlhan Kılıç, Kenan Deniz, Mühittin Erdal Şenel, Vural Avar, Yıldırım Türkeri.

Ayrıca 19 asker sanığın rütbelerinin sökülmesine de karar verildi.

68 SANIK BERAAT ETTİ

Emekli Korgeneral Engin Alan’ın da içinde yer aldığı 68 sanık, “sanıkların yüklenen suçu işlediği suçun sabit olmaması” gerekçesiyle beraat etti. Hayatını kaybeden 4 sanık hakkındaki davanın düşürülmesi kararlaştırıldı. 10 sanığın davası da zaman aşımı gerekçesiyle düşürüldü.

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.