1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 5 madde daha kabul edildi.
5 madde daha kabul edildi.

5 madde daha kabul edildi.

TBMM'de sabaha kadar süren mesaide, anayasa değişikliği teklifinin 12., 13., 14., 15. ve 16. maddeleri de kabul edildi.

A+A-

Başbakan Binali Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin uzlaşarak Meclis'e taşıdığı anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15, ve 16. maddeleri de kabul edildi. TBMM beklenen programın dışına çıkarak kalan 15'inci ve 16'ıncı maddeleri de görüşmüş oldu.
MHP Milletvekili Saffet Sancaklı eşinin intihar girişiminde bulunduğu haberinin ardından Genel Kurul'dan ayrıldı ve de MHP Grubu bu olayın ardından önergelerini geri çekerek görüşmelere aktif olarak katılmama kararı aldı. Garo Paylan'ın aldığı disiplin cezası sonrası Meclis'i bir gün boyunca boykot etme kararı alan HDP grubunu da göz önünde bulunduran AKP sıraları, Meclis aritmetiğinin kalan tüm maddeleri sabaha kadar oylayacağını düşünerek planlanan programın dışına çıkmış oldu.

Ancak, anayasa değişikliği teklifinin görüşüldüğü oturumda "Ermeni Soykırımı" diyen ve de bu sebeple 3 oturumdan men edilen HDP Milletvekili Garo Paylan için anayasa değişikliği teklifi görüşmelerini 1 gün boykot edeceğini açıklayan HDP, anayasa değişkliği teklifi görüşmelerinin uzatılması ardından Meclis'e geri döndü.

Ve de 15. maddenin oylaması esnasında CHP'li vekiller oy vermek için girdikleri kabinlerde ortalama 2-3 dakika vakit geçirerek, AKP'li vekillerin gizli oylamayı ihlal etmelerini protesto ettiler. CHP'li vekillerin kabinlerdeki pasif direnişinin ardından 15. maddenin oylamasını tamamlandı.

Tüm bu olanlar 17. ve 18. maddelerin görüşmelerinin yapılmadan uzun gecenin sona ermesine sebep oldu. Ancak buna rağmen TBMM Genel Kurulu, anayasa değişikliği teklifinin 12, 13, 14, 15 ve 16. maddelerini görüşmüş ve oylamış oldu.

CHP'li Bekaroğlu, 16. maddenin görüşüşülmesi esnasında, TBMM Başkanvekili Aydın'a, "Bu bir zulümdür.Şu andaki çalışmaları kapatın,derhal durdurun. Bir insan 14 saat çalışamaz" diyerek çalışmaların durdurulması gerekliliğini hatırlattı. TBMM Başkanvekili Aydın ise CHP'li Bekaroğlu'na, "Bizim yapabileceğimiz bir durum söz konusu değil" diyerek karşı çıktı.

Sabah 06:30'a kadar süren TBMM mesaisinde 482 milletvekilinin oy kullandığı 16. madde 341 evet oyu ile kabul edildi. 134 hayır oyu kullanılan oylamada 3 boş, 1 çekimser oy kullanıldı, 3 oy geçersiz sayıldı.

Genel Kurul, saat 14.00'te kapılarını açtı. AKP'li İsmail Saydam'ın ilk 4 maddeyle ilgili olarak "İleride ilk 4 madde de değiştirilebilir" sözleriyle başlayan sert tartışmaların ardından yapılan oylamada 12. madde için 344 kabul, 133 ret, 2 boş, 3 geçersiz oy çıktı.

12 maddenin ardından askeri yargıyı düzenleyen ve AYM'nin üye sayısını düşüren 13. maddenin oylamasına geçildi. 13. madde için yapılan oylamaya ise 482 milletvekili katıldı. 343 evet oyu çıkarken, 133 milletvekili hayır oyu kullandı. 1 çekimser, 3 boş çıkan oylamada 2 oy geçersiz sayıldı.

TBMM'de HSYK'nın yapısını değiştiren ve Cumhurbaşkanı'na HSYK üyelerinin yarısını atama yetkisi veren 14. madde 341 oyla kabul edildi. 133 ret oyu kullanıldı. 4 boş oy kullanılırken, 4 oy geçersiz sayıldı, 1 kişi çekimser oy kullandı.

TBMM Genel Kurulunda, anayasa değişikliği teklifinin 15. maddesine 341 kabul, 134 ret oyu verildi.

Sabah 06:30'a kadar süren TBMM mesaisinde 16'ncı madde de kabul edildi. 482 milletvekilinin oy kullandığı 16. madde 341 evet oyu ile kabul edildi. 134 hayır oyu kullanılan oylamada 3 boş, 1 çekimser oy kullanıldı, 3 oy geçersiz sayıldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.