1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. 6 Kürt partisinden itiraz!
6 Kürt partisinden itiraz!

6 Kürt partisinden itiraz!

6 Kürt partisinden itiraz!

A+A-
Kürdistan

6 Kürt partisinden itiraz!

Kurdistan24 -Türkçe Kurdistan24 -Türkçe |

57 saniye önce


6 Kürt partisinden itiraz!

Kürt partileri Irak seçimleri 

 

K24 - ERBİL

Değişim Hareketi (Goran), Kürdistan İslami Birliği (Yekgırtu), Kürdistan İslami Topluluğu (Komel) Demokrasi için Adalet, Kürdistan Komünist Partisi ve Kürdistan İslami Hareketi (Bızutnewe), Irak genelinde tüm sandıklarda kullanılan oyların yeniden sayılmasını istedi.

6 partiden yapılan ortak yazılı açıklamada şöyle denildi:

“Bizler, yasal prosedüre göre bu sahte sonuçlara itiraz ettik ve oylama sürecini kabul etmedik. Yaptığımız girişimler sonucu bütün oyların elle sayılmasına karar verildi. Daha sonra da Federal Yüksek Mahkeme tarafından onaylandı. Buna rağmen hakimlerden oluşan komisyon yasayı uygulamadı ve sadece belli sayıda sandıktan çıkan oyların sayılmasını kararlaştırdı.”

Partiler, seçim süreci boyunca çok sayıda itirazda bulunduklarını ancak yetkili makamların bu itirazlara hiçbir şekilde yanıt vermediğini belirtti.

Açıklamada, “Komisyonun, yasayı olduğu gibi uygulaması  ve bütün sandıklardan çıkan oyları elle sayması gerekiyor” denildi.

6 parti ayrıca, oyların sayımında partilerin müşahit bulundurmasına izin verilmesini istedi.

TARTIŞMALI SEÇİM

Irak’ta 12 Mayıs’ta yapılan seçimler sonrası, seçime hile karıştığı iddiasıyla itiraz edildi.

Kerkük'teki Türkmenler başta olmak üzere Kürdistan’daki 6 siyasi parti, seçimlerin nihai olmayan sonuçlarına büyük tepki gösterip oylarının çalındığını iddia etmişti.

Kürt siyasi partiler seçimin tekrarını talep ederken, Türkmenler ise oyların elle sayılmasını istemişti. Eski başbakanlardan Vatanniye Koalisyonu lideri İyad Allavi de seçimlere hile karıştırıldığını iddia ederek tekrarını isteyen tarafta yer almıştı.

Parlamento, daha önce yurtdışındaki tüm seçim sonuçları başta olmak üzere Musul, Anbar, Salahaddin ve Diyala'daki iç göçmen kamplarındaki oyların iptal edilmesi kararı almıştı.

Irak Parlamentosu 6 Haziran’da gerçekleştirdiği oturumda, Irak genelindeki seçim sonuçlarının yüzde 100’ünün elle sayılmasına ve Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesine karar vermişti.

Federal Mahkeme, parlamentonun oyların elle sayılması kararına onay verirken, yurtdışı ve göçzede kamplarındaki oyları kapsayan özel seçimin iptal edilmesi kararının anayasaya aykırı olduğuna hükmetmişti.

Mahkeme ayrıca, Kürdistan’daki özel seçimlerin iptal edilmesi kararını da iptal etti.

PARLAMENTODAKİ DAĞILIM

Seçimlerde Mukteda es-Sadr'ın öncülüğündeki Sairun Koalisyonu 54 sandalye elde ederek birinci olmuştu. Sadr'ı, Haşdi Şabi komutanlarından Hadi Amİri liderliğindeki Fetih Koalisyonu 47, Irak Başbakanı Haydar Abadi'nin Zafer Koalisyonu ise 42 sandalye ile takip etmişti.

Sadr önce Amiri’yle, daha sonra da Abadi’yle ittifak kurdu.

Amiri ve Nuri Maliki’nin temsilcileri dün Erbil’e gelerek, yeni hükümet için Kürdistan Demokrat Partisi’nden (KDP) destek istedi.(k24)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.