1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ABD seçimlerinde son dönemeç: Kritik eyaletlerde neler oluyor?
ABD seçimlerinde son dönemeç: Kritik eyaletlerde neler oluyor?

ABD seçimlerinde son dönemeç: Kritik eyaletlerde neler oluyor?

Trump seçimde "hile yapıldığı" iddiasını gündemde tutmaya devam ederken, Georgia, Nevada, Arizona ve Pensilvanya'da kıran kırana rekabet sürüyor.

A+A-

Güncelleme - Georgia'da oylar yeniden sayılacak

ABD'de Georgia eyaletinin seçimden sorumlu yetkilileri, oy sayımının büyük ihtimalle yeniden yapılacağını duyurdu.

Eyalet yasalarına göre oy farkı yüzde 0,5'in altında olursa sayımın tekrarlanması talep edilebiliyor.

Eyalette posta yoluyla kullanılan oyların sayılmasıyla Biden, Trump karşısında öne geçmişti.

Güncelleme -  Trump’ın kampanya ekibinden açıklama: Seçim daha bitmedi

Donald Trump’ın kampanya ekibinden yapılan açıklamada “Joe Biden’ın kazandığına dair yanlış tahminler henüz sayımların bitmediği 4 eyaletteki sonuçlara dayanıyor. Georgia’da uygun olmayan şekilde sayılan oy pusulalarını bulacağımıza ve Başkan Trump’ın sonunda kazanacağına emin olduğumuz yeniden sayıma gidiyoruz” denildi.

Pensilvanya’daki gözlemcilerinin engellendiğini belirten ekip, Nevada’daki fazla oy kullanımı iddialarını yineledi ve ekledi:

Fox News’in ve Associated Press’in sorumsuzca ve hatalı bir şekilde Biden’ın kazandığını duyurmasına rağmen, Başkan Donald Trump, Arizona’yı kazanma yolunda.

Güncelleme - Biden, Pensilvanya'da da öne geçti.

AP’nin bildirdiğine göre eyalette oyların yüzde 98’i sayıldı ve Joe Biden 3 milyon 295 bin 319 oyla Trump’ın önüne geçti. Cumhuriyetçi adayın oyu 3 milyon 289 bin 725’te kalırken iki rakip arasındaki oy farkı sadece 5 bin 594.

20 seçici delegenin olduğu Pensilvanya’da sonuçların böyle kesinleşmesi halinde Biden 284 delegeye ulaşıp başkanlığını ilan edebilir. Seçim şu an öngörüldüğü gibi biterse 306 delege kazanacak Biden, 232 delegeye ulaşacak Trump'a tam 74 fark atacak.

Güncelleme - Georgia'da Biden öne geçti

AP verilerine göre eyalette oyların yüzde 99’u sayılırken Biden 2 milyon 449 bin 371 oyla Trump’ın önüne geçerken Cumhuriyetçi adayın oyu 2 milyon 448 bin 454’de kaldı. 

Eyaletin toplam 16 seçici delegesi bulunuyor. Sonuç bu şekilde kesinleşirse Biden, 280 sayısına ulaşarak başkanlığını ilan edebilir. Buna önde götürdüğü Nevada'nın eyaletlerinin de eklenmesi durumunda Biden'ın kazandığı toplam delege sayısı 286'yı bulacak. Başkanlık içinse 270 delege yeterli. Sayımların bu şekilde tamamlanması halinde bu, Biden için kesin bir zafer olacak.

Sonuçlar hala belli değil

3 Kasım seçimlerinin üzerinden günler geçmesine rağmen kazanan adayın hala belli olmadığı ABD'de gözler sandıklardan çıkacak son oylara çevrildi. Başkan Donald Trump art arda açıklamalar yaparken Georgia, Nevada, Pensilvanya ve Arizona gibi eyaletlerde posta yoluyla kullanılan oyların seçim sonuçlarını her an değiştirebileceği düşünülüyor.

Trump, Türkiye saatiyle 05.38’de yaptığı açıklamada, seçimi “hileli” olarak niteledi ve sadece “yasal” oyların sayılması halinde kolayca kazanacağını belirtti. Trump, bu iddialarına hiçbir kanıt göstermezken basın mensuplarından soru kabul etmedi.

ABD’de birçok kanalsa Trump’ın 15 dakika süren konuşmasının bitmesini beklemeden yayını kesti.

 

Trump, 10.22’de Twitter’dan yaptığı açıklamadaysa şu ifadeleri kullandı:

ABD başkanlığını yasal oylarla kolayca kazanıyorum. Gözlemcilerin herhangi bir şeklde işini yapmasına izin verilmediği zamanlardaki oyların yasadışı oy olarak kabul edilmesi gerekiyor. ABD Yüksek Mahkemesi karar vermeli!

Başkanlık seçimleri Georgia, Nevada ve Pensilvanya’da kıran kırana sürerken Arizona da bu yarışa katılmış gibi gözüküyor. Zira söz konusu eyaletlerde posta yoluyla verilen oylar sonuçları değiştirme ihtimalini taşıyor.

Bununla beraber Georgia ve Nevada’daki davaları reddedilen Trump ekibi usulsüzlükler olduğu gerekçesiyle Nevada’nın Clark County bölgesinde bir dava daha açtı. Cumhuriyetçiler, 100 bin kişinin orada yaşamamalarına rağmen oy kullandığını iddia ediyor.

Sonuçların kesinleşmediği eyaletlerde son durum şu şekilde:       

Arizona: Associated Press’e (AP) göre oyların yüzde 90’ının sayıldığı Arizona’da Trump 1 milyon 482 bin 62 oyla yüzde 48,5’te. Biden’ın 1 milyon 528 bin 319 oy alıp yüzde 50,1 oranına sahip olduğunu belirten ajans daha önce Demokrat adayın eyaleti kazandığını duyurmuştu.

İki rakip arasındaki oy farkı 46 bin 257 gözükmesine rağmen son sayılan posta yoluyla kullanılan oyların ibresinin Trump’a dönmesi eyalette işleri değiştirebilir. Zira söz konusu oyların yüzde 56’ya denk gelen 42 bin 276’sını Trump’ın, yüzde 42’ye denk 31 bin 700 oyu Biden’ın aldığı görülüyor.

Bu sayede iki rakip arasındaki fark yüzde 2’den 1,6’ya düşerken 200 bin posta yollu oyun daha yakın zamanda açıklanacağı belirtiliyor.

Öte yandan Arizona sonuçlarının kesinleşmeden Biden zaferi şeklinde duyurulması Trumpçıların tepkisini çekti. Eyaletin Phoenix şehrinde seçim binaları önündeki Trump destekçileri “Fox News berbat!” şeklinde tezahüratlar yaptı.
 

indir.jpg

(AP)


Biden 264 delege sayısına Arizona’daki 11 delegeyle ulaşabiliyor. Eyalette tam tersi bir sonucun ortaya çıkması, Cumhuriyetçiler başkanlık yolunda önemli bir adım atması anlamına gelebilir.

Bunlarla birlikte dün AP, Arizona’daki sayımı takip etmeye devam ettiklerini bildirdi.  

Nevada: Demokratların adayı Biden, toplam oyun yüzde 84’ünün sayıldığı 6 delegeye sahip Nevada’da 604 bin 251 oyla önde. Trump ise 592 bin 813 oy alarak yüzde 48,5 oranıyla hemen arkasında. İki aday arasındaki fark 11 bin 438’ken eyalete posta yollu oylar gelmeye devam ediyor. Eyalet yetkililerin yaptığı açıklamaya göre söz konusu oylar, Biden’ın Trump’tan daha fazla oy aldığı Las Vegas ve çevresinden geliyor.

Eğer sonuçlar AP’nin bu bilgilerine göre biterse, Biden 270 delegeye ulaşıp başkanlığını ilan edebiliyor.

Diğer taraftan eyalette otomatik yeniden sayım yokken seçimi kaybeden aday oy farkına bakılmaksızın seçim onaylandıktan sonraki üç iş gününde yeniden sayım talep edebiliyor.

Alaska'da Trump kesin gibi, önde olduğu diğer eyaletlerde fark çok az 

Georgia: AP'nin son verilerine göre Trump, oyların yüzde 99’unun sayıldığı Georgia’da 2 milyon 448 bin 81 oyla birinci sırada. Eyaleti kazanması durumunda 16 delegeyi cebine koyup başkanlığını ilan edebilecek Biden ise 2 milyon 446 bin 814 oya sahip. İki aday arasındaki oy farkı sadece 1267. Zira AP, iki adayın yüzdesini de 49,4 gösteriyor.

1996’dan beri Cumhuriyetçilerin kazandığı Georgia, yıllar içindeki nüfus değişimiyle birlikte bu seçimde Demokratların başkanlık yolundaki önemli hedeflerinden biri haline gelmişti.

Georgia’daki yetkililerin yaptığı son açıklamalara göre, sayılmayan yaklaşık 14 bin oy pusulası var. Yurtdışında bulunan askeri merkezlerdeki görevlilerle diğer vatandaşlardan gelecek 9 bine yakın oysa henüz eyalete ulaşmadı. Bu durum, seçim sonuçlarının açıklanmasını erteleyebilir çünkü bu oyların son teslim tarihi 6 Kasım.

Posta yoluyla kullanılmış oylardan şimdiye kadar sayılanların yüzde 52,2’sini Biden’ın, yüzde 46,8’ini de Trump’ın aldığı düşünülürse eyalette sonuçlar her an değişebilir.

Ayrıca eyalette, sonuçlar çok yakın olduğu zaman yeniden sayımın hemen olacağını belirten bir yasa bulunmuyor. Ancak aradaki fark yüzde 0,5 ya da daha azsa, sonuçlar onaylandıktan sonraki iki iş gününde adaylar yeniden sayım isteyebiliyor.

Pensilvanya: AP, sayılan yüzde 97 oydan Trump’ın 3 milyon 285 bin 965’la yüzde 49,6 ve Biden’ın 3 milyon 267 bin 923’la yüzde 49,3 aldığını bildiriyor. Aradaki fark sadece yüzde 0,03, yani 18 bin 42 oy. Trump önde olmasına rağmen posta yoluyla kullanılan oyların yüzde 79,8’inin Biden’a gittiği düşünülürse Demokrat aday 20 delegeli bu eyalette kazanma şansına hala sahip ve bu gerçekleşirse Biden başkanlığını ilan edebilir.

 

PHILADELPHIAsam114_1604621677.jpg

(AFP)

 

Alaska: AP’ye göre, Cumhuriyetçilerin kalesi görülen Alaska’da oyların yüzde 50’si sayılırken Trump 118 bin 602 oyla eyalette bir sürprize izin vermemiş görünüyor. Biden ise 63 bin 992 oy alırken iki rakip arasında yüzde 62,1'e 33,5 gibi büyük bir fark bulunuyor.

Eyaletteki 3 delegeyi Trump’ın kazanacağı düşünülse de kesin sonuçlar için epey beklemek gerekiyor. Zira posta yoluyla kullanılan oylar 10 Kasım’a kadar sayılmıyor. Bu kural Alaska’yı, ülkede söz konusu oyları sayacak en son eyalet yapıyor.
 

© The Independentturkis

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.