1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ABD'den Türkiye'ye yönelik sert seyahat uyarısı
ABD'den Türkiye'ye yönelik sert seyahat uyarısı

ABD'den Türkiye'ye yönelik sert seyahat uyarısı

Seyahat uyarısında Türkiye'deki eğlence tesisleri, gece kulüpleri, spor ve kültür mekanları, kalabalık yaya trafikleri ve tarihi mekanlara gidilmemesi önerildi.

A+A-

ABD Dışişleri Bakanlığı, Amerikan vatandaşlarını Türkiye’ye seyahat konusunda uyardı. Bakanlıktan yayınlanan seyahat uyarısı bülteninde, Dışişleri Bakanlığı, ABD vatandaşlarını Türkiye’deki terör saldırılarına karşı uyarırken aynı zamanda da Türk yetkililerin ABD vatandaşlarını tutukladığını ve avukatları ile bile  görüştürülmediğine dikkat çekildi.

ABD Dışişleri Bakanlığı İnternet sitesinde yayınlanan seyahat uyarsında Türkiye'nin özellikle Güneydoğusuna seyahat edilmesine kısıtlamalar getirilerek, “süren terör tehdidi nedeniyle, Amerikan hükümet personelinin güneydoğudaki belirli bölgelere seyahatlerine kısıtlamalar getirildiği, İstanbul ve Adana’daki personel ve ailelerinin faaliyetlerinin sınırlandırıldığı” belirtildi.

ABD VATANDAŞLARI TÜRKİYE'YE SEYAHAT İHTİYACINI GÖZDEN GEÇİRMELİ

Bakanlığın 28 Mart’ta yayınladığı benzer uyarının yerini aldığı kaydedilen bültende, “ABD vatandaşlarına, bu zamanda Türkiye’ye seyahat ihtiyacını dikkatli biçimde gözden geçirmeleri ve güneydoğuya seyahatten kaçınmalarını tavsiye ediyoruz” denildi.

Uyarıda, Türkiye’de son iki yıldaki terör saldırılarından örnekler sıralandı ve benzer kamuya açık mekanlarda yeni saldırılar olabileceği tehlikesine işaret edildi.

AMERİKA KARŞITI SÖYLEM

Türkiye'deki artan Amerikan karşıtı söylemlerin, ABD vatandaşlarına karşı şiddet eylemlerini teşvik etme potansiyeli taşıdığı belirtilen bültende, OHAL’le birlikte güvenlik güçlerinin, herhangi bir zamanda herhangi bir kişiyi gözaltına alma dahil daha geniş yetkiye sahip olduklarına dikkat çekildi.

'TÜRK YETKİLİLERİ ABD VATANDAŞLARINI TUTUKLUYOR'

Dışişleri Bakanlığının yayınladığı uyarı metininde, Türk yetkililerin Amerikan vatandaşlarını da tutukladığı, avukatları ya da aile üyeleriyle görüşmelerine izin verilmediği kaydedilirken, “Fiziksel olarak gözaltına alınmayan bazı ABD vatandaşları ya sınır dışı edildi ya da Türkiye’yi terk etmelerine yasak getirildi; terk yasağı getirilenlerin çoğu aynı zamanda Türk vatandaşlığı taşıyor” ifadesi kullanıldı.

Gözaltına alınan ya da tutuklanan ABD vatandaşlarına konsolosluk erişiminde gecikmeler veya reddetmelerin daha sık hale geldiğinin ifade edildiği bültende, Türkiye’deki ABD’li diplomatların tutuklanan ABD vatandaşlarından aynı zamanda Türk vatandaşlığı taşıyanlara konsolosluk erişimini gerçekleştiremediği vurgulandı.

HER YERDE  SALDIRI GERÇEKLEŞEBİLİR

Seyahat uyarısında  Amerikalılar’a kalabalıktan, protestolardan ve gösterilerden uzak durmaları tavsiyesi de yapıldı. İstanbul’da ikamet eden ya da bu kenti ziyaret eden ABD hükümet personeli ve ailelerinin birarada toplanmaları ya da büyük gruplar halinde seyahat etmelerine kısıtlama getirildiği ve İstanbul’daki bazı mekanları Konsolosluk onayı olmadan ziyaret etmelerinin yasaklandığı kaydedildi. Bu mekanlar şöyle sıralandı:

Alışveriş merkezleri gibi büyük, kalabalık alanlar ve yabancıların sıkça uğradığı ibadet yerleri, eğlence tesisleri, gece kulüpleri, spor ve kültür mekanları, kalabalık yaya trafikleri, Tarihi mekanlar, anıtlar, büyük pazar yerleri ve müzeler dahil, İstanbul genelindeki turist mekanları.

ABD HÜKÜMET PERSONELİNİN İZİNLE GİRECEĞİ İLLER

İl il seyahat edilememesi gereken yerleri  gösteren bültende; Türkiye’deki ABD hükümet personelinin, güneydoğuda Hatay, Kilis, Gaziantep, Şanlıurfa, Şırnak, Diyarbakır, Van, Siirt, Muş, Mardin, Batman, Bingöl, Tunceli, Hakkari, Bitlis ve Elazığ’ı ziyaret için izin almaları koşulunun geçerli kalmaya devam ettiği belirtildi. ABD hükümet personelinin Adana içindeki seyahatlerinin de kısıtlamaya tabi olabileceği belirtildi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.