1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. AK Parti ve HDP’de kongre, CHP’de kriz…
AK Parti ve HDP’de kongre, CHP’de kriz…

AK Parti ve HDP’de kongre, CHP’de kriz…

...

A+A-

AK Parti, HDP ve CHP’de 16 Nisan referandumundan sonra hareketlilik başladı. AK Parti, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeniden genel başkan seçileceği 21 Mayıs olağanüstü kongrenin hazırlıklarını bitirirken, Erdoğan’a yeni yetkiler verilmesi ve parti içinde görev dağılımında bir değişiklik olması bekleniyor.HDP’de ise tutuklu vekilleri için bekleyiş sürerken, ittifak ve yeni demokrasi planın taslak hazırlıkları da gündemde. Ayrıca HDP, milletvekilliği ve eş başkanlığı düşen Figen Yüksekdağ yerine yeni bir eş başkan arayışında. Bunun getirdiği yasal zorunluluktan dolayı 20 Mayıs’ta olağanüstü kongreye gidecek. Referandum sonrası ‘muhalif’ isimlerin çıkışları nedeniyle CHP’de hareketli günler yaşanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ce Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin istifasının ardından, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar da CHP yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

“Parti yönetiminde ve bakanlıklarda görev değişikliği bekleniyor”

24. dönem AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Kongrede alınabilecek kararları Bas Gazetesi’ne değerlendirdi. Dindar, “Kongrenin içeriğini şu an için bilmek mümkün değil. Ama referandum sonrasında bütün Türkiye’yi kapsayabilecek nitelikte kucaklayıcı bir dile ihtiyaç var. Bu nedenle bazı açılımlar zorunlu. Referandumda ‘Evet’ çoğunluk geldi ve biz kazandık. Aslında az da olsa bir oy kaybımız söz konusu. AKP +MHP olduğu halde yüzde 51 oy alındı. Bu nedenle kongrede tüm Türkiye’yi kucaklayıcı açılımlar bekliyoruz” dedi.

Yetki değişikliklerine ilişkin de Dindar şöyle konuştu: “AK Parti’de yetki konusunda bir değişiklik olacak. Ama bu değişikliği şöyle algılamak gerekir. Bir görev değişikliği olacak. Biz de görev verilirken ve alınırken bir alınganlık yoktur. Hem parti yönetiminde hem de bakanlıklarda değişiklikler bekleniyor. Görev verilmeyenlerin  parti dışına itildiği anlamına gelmiyor.”

HDP’den yeni yol haritası ve barış planı

HDP’nin de gündeminde 4 Kasım’dan bu yana tutuklu milletvekilleri, 21 Şubat’ta milletvekilliği ve parti eş başkanlığı düşülen Figen Yüksedağ’ın yerine geçecek kişinin belirlenmesi var. Yüksedağ’ın yerine geçmesi için HDP, Meclis Grubu ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyeleriyle İstanbul’da 6-7 Mayıs tarihlerinde bir toplantı düzenledi. Toplantıda yasal bir gereklilik olarak 20 Mayıs’ta kongreye gidecek. HDP Sözcüsü Osman Baydemir, Yüksekdağ’ın yerine geçecek ismin belli olmadığını söyleyerek, “Eğer HDP olağanüstü kongreye gitmezse, bu dayatmanın gereğini yerine getirmezse farklı gayri hukuki saldırılarla karşı karşıya kalacaktır. Sayın Yüksekdağ’ın da talebi ile de bu kongre yapılıyor” dedi.

Diğer önemli konu ise ittifak, yol haritası ve barış planı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, referandum sonuçlarına ilişkin gönderdiği mesajda, "Herkes bilmeli ki, demokrasi ortak paydasında önümüzdeki dönem yeni ittifak olasılıkları şekillenebilir" dedi. Bu açıklamadan sonra ittifak tartışmaları başladı. Baydemir, Demirtaş’ın çağrısının arkasında olduklarını söyleyerek “Kürt coğrafyasında 16 şehirde toplumun yüzde 55’i referandumda ‘Hayır’ dedi. Hayır diyen de Evet diyen de ‘savaşa hayır’, ‘çatışmaya hayır’ demektedir. OHAL’e hayır demektedir. Bizlere düşen ‘Evet’ diyenlerin ve ‘Hayır’ diyenlerin tümünü ortak paydalarda buluşturabilecek yeni bir anayasa ve toplumsal sözleşme sunabilmektir” dedi.

Öte yandan Anayasa Mahkemesi (AYM), HDP’ye söz verdiği randevunun tarihini kesinleştirmedi. Ama HDP, tutuklu vekilleri için AYM’nin önündeki basın açıklamaları ve uluslararası alandaki görüşmelerine devam ediyor.

“Bir demokratik çağrı yapacağız”

HDP’li Saruhan Oluç, Bas Gazetesi’ne yaptığı değerlendirmede, “Bir demokratik çağrı yapacağız. Esas itibari ile Türkiye’nin demokratik bir anayasaya ihtiyacı var. Hangi zemin üzerinde hareket edilebilir,nasıl yapılabilir ve hangi önemli konuyu ele almak gerektiğine dair bir demokrasi çağrımız olacak. HDP’nin en önemli misyonu olan barış ve çözüm doğrultusunda bir yol haritası çalışmamız var. Buna ilişkin bir sunumumuz olacak” dedi. Oluç, ittifak konusuna dair ise şunları söyledi: “Eğer ittifaka yönelik bir adım atılacaksa, bunun hangi ilkeler açısından olacağı bizim için önemli. Dolayısıyla hem demokrasi hem de barış mücadelesine ilişkin çağrılarımız esas itibari önemsediğimiz konuları içerecek. Bu konudaki önerilerimizi kongrede  kamuoyu ile paylaşacağız.”

CHP’de istifa ve parti içi tartışmalar

Referandum sonrası ‘muhalif’ isimlerin çıkışları nedeniyle CHP’de hareketli günler yaşanıyor. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Sözcüsü Selin Sayek Böke’nin 6 Mayıs’taki istifasının ardından, Mersin Milletvekili Fikri Sağlar da CHP yönetimine yönelik eleştirileri nedeniyle Yüksek Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

Bu gelişmelerin ardından CHP Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun çağrısıyla Parti Meclisi (PM), 8 Mayıs 2017 olağanüstü toplandı. Toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu'nun "Biz her şeyi biliyoruz. Bu partiyi karıştırmak amacıyla Saray’dan düğmeye basıldı, talimat verildi. Bunun üzerine bazı arkadaşlar bilinçli bazı arkadaşlar da bilinçsiz olarak bu projeye hizmet etti" dediği öne sürüldü.

Kılıçdaroğlu, grup toplantısında da bu konuya değindi ve "Parti içi kavgaya asla izin vermeyeceğim. Kavga edenleri gerekirse kapının önüne koyacağım" dedi.

Genel başkan kim olacak?

"Olağanüstü kurultay" talebi ilk olarak CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar tarafından dile getirildi. Kılıçdaroğlu için "Tek adam" benzetmesi yapan Sağlar, "Üstteki yapının değişmesi lazım. Bunu yapabilmek için düzenlemeye ihtiyaç var. CHP lider partisi değil, kadro partisidir. Son 10 yıla baktığımızda CHP lider partisi haline getirilmeye çalışılıyor. Partide tek adamlılığı değiştirmemiz gerekiyor” diye konuştu.  

“CHP’de karışıklık var demek, CHP’yi tanımamak demektir”

CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, CHP’deki son gelişmeleri Bas’a değerlendirerek “Bunlar siyasetin doğal hadiseleridir” dedi. “CHP’de karışıklık var demek, CHP’yi tanımamak demektir” ifadesini kullanan Atıcı, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kriz denilen olaylara bakalım. Sayın İnce genel başkanımız olmak istiyor. Bu kriz değil. Bu zenginliktir. Başka partilerde olduğu gibi emanetçi bir genel başkanımız olmamıştır. Olmaz da. İnce’nin yaptığı CHP’yi yücelten bir davranıştır. Fikri Sağlar’ın durumu asla bir kriz değildir. Sağlar, değerli bir siyasetçidir. Zaman zaman böyle sıkıntılar olabilir. Fikri Bey’in partiden ihracı istendi. Keşke Fikri Bey o beyanatları vermeseydi.”

Bas Gazetesi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.