1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Ali Sistani Haşdi Şabi'yi feshediyor' iddiası
'Ali Sistani Haşdi Şabi'yi feshediyor' iddiası

'Ali Sistani Haşdi Şabi'yi feshediyor' iddiası

Irak medyasında Ali Sistani’nin Haşdi Şabi’nin dağıtılması için fetva vereceği iddia edildi. Bazı medya organları ise Lübnan Hizbullah’ının Haşdi Şabi’yi dağıtmasına karşı çıktığını ileri sürdü.

A+A-

Suudi Arabistan’ın terör listesine aldığı Lübnan Hizbullah örgütünün önde gelen yöneticilerinden Muhammed Kevserani,  Ali Sistani’den Haşdi Şabi milislerinin dağıtılması kararından vazgeçmesini istediği ileri sürüldü.

Irak medyasında yer alan habere göre Lübnan Hizbullah örgütü yöneticilerinden Muhammed Kevserani iki gün önce Bağdat’ta Şii Haşdi Şabi içindeki grupların yönetimleri ile bir dizi toplantı gerçekleştirdi.  

Toplantıda Irak Şiilerinin en yüksek karar merci olan Ali Sistani’nin yardımcısı IŞİD saldırıları son bulduğu için Haşdi Şabi milislerine ihtiyaç kalmadığını, bu yüzden dağıtılması gerektiğini dile getirdi. Ali Sistani’nin yardımcısı Şii milislerin seçim propagandasına alet olmaması gerektiğini sözlerine eklediği ileri sürüldü. Ali Sistani adına konuşan yardımcısı eski Irak   “Daha önce denenler yeniden denenmemeli” dediği, Irak’ta daha önce iktidar olan Maliki yönetimini işaret ettiği belirtildi.  

Lübnan Hizbullah yöneticisi Muhammed Kevserani 2016 tarihinden itibaren Haşdi Şabi milislerinin silahlandırılması ve eğitiminden sorumlu oldu.

Irak’taki siyasi ve toplumsal çevreler 12 mayıs’ta gerçekleşecek seçimler öncesi toplanacak olan  Necef Şii Yüksek Meci’nin  Haşdi Şabi milislerinin geleceğini netleştirecek.

Geçtiğimiz Cuma namazında konuşan Ali Sistani’nin yardımcısı Abdulmehdi Kerbelayi Haşdi Şabi milsilerinin seçim kampanyalarında propaganda malzemesi olarak kullanılmasını sert dille eleştirdi.  

Abdulmehdi Kerbelayi Cuma namazı sonrası yaptığı konuşmada şu ifadeleri kullandı: “IŞİD ile savaşanalar siyasi ve dünyevi beklentiler için savaş vermediler. Savaşın son bulması ile onların da görevleri son bulacaktır.”

Haşdi Şabi Genel Komutanı ve Bedir Grubu  Başkanı Hadi Amiri  Irak Başbakanlığı için adaylığını koymuş bu bazı çevrelerde rahatsızlık yaratmıştım.

Irak’ın ikinci büyük kenti Musul IŞİD tarafından işgal edilmesi ardından Şii lider Ali Sistani tüm Şii silahlı grupları Haşdi Şabi milisleri bünyesinde toplanması çağrısında bulunmuştu. Haşdi Şabi bünyesinde direk İran’dan da talimat alan irili ufaklı 68 grup bulunuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.