1. HABERLER

  2. KÜLTÜR-SANAT

  3. Amatör fotoğrafçılar Diyarbakır’a akın etti
Amatör fotoğrafçılar Diyarbakır’a akın etti

Amatör fotoğrafçılar Diyarbakır’a akın etti

Diyarbakır, inanç ve kültür değerleri ile amatör fotoğrafçıların gözdesi haline geldi

A+A-

Diyarbakır’ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nda yer alan tarihi surları, İslam aleminin 5. Harem-i Şerif'i olarak kabul edilen Ulu Cami, İçkale Müze Kompleksi, peygamber makamları ve türbeleri ile zengin tarihi ve kültürel potansiyeli bünyesinde barındırarak, dört mevsim ziyaretçilerini ağırlıyor.

Kent merkezine yaklaşık 50 kilometre mesafede bulunan Eğil ve Ergani ilçelerindeki, isimleri Kur'an-ı Kerim'de geçen 25 peygamberden Zülkifl ile Elyesa peygamberlerin kabirlerinin bulunduğu ziyaret tepesi, kale, Kralkızı Baraj gölü, makam dağını ziyaret eden amatör fotoğrafçılar birbirinden güzel fotoğraflar çekiyor.

 

 

 

Siverek Fotoğraf Sanatçıları Derneği Üyesi Mustafa Karayel, amaçlarının bölgedeki doğal güzellikleri, inanç değerlerini tanıtmak için gelecek nesiller için kayıt tutmak olduğunu söyledi.

 

Karayel, şunları söyledi:

"Doğal güzellikle tarihi değerler iç içe geçmiş. Mevsimin güzelliği de buna eklenince sanat harikası görüntüler ortaya çıkıyor. Çok keyif aldık. Bölgemizin gezilecek, görülecek, keşfedilecek tarihi, doğal güzellikleri var. Bunların açığa çıkarılması ve tanıtılmasını çok önemli buluyoruz."

Fotono21 Derneği üyesi Şükran Tekin ise, "Normalde aralık ayı her yerde yağmur var. Biz burada fotoğraf çekimine güneşli havada çıkabiliyoruz. Diyarbakır'da attığınız her adımda tarih var. Fotoğraf severleri Diyarbakır'a bekliyoruz. Burada doyamayacağınız kadar kare var ve zaman size yetmiyor. Bazı şehirlerin ruhu vardır. Diyarbakır'da bu şehirlerden biri. Ruhu olan şehirlerde fotoğraf çeke çeke bitmez. Bir kültürü çektiğinizi hissediyorsunuz" diye konuştu.