1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Arap basını: Türkiye El Bab'da çok kayıp verir!
Arap basını: Türkiye El Bab'da çok kayıp verir!

Arap basını: Türkiye El Bab'da çok kayıp verir!

Rus savaş uçağının El Bab'da TSK birliklerinin bulunduğu bir binayı vurması ve 3 askerin hayatını kaybetmesi, Arap basınının ana gündemi oldu. Mısır El Bedil gazetesi, Türkiye’nin söz konusu olayın üstüne çok gitmediğini belirterek, Rus tarafının 'istemed

A+A-

Rusya’nın “koordinasyon eksikliği” şeklinde gerekçelendirdiği ve 3 Türk askerinin yaşamını yitirdiği bombardıman ile “El Bab” operasyonu bu hafta Arap basınında öne çıktı. Basında, Rus bombardımanında 3 askerin hayatını kaybetmesi karşısında Türkiye’nin tutumuna özellikle dikkat çekildi. Londra merkezli Rai Al Youm gazetesi, Türk ordusu ile Suriye ordusu El Bab’ta kanlı bir çatışmaya girebileceğinin altını çiziyor.

‘Türkiye Çok Kolay İkna Oldu’

Mısır El Bedil gazetesi, Türkiye’nin söz konusu olayın üstüne çok gitmediği ve Rus tarafının “istemeden” şeklindeki açıklamalarından ikna olduğunun altını çizdi:
“Ankara’nın 3 askerinin yaşamını yitirdiği Rus bombardımanıyla ilgili olayı hızlıca kapatmaya çalışması, Rusya’nın gerekçelerini kabul etmesi, bu hadisenin ‘istem dışı’ olduğu ve koordinasyon eksikliği yüzünden böyle bir olayın yaşandığına çok kolay ikna olması dikkat çekti. Üstelik herhangi bir tazminat veya resmi özrü dile getirmedi. Bu da konuyu takip edenler arasında soru işaretleri yarattı. Her olayı kullanıp ondan siyasi çıkar elde etmeye çalışan Erdoğan nasıl olur da Rus ordusunun açıklamalarıyla ikna oldu? Bazı uzmanlara göre Türkiye Moskova’nın desteğine ihtiyacı olduğunu idrak etmiş durumda.”

‘Basın Olaya Odaklanmadı’

Lübnanlı Al Akhbar gazetesinden Şuayib Angarani ise Arap basınının 3 Türk askerinin Rus bombardımanı sonucu hayatını kaybetmesine çok odaklanmadığını ve tarafların sınırlı açıklamalarla yetindiklerine dikkat çekti: “IŞİD’in kaybetmeye yakın olduğu El Bab son iki gündür ciddi gelişmelere sahne oldu. Bir yandan Amerikan savaş uçakları operasyonlarına devam eden Türk güçlerine yardım amaçlı bombardıman yaparken, diğer yandan Rus uçaklarının bombardımanı sonucu 3 Türk askeri hayatını kaybetti. Diğer yandan da Suriye ordusu ile Fırat Kalkanı birlikleri arasında El Bab’ın doğusunda çatışmalar yaşandı.
Dikkat çekici olan Türkiye ve Rusya arasında üç askerin hayatını kaybetmesiyle ilgili karşılıklı ithamlar ve açıklamalar pek olmadı. Üstelik basın da bu konuya pek odaklanmadı. Sadece her iki taraf ‘üç Türk askerinin bir hatadan kaynaklı Rus bombardımanı sonucu yaşamını yitirdiği’ şeklindeki açıklamalarla yetindi.”

‘El Bab Dallanıp Budaklanıyor’

Lübnan Annahar gazetesinden Monalisa Feriha imzasıyla yayınlanan makalede, “El Bab savaşının budaklandığı” yazıldı. Yazar, Rusya’nın El Bab’da ortak bir düşmana karşı birbirine düşman olan iki tarafı desteklediğini ancak, bu durumun ileride Rusya’yı zor durumda bırakabileceğinin altını çizdi:
“Rus uçaklarının ‘istemeden’ askerlerini vurmasından dolayı Türkiye’nin yaşadığı zorluğa rağmen iki hükümet, aralarındaki işbirliğinin bozulmayacağına vurgu yaptı ve ve bu olayın 2015’te Rus uçağının düşürülmesi olayındakine benzer etkilerinin olmayacağının altını çizdi. Ancak, El Bab’ta Suriye rejimi ve Ankara arasındaki ilan edilmemiş rekabet, daha başka olayların ve tehlikelerin habercisi olabilir. Bu da Rus maestroyu tekrar zor durumda bırakabilir.”

‘Esad’ın Mesajları’

Londra merkezli Rai Al Youm gazetesi, Suriye devlet başkanı Beşar Esad’ın son dönemlerde başka ülkelerden gelen heyetlerle ve basınla olan görüşmelerine yer verdi:
“Suriye devlet başkanı Esad, son dönemlerde basınla ve yurtdışından gelen heyetler ve parlamenterlerle olan görüşmelerini artırdı. Bize göre bunun nedeni Esad’ın içeriye ve dışarıya iki önemli mesaj vermek istemesinden kaynaklanıyor.
Bunlardan birincisi, sağlığının iyi olduğu ve daha önce basında ve sosyal medyada sağlık durumuyla ilgili çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığı. İkincisi ise silahlı gruplarla diyalog konusunda oldukça olumlu kanıtlara sahip olduğu ve bu diyaloğun Rus müttefikleri tarafından kendisine dayatılmadığı şeklindeki mesajıdır.”

‘Türk Tarafı El Bab’ta Çok Kayıp Verir’

Gazetenin baş yazarı Abdulbari Atwan ise Fırat Kalkanı birliklerinin El Bab operasyonuyla ilgili kaleme aldığı yazıda önemli ayrıntılara değindi:
“Üç aya yakın bir süredir Türk resmi açıklamaları Fırat Kalkanı birliklerinin El Bab’ta önemli ölçüde ilerlediğini ve kentin ele geçirilmesinin an meselesi olduğunu söylüyor. Ancak El Bab bugüne kadar ele geçirilemedi ve buna direniyor da. Ve Türk ordusu ile Suriye ordusu El Bab’ta kanlı bir çatışmaya girerse, bu savaşın uzayacağı ve sahadaki ittifaklar da değişimler olacağı anlamına geliyor. Böylesi bir durumda maddi ve insani açıdan özellikle de Türk tarafından çok kayıplar olur. Zira Türk kamuoyunda böyle bir hadisenin yaşanması konusunda ciddi huzursuzluk ve endişe hâkim. Bu da ilerde bir öfkeye dönüşebilir.”

Nerina Azad

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.