1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Azadi Hareketi Mehmet PALA'nın Gözaltına Alınmasını Kınadı
Azadi Hareketi Mehmet PALA'nın Gözaltına Alınmasını Kınadı

Azadi Hareketi Mehmet PALA'nın Gözaltına Alınmasını Kınadı

Basına ve Kamuoyuna

A+A-

Basına ve kamuoyuna
Kamuoyunun aktivist kimliğiyle tanıdığı, Insan ve Özgürlük Platformu Şanlıurfa Sözcüsü ve aynı zamanda Alikar Yardımlaşma Derneği üyesi Mehmet PALA ,makaleleri ve sosyal medya paylasimlari gerekçe gösterilerek göz altına alınmıştır.
Anayasa'nın 26. maddesinde, Herkes, düşünce ve kanaatlerini söz, yazı, resim veya başka yollarla tek başına veya toplu olarak açıklama ve yayma hakkına sahiptir; hükmüne yer verilmiştir. Bunun yanında, bu hak, birçok uluslararası belgeye ve mahkeme kararına da konu olmuştur. Türkiye'nin de yargılama yetkisini kabul ettiği AİHM, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin (Sözleşme) 10. maddesinin 2. paragrafı saklı tutulmak üzere, ifade özgürlüğünün sadece toplum tarafından kabul gören veya zararsız veya ilgisiz kabul edilen bilgi ve fikirler için değil, incitici, şoke edici ya da endişelendirici bilgi ve düşünceler için de geçerli olduğunu pek çok kararında yinelemiştir. AİHM'e göre ifade özgürlüğü, yokluğu halinde demokratik bir toplumdan söz edemeyeceğimiz çoğulculuğun, hoşgörünün ve açık fikirliliğin bir gereğidir.
Sivil siyaset alanında faaliyet gösteren, tüm çalışmalarını şeffaf bir şekilde yürüten Sn. Mehmet PALA'nin sosyal medya paylasimlari gerekçe gösterilerek gözaltına alınmasını kiniyor, kamuoyu vicdani açısından konuyla ilgili yetkili merciilerin açıklama yapması gerekliliğini vurguluyoruz.
Azadi Hareketi

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.