1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Bağımsız Kürdistan' ve 'Suriye Kürdistanı' açıklaması
'Bağımsız Kürdistan' ve 'Suriye Kürdistanı' açıklaması

'Bağımsız Kürdistan' ve 'Suriye Kürdistanı' açıklaması

Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, İtalyan La Satampa gazetesine verdiği mülakatta Doğu Avrupa halkları nasıl ki kendi devletlerini ilan etmişse Kürtlerin de bu şekilde kendi devletlerini ilan etme hakları olduğunu belirtti.

A+A-

Irak'ta IŞİD’e karşı süren savaş çerçevesinde Irak’ın birleşik bir devlet olarak kalıp kalamayacağına yönelik soruya karşılık Başkan Barzani, bağımsız Kürdistan’ın Ortadoğu’da ihtiyaç duyulan istikrar alanı yaratacağını vurgulayarak, "Yeteri kadar kan ve adaletsizlik gördük. Bizim toplumumuz, hukukun üstünlüğü, demokratik kurallara saygı, farklı kimliklerin bir arada yaşaması ve çok partililik esasına dayanıyor. Bu halimizle Ortadoğu'da var olan kriz ve çatışmaların azaltılmasına katkıda bulunabiliriz ve bu herkesin çıkarına olacaktır" diye konuştu.

"Gerçekler Irak'ın Bölünmüş Olduğunu Gösteriyor"

İtalyan La Stampa gazetesinin ilk sayfadan "Barzani: Irak artık bitti, biz Kürtler kendi devletimize sahip olacağız" başlığıyla geçen ve gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Maurizio Molinari’nin Erbil’de gerçekleştirdiği mülakatta Barzani, Molinari’nin "Kürdistan bağımsız bir devlet haline gelirse, bunun İran, Türkiye ve Suudi Arabistan arasındaki karşıtlıkların damgasını vurduğu bölgede nasıl bir etkisi olur?" sorusuna karşılık ise "Irak'ın bütünlüğünü koruma isteği mevcut fakat gerçekler Irak'ın aslında halihazırda çözülmesi imkansız problemler yüzünden bölündüğünü gösteriyor. Sünniler ile Şiiler 1400 yıldır çatışıyor ve bu savaşın kurbanları biz Kürtleriz. Yeni bir birlikte yaşam formülü bulunması gerekiyor" cevabını verdi.


"Kürtler 1400 Yıllık Şii-Sünni Savaşının Kurbanı Oldular"

Şii ve Sünniliğin Ortadoğu'da 1400 yıldır savaş halinde olduğuna vurgu yapan Başkan Mesud Barzani, bu savaşta Kürtlerin hep kurban olduklarını ve bunun böyle devam edemeyeceğini sözlerine ekledi.

Başkan Barzani, birlikte yaşam için başka bir yöntemin bulunması gerektiğini ifade etti.

"YPG'nin Tercihleri onu Bizden Uzaklaştırdı"

İtalyan gazeteci Molinari'nin "Suriye'de Rojava bölgesi YPG savaşçılarının kontrolünde. Sizin özerkliğiniz onlar için de bir kurumsal model oluşturarak bir Suriye Kürdistanı'na yol açabilir mi?" diye sorması üzerine Barzani "Bu gerçekleşebilirdi ama maalesef fırsat kaçtı" açıklamasında bulundu. Başkan Mesud Barzani bunun nedenini ise şöyle açıkladı:

"Çünkü YPG, birçok ülkede 'terör örgütü' olarak görülen PKK'nin yardımını kabul etti. YPG Beşar Esad rejiminin yardımını da kabul etti. Bu seçimler onları bizden uzaklaştırdı. Hala fikirlerini değiştirmelerini umuyorum ama bu yanlış politikalar Suriyeli Kürtlerin geleceğini riske atıyor, yalnızca PKK'nin çıkarlarına uyuyor."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.