1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Bakanlar Kurulu Referandum Açıklaması
Bakanlar Kurulu Referandum Açıklaması

Bakanlar Kurulu Referandum Açıklaması

IKBY referandumunun görüşüldüğü Bakanlar Kurulu sonrası açıklama yapan Bekir Bozdağ "Referandum tamamen iptal edilmeli. Aksi durumda Türkiye'nin alacağı tüm tedbirler masaya yatırıldı" dedi.

A+A-

Yaklaşık 2 saat süren toplantı bittikten sonra kameralar karşısına geçen Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, toplantıda görüşülen konular ve alınan kararlar hakkında açıklama yaptı.
IKBY yönetimine son bir çağrı yaparak "Henüz çok geç değilken referandumu iptal edin" diyen Bozdağ, referandumun iptal edilmemesi halinde Türkiye'nin her türlü tedbire başvurabileceğini, bu konuda alınan kararların takviminin de belirlendiğini söyedi.
İşte Bozdağ'ın açıklamasından satır başları:

IKBY'nin referandumu değerlendirilmiş ve bu konuda neler yapılabileceği enine boyuna değerlendirilmiştir. Referandumun olması halinde ne tür tedbirler alınacağı konuşuldu.
Bu referandum gayrimeşrudur ve kabul edilemez. Bu referandum, Türkiye'nin milli güvenliğine doğrudan bir tehdittir. Irak ve bölge için de bir tehdittir. Ve yeni sorunlar yaratmaya da adaydır.

Bugün bu referandum kararını alanların yaptıkları hesaplar, onların hesapları dışında daha büyük sorunlar olarak dönecektir.
"TÜRKİYE OLARAK SON BİR ÇAĞRIDA BULUNUYORUZ"

Musul ve Kerkük üzerindeki tartışmalarda henüz bir neticeye varılamamıştır. Tartışmalı bölgelerin de bu referanduma dahil edilmesi doğru değildir. Türkiye olarak biz son bir çağrıda bulunuyoruz. Bu referandum kararını iptal edin. Henüz vakit geçmiş değil. Bu süre içinde referandumu iptal edin. Biz Türkiye olarak referandumun ertelenmesine de karşıyız, biz erteleme değil net bir şekilde iptal edilmesini istiyoruz. Doğru olan karar erteleme değil iptal edilmesidir.
Bütün opsiyonlar masaya konuldu. İptal edilmesi halinde neler, iptal edilmemesi halinde neler yapılacak, bunların hepsi değerlendirilmiştir.
MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısının erkene alınması, TBMM'nin olağanüstü toplanma kararı alması, Türkiye'nin bu konuda ne kadar kararlı olduğunun göstergesidir.
"İNŞALLAH BU TEDBİRLERİN UYGULANMASINA GEREK KALMAZ"

Tüm tedbirler masaya yatırıldı. Ne tür adım atılırsa, Türkiye hangi tedbirleri alacak, hangi surette uygulayacak hepsinin planlaması yapıldı. İnşallah bu tedbirlerin uygulanmasına gerek kalmaz. Ama referandum iptal edilmezse, bunlar gerektiği zaman uygulamaya geçirilir.
"TÜRKİYE, ANLAŞMALARDAN DOĞAN HAKKINI MAHFUZ TUTAR"

MGK bildirisinin sonunda şunu çok net bir şekilde ifade ettik: Tüm ikazlarımıza rağmen bu referandumun yapılması halide Türkiye, anlaşmalardan doğan haklarını mahfuz tutar. Bu anlaşmalar iki ülke sınırları ve o bölgelerdeki ihtilafları nasıl çözüleceğini ortaya koyar. Türkiye bu haklarını hatırlatıyor.
"KADİR TOPBAŞ'IN İSTİFASI ŞAHSİ KARARI"

(Kadir Topbaş'ın istifası) İstifa kararı şahsi bir karardır. Sayın Kadir Topbaş, 3 dönem büyük bir destek alarak İstanbullulara önemli hizmetler yaptı. Buradan hizmetleri dolayısıyla teşekkür ediyorum. İstifası siyaseti bıraktığı anlamına gelmez. Parti üyeliğinden istifa etmedi. Siyaseten başka çalışmaların içinde bulunabilir. Bakanlar Kurulu'nda bu konu değerlendirilmedi. Partiyle değerlendirilmiş olabilir. Ben konuşulduğunu biliyorum.
Belediye kanunu 45. maddesi var. Başkanlığın boşalması halinde valilik çağrı yapıyor. Önümüzdeki günlerde vali çağrı yapacak ve İBB'nin yeni başkanı belli olacaktır. Biz de takip edeceğiz. (haberler)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.