1. YAZARLAR

  2. Nedim ERDOĞAN

  3. BAMBU AĞACI VE BAŞARI.
Nedim ERDOĞAN

Nedim ERDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

BAMBU AĞACI VE BAŞARI.

A+A-

Başarmak için başlamak gerekir. Bütün uzun yolculukların sonu ve aşılmaz denilen yüce dağların zirvesi ilk adımın atmasıyla son bulur. Bedüizzaman, " Çaresi bulunan şeyde acze, çaresi bulunmayan şeyde ceza'a iltica etmemek gerektir." İnsan, kendisindeki cevherin farkına varırsa Rahman'ın ona ne kadar büyük güçler bahşetiğini anlayacaktır. Düzende insanla kurulur, düzensizliğin karşılığıda insan... Bediüzzaman, " Kâinatın miftahı insanın elindedir oda nefsine takılmıştır." der.

Bambu ağacı nasıl bir şey? Nedir ki bu bambu ağacının hikayesi? Bambu ağacı kimilerine göre dünyanın en hızlı büyüyen ağacıdır. Bana göre öyle değil ya sizce? Gerçekte öyle mi? Çinliler daha doğrusu bambu ağacını yetiştiren kimse bambu ağacını yetiştirmek için büyük bir sabır ve emek gösterirler. İlk iş olarak ağacın tohumu ekilir ve sulanır. Bambu ilk senesinde toprağın dışına filiz vermez. Ertesi yılda bambuya su ve gübre verilir.

Bambu ağacı ikinci yılda da filiz vermez. Üçüncü ve dördüncü yıllarda da yeşermesi için bambu ağacına su ve gübre verilmeye devam edilir. İnatçı tohum bu yıllarda da yeşermez. İlk dört sene boyunca bambu ağacında görünen herhangi bir değişiklik olmaz. Dört senelik emeğin sonucunda tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar. Filizlenmeye başladıktan sonra altı hafta gibi bir sürede çin bambu ağacı 27 metre boyuna ulaşır. Soru şu Çin Bambu Ağacı 27 metreye altı haftada mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bambunun hikayesini bilenler için bu sorunun cevabı beş yılda olacaktır.

Peki, bizler eğitim hayatımızda, iş hayatımızda, insan ilişkilerimizde amaçladığımızı başarıyı yakalamak için Bambulaşmamız gerekmez mi? Nimettin kıymeti çabayla eşdeğerdir. En güzel yemek acıktığımız zaman yediğimiz yemek değil mi?

Ders çalışırken hemen bir kaç ayda istediğimizi alamadığımız için hedeflerimizden, amaçlarımızdan istifa edip kolay yolu mu seçmeliyiz yoksa mücadele mi etmeliyiz? Biraz tefekkür çünkü tefekkür gafleti izale eder.

Peki hangi dava, hangi inanç, hangi çalışma, hangi müjdeli bahar külfetsiz, elleri cepte, tersiz alınla gelmiştir?

İnsan, emeğinin ölçüsü nispetinde başarıya ya yakındır, yada ondan uzaktır. İnsan, çalışmanın karşılığıdır. Yunus'un, "Hamdım, yandım piştim." söylemi bir nevi insan kemale erme yolu çabadan çektiğini anlamak gerek. Veren elin, alan elden hayırlı olmanın sırrı yine çabadan, ısrarla istemekten çektiğini ve tabiri caizse bambulaşmaktan geçtiğini bilmekten geçer.

Olayı dahada akla yakınlaştırmak için balın hikayesi/serüveni hepimizin malumudur.

Peki, arı kendisine ilham edilen ilmin pratiğini yerinde durarak gerçekleştirmiyor. Arı, çabalıyor, gayret ediyor, onlarca, yüzlerce, binlerce belki de daha fazla çiçeğe konarak bal gibi mucizevi bir mucizenin zuhuruna vesile oluyor.

Aslında arı bir nevi bambulaşıyor, kök salıyor ve ürüne zaman, zemin hazırlıyor. Tabi gören göz nursuz değilse akıl hikmetsiz değilse başarı için sabır, çaba, azim gerekli... Bambulaşan bir ruha ve onun yetişmesine vesile olan çiftçinin sabrını idrak gerekir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum