1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Başbakan Neçirvan Barzani'den 'Hollande, bağımsızlık ve PKK' açıklaması
Başbakan Neçirvan Barzani'den 'Hollande, bağımsızlık ve PKK' açıklaması

Başbakan Neçirvan Barzani'den 'Hollande, bağımsızlık ve PKK' açıklaması

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Neçirvan Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı Hollande'ın Erbil ziyaretine vurgu yaptığı konuşmasında 'Bağımsız Kürdistan' ve PKK'nin Şengal'deki varlığına ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

A+A-

Başbakan Neçirvan Barzani, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile yapılan toplantıda Başkan Mesud Barzani'nin Fransa'nın siyasi ve askeri yardımlarının devam ettirmesini talep ettiğini belirterek, “Musul sonrası da Irak'taki bütün etnik grupların başarılı olacağı bir çözüm için siyasi meselenin göz önünde bulundurulması gerektiği vurgulandı” dedi.

Ziyaret başlı başına önemli bir mesajdır” diyen Başbakan Barzani, şunları söyledi:

“Fransa Cumhurbaşkanı 2 yıl önce buraya geldiğinde çok kötü bir durum söz konusuydu, IŞİD Erbil'e 30 kilometre uzaklıktaydı. Kendisi Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret eden ilk cumhurbaşkanıydı. Aradan 2 yıl geçtikten sonra onun tekrar Kürdistan Bölgesi'ni ziyaret etmesi Fransa'nın bölgeye karşı sahip olduğu duygu ve desteğin bir göstergesidir.

Şehit peşmergelerin kanı ve uluslararası destekle IŞİD'in işgal ettiği bölgelerin büyük bir bölümünü yeniden kurtarabildik. Mevcut savaşta Kürdistan Bölgesi ve Irak'a destek verenlere teşekkür ediyoruz. Onlar da bu açıdan Kürdistan Bölgesi'ni destekleyeceklerini yinelediler.”

Fransa'nın Kürdistan'ın bağımsızlığı desteklemesi konusunda ise Başbakan Neçirvan Barzani, şöyle devam etti:

“Bu konu daha çok kendimizle ilgili. Ancak bu aşamada önemli olan Fransa'nın geçmişte olduğu gibi bundan sonra da Kürdistan Bölgesi'ni desteklemeye devam edeceğini açıklamasıdır.

Fransa Cumhurbaşkanı açık bir şekilde söylediği buydu. Kendi kaderini tayin etme veya başka bir şey değil. Toplantıda genel olarak desteklerini dile getirdiler.”

 


Kürdistan Bölgesi Başbakanı Barzani IŞİD'den kurtarılan bölgelerin kalkınması konusunda şöyle konuştu:

“Bu bölgeler konusunda yardım talep ettik. Ama yardıma ihtiyacı olan sadece o bölgeler değil. Ama doğrusu önce 1 milyon 800 bin göçzedeyi ağırlayan Kürdistan Bölgesi desteklenmeli. Kurtarılan bölgelerin yeniden inşası konuşulmadan önce çok sayıda insanı ağırlayan Kürdistan Bölgesi'nin nasıl desteklenmesi konuşulmalı.”

Şengal'de bulunan PKK'ye bağlı güçler konusuna da değinen Başbakan Neçirvan Barzani şöyle konuştu:

“Bizim politikamız açık, biz daha önce Şengal halkını IŞİD teröristlerinden kurtarmak için yardım eden bütün güçlere teşekkür ettik. Şimdi PKK'nin Şengal'de bulunması bölgenin kalkınması ve istikrara engel teşkil eden bir faktör.

Bu yüzden PKK'nin çekilmesini ümit ediyoruz. Hem PKK'nin hem de Kürdistan'ın hem de bölgenin menfaati bu yönde.”
 


Öte yandan Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani ile görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Hollande savaş cephesini ziyaret bulundu.

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.