1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Başkan Barzani: Kürdistan halkı ihanete uğradı ancak kırılmadı
Başkan Barzani: Kürdistan halkı ihanete uğradı ancak kırılmadı

Başkan Barzani: Kürdistan halkı ihanete uğradı ancak kırılmadı

Süleymaniye, Halepçe ve Raperin'deki KDP teşkilat ve büro sorumluları, il meclisi üyeleri ve parlamenterleri ile toplantı gerçekleştiren Başkan Barzani, çirkinliklerin geçici olduğunu ve halk iradesinin mutlak kazanacağını söyledi.

A+A-

Kerkük ve Kürdistan idaresinde olmayan diğer Kürdistan topraklarının ele geçirilmesi ardından yaşanan gelişmeleri değerlendiren Başkan Barzani, Kürdistan halkının ihanete uğradığını ancak kırılmadığının altını çizerek, "Yaşanan çirkinlikler geçicidir. Kürdiastan halkının iradesi mutlaka kazanacaktır." dedi.

25 Eylül'de gerçekleştirilen bağımsızlık referandumundan önce de kendilerinin Bağdat'ın Kürdistan halkının meşru haklarını elinden almak istediğini ve Baas rejimi döneminde oluşturulan yeşil kuşak sınırlarına geçmek istediğini ifade ettiklerini belirten Başkan Barzani, "Referandum gerçekleşmeseydi de Bağdat, bu planı uygulamaya koyacaktı. Ancak şu var ki Bağdat, 16 Ekim'de bu planını çirkin bir şekilde uygulamaya koymasaydı, plan gerçekleşmeyecekti." dedi. Başkan Barzani şöyle devam etti:

"Kerkük ve diğer Kürdistan toprakları ihanet ve silah zoruyla ele geçirilmiş olsa da bu kentlerin kimlikleri değişmeyecektir. Mevcut durum geçicidir ve nihai sonuç Kürdistan halkının başarısı olacaktır. Hem referandum öncesi hem de sonrasında sürekli Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin birlikte yaşam kentleri, tüm etnik ve dini kesimlerin özgürce yaşayabilecekleri örnek kentler olması gerektiğini söyledik. Bunun dışında emri vaki bir şekilde yapılmak istenen demografik değişimleri kabul etmeyeceğiz."

Kürdistan hükümeti ile merkezi hükümetin sorunları diyalogla çözmelerini destekleyeceklerini vurgulayan Başkan Barzani, Bağdat'ın mevcut durumu taciz etmeden diyaloğu kabul etmesi durumunda Kürdistan hükümetinin buna hazır olduğunu ifade etti. (k24)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.