1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "başörtüsüne uzanan eller kırılsın" diyenlerin iktidarında başörtüsüne el uzatıldı
"başörtüsüne uzanan eller kırılsın" diyenlerin iktidarında başörtüsüne el uzatıldı

"başörtüsüne uzanan eller kırılsın" diyenlerin iktidarında başörtüsüne el uzatıldı

İnsan ve Özgürlük Partisi "başörtüsüne uzanan eller kırılsın" diyenlerin iktidarında başörtüsüne el uzatıldığını müşahade ettiklerini,Kayyum politikalarına karşı olduklarını ifade eden basın açıklamasında bulundu.

A+A-

BASINA VE KAMYONUNA 

Türkiye Cumhuriyetinin kuruluşundan hemen sonra 1921anayasasının yürürlükten kaldırılarak, tekçi devlet anlayışının hakim olmasından ve başta Kürtler olmak üzere farklı kimliklerin inkar edilmesi ve hayat hakkı tanınmaması toplumumuzun en derin sorunu olarak kendini dayatmaktadır. 

Ne yazık ki her iktidar döneminde bu tekçi anlayış farklı antidemokratik metodlarla karşımıza çıkmaktadır. Amed, Wan ve Mêrdin Büyükşehir Belediyelerine hukuksuz bir sekilde kayyum atanması bunun son örneği olmustur. 

AKP-MHP iktidarının baskıcı ve hukuksuz uygulamalarına karşı Demokratik haklarını kullanırken gözaltına alınan Genel Başkan Yardımcımız Sayın Menice GÜLMEZ ve yanındaki başörtülü kadınların başörtülerinin alındığı avukatlar aracılığı tesbit edilmiştir.

Hakeza demokratik tepkilerini gösterirken gözaltına alınan Genel Başkan Yardımcımız Sayın Murat BOZDEMİR ve başta Fırat KOÇ olmak üzere onlarca insanımız insanlık dışı muameleye ve şiddete maruz bırakılmışlardır. 

Her fırsatta dini değerlere vurgu yapan Akp, 28 Şubatı aratmayan bu uygulamaları ile Dini ve toplumsal değerleri iktidarını ayakta tutmak için bir basamak olarak kullandığı gerçeğini bir kez daha ortaya koymuştur. 

Yine yıllarca "başörtüsüne uzanan eller kırılsın" diyenlerin iktidarında başörtüsüne el uzatıldığını müşahade etmekteyiz. 

Allah'ın emri gereği (Nur suresi:31 ayet-Ahzab suresi 59 ayet) başını örten kişilerin başörtülerinin çıkarılması dini değerlere, kişi inanç ve hürriyetlerine ve temel insan haklarına açıkça bir saldırıdır.

Dini ve insanı değerlere yapılan bu baskı ve faşizan uygulamaları en şiddetli şekilde kınıyoruz.

Kayyım politikalarını asla kabul etmiyeceğimzi ve buna karşı bütün demokratik haklarımzı sonuna kadar kullanacağımızı buradan bir daha beyan ediyoruz. 

İnsan ve Özgürlük Partisi olarak, tüm siyasi partileri, demokratik toplumsal kesimleri insana, inanca ve insani değerlere yapılan bu saldırılara karşı birlikte hareket etmeye davet ediyoruz.

İNSAN VE ÖZGÜRLÜK PARTİSİ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.