1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Bilmediğimiz Bir Şey Var
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Bilmediğimiz Bir Şey Var

A+A-

Bilmediğimiz bir şey var ve o her şeyi anlaşılmaz kılıyor.

On binlerce kişinin içinde bulunduğu bir darbe girişiminin “kimsenin haberi yoktu” yalanına biz inansak bile ortaya çıkan bilgiler ve belgeler aslında bizim dışımızda “herkesin her şeyi bildiği” gerçeğini ortaya koyuyor.

On binlerce insanın içinde olduğu ve bir o kadar insanın ve ülkenin içinde bulunduğu bir darbe girişiminden bir tek bizim haberimiz yoktu. Bir şeyler olduğunu biliyorduk. Bizler gibi ne olduğunu bilmeyen askerler köprüyü tuttuklarında bir şeyler olduğunu, bizlere gösterildiği kadarıyla oradaki erlerle birlikte öğrendik. Ama elimizde hiçbir gerçek bilgi olmadığı için ne düşüneceğimizi, ne yapacağımızı bilmiyorduk. Birileri ne yapmamız gerektiğini belirliyor, ne bilmemiz gerektiğini söylüyorlardı. Büyük bir şey oluyordu ve bizler de büyük davranmalıydık. İspatı iman zamanıydı. Kamil iman sahipleri imanlarını ellerine aldıkları bayrak ve çektirdikleri selfileri kendilerinin bile bilmediği melekut alemine göndererek ispatlıyorlardı.

****

Bahçelinin 26 Ağustos erken seçim teklifinin hemen ardından, cumhurbaşkanını ikna odasına alıp seçimi, erken seçimden çıkarıp resmen baskın seçime(24 haziran 2018) çevirmesini biz anlamadık. Ama bu birilerinin anlamadığı anlamına gelmezdi. Nihayet E. Mahçupyan soruyordu “Bahçeli rüyasında kimi gördü? www.karar.com/yazarlar/etyen-mahcupyan/bahceli-ruyasinda-kimi-gordu-6763

Belki de bizim dışımızdaki herkes Bahçelinin rüyasında kimi gördüğünü biliyordur. Ama bunu yazacak ne yazar, ne de basın kaldı. İlizyon olanı başka bir şey yapmaktır. Belki de bildiğimiz her şey ilizyonlardan ibarettir.

Kevin spacey’in oynadığı “Olağan Şüpheliler” filminde gerçek bize en son perde de gösterilir. Aslında bize doğru gösterilen her şey doğruyu saklamak için yapılmış.

15 Temmuza giderken birlikte yürüyenler, yine 15 Temmuzda yeni ortaklıklara imza attıklarını sağır sultanlar bile biliyordu.

Buna 15 Temmuz Mutabakatı ismini verenler de az değildi. Hatta Hüda Par’ın Türk kanadı olarak adlandırılan Mehmet Göktaş 15 temmuzdan sonra yeni ittifakların devrinin açıldığını, herkesin yeniden konumlanacağından bahsediyordu. “Kulağım deliktir, herkes yerini belirlesin” diyordu.

İşin garip tarafı yeni ittifaklara uygun davranışlar 15 Temmuza giden yolda zer, zor ve tezvirle disipline ediliyordu.

Ama hiç kimse 15 Temmuz Mutabakatının ne olduğunu, kimler arasında olduğunu bilmiyordu.

Bir bilinmeyenden pek çok bilinmeyen çıktı. Hepsinin de anahtarını açmak Bahçeli’ye nasip oldu.

-15 Temmuz darbe girişimini akamete uğratan gizli kahramanlardandı bahçeli,

-Ekim 2016 Başkanlık sisteminin anahtarını açtı ‘Devlet Bahçeli 'başkanlık' için 'referandum' dedi

-16 Nisanda EVET dedi, mührü Erdoğan’a teslim etti,

-24 Haziran seçimini belirlemek te yine Bahçeliye düştü, düşürüldü,,,,

Soramadan edemiyor insan; ne olduğunu bilmediğimiz 15 Temmuz Mutabakatının sözcüsü Bahçeli mi? diye.

Bizimki de merak işte…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.