1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Bir İktidar Aracı Olarak İttifak
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Bir İktidar Aracı Olarak İttifak

A+A-

Her şeyden önce herkes Kürd ittifakından ne anladığını ortaya koymalıdır. Sonra da herkesin “Kürt İttifakı”nı anlamlı hale getirecek ortak bir tanıma ulaşılmalıdır.

Tarihsel olarak ittifak isteminin temeli iktidardır. Bunu Ahmedê Xanî neredeyse tüm şiirlerinde dile getirmiştir. Sürekli ezilen, geri bırakılan bir toplumun sahip, devlet, statü ile kendisini ispatlayacağını ortaya koymuştur.

……..

Kurmanc ne pirr di bêkemal in / Kürtler asla yetkinlikte az değiller
Emma di yetim û bêmecal in / Ve fakat kimsesiz ve mecalsizdirler
Fîlcumle ne cahil û nezan in / Hepsi birden cahil, bilgisiz değil ki
Belki di sefîl û bexwedan in / Amma öyle yoksul ve sahipsizler ki
Ger dê hebûya me jî xwedanek / Bizim de sahibimiz olsaydı

………

İktidarı sağlayacak yeğane araç olarak ta ittifakı dile getirmiştir. İttifakını gerçekleştirmiş Kürtlerin orta doğu ve dünyada milletler içinde gereken yerini alacağını belirtmiştir.

“Ger hebûya me ittifaqek

Vêk ra bikara me inqiyadek

Rûm û ‘ereb û ‘ecem temamî

Hemiyan ji me ra dikir xulamî (A.Xani, 1651-1707)”

 

Bu gerçeklik üzerine tarihsel olarak ortaya atılan ittifak talepleri çeşitlendirilse de temelde Ahmedê Xanî’nin ortaya koyduğu çerçevede bir var olma, kendisini yönetmek için Kürt toplumu ve güçlerinin bir araya gelmesi çağrısıdır.

Yine I. Dünya savaşından sonra dört parçaya bölünmüş Kürt coğrafyasının(Kürdistan’ın) her fırsatta Kürt güçlerinin bir araya gelmeye çalıştığını, bu dört parça arasında hala tarihi yazılmamış bir geçişkenliğin ve yoğun bir ilginin olduğunu bilmekteyiz.

Mele Mustafa Barzaninin “Mahabat Kürt Cumhuriyetinin” Genel Kurmay başkanı olduğunu, “Rojava”da İşide karşı ilk ciddi direncin Kuzey Kürtlerinden geldiğini, Kuzeyde Rojavalı savaşçıların sürekli oluğunu, Sımkoyê Şikakanın(Kürdistan krallığını) ilan ederken ta serhat bölgesine gelip buradaki önde gelen aşiret reisleriyle görüştüğünü, bulunduğu parçada başarılı olamayan ayaklanmaların evin diğer odasına gider gibi diğer parçaya geçtiğini görmekteyiz.

Ve tüm bu ayaklanmaların, dayanışmaların temelde Xanî’deki iktidar ve İttifak gerçekliği etrafında döndüğünü, Kürdistan’ın tüm medreselerinde Ahmedê Xanî’nin eserlerinin ana ders kitapları içinde en baş ucu kitaplar olduğunu, çoğu beytinin toplumun ileri gelenleri ve mollaları tarafından ezbere bilindiğini hatırda tutmak gerekir.

Bir iktidar aracı olarak İttifak’ı ele aldığımızda haliyle gücü ve gücün temerküzünü dile getirmemiz getirmektedir.

Kürtler tarihin hiçbir safhasında güçsüz olduklarını düşünmemişler. Hatta tam tersine toprakla(Kürdistan) olan tarihsel ve varoluşsal ilişkilerinden dolayı güçlü olduklarını ve bu yüzden daima güçlerinin birileri tarafından parçalandığını düşünmüşler.

İttifak söylemi tarihinin biriktirdiği tüm müktesebat bize “ancak ittifakla güçlü olursunuz” diyorsa…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.