1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, TPAO, ETİ Maden, Çaykur Varlık Fonu'na devredildi
BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, TPAO, ETİ Maden, Çaykur Varlık Fonu'na devredildi

BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, TPAO, ETİ Maden, Çaykur Varlık Fonu'na devredildi

Ziraat Bankası, BOTAŞ, PTT, BİST, TÜRKSAT, TPAO, ETİ Maden, Çaykur ve boru hatlarının Hazine'ye ait hisseleri Türkiye Varlık Fonu'na devredildi.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Ziraat Bankası AŞ, Boru Hatları ile Petrol Taşıma  AŞ (BOTAŞ), Türkiye Petrolleri AO (TPAO), Posta ve Telgraf Teşkilatı AŞ (PTT),  Borsa İstanbul AŞ, Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme AŞ'nin (TÜRKSAT)  sermayelerinde bulunan Hazineye ait hisselerin tamamı, Türk Telekomünikasyon  AŞ'nin yüzde 6,68 oranındaki Hazineye ait hissesi ile Eti Maden İşletmeleri Genel  Müdürlüğü ve Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (Çaykur) Türkiye Varlık Fonu'na  aktarılmasına ilişkin Bakanlar Kurulu Kararı, Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında  yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Bu kararın uygulanmasıyla ilgili ortaya çıkabilecek tereddütleri  gidermeye ve gerektiğinde uygulama esaslarına belirlemeye Başbakan yetkili  kılındı.

Ayrıca mülkiyeti Hazineye ait Antalya, Aydın, İstanbul, Isparta,  İzmir, Kayseri ve Muğla'da bulunan bazı taşınmazların tahsislerinin kaldırılarak  Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesi kararlaştırıldı.

Söz konusu taşınmazlar devir ve tescil işlemleri tamamlanıncaya kadar  Maliye Bakanlığı tarafından yönetilmeye devam edecek.

Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na ait 3 milyar lira da aktarıldı

 Öte yandan Bakanlar Kurulunca Savunma Sanayii Destekleme Fonu'na ait  veya bu fonun tasarrufunda bulunan 3 milyar lira tutarındaki kaynağın en geç  aktarım tarihini izleyen 3 ay içinde geri ödenmek kaydıyla Varlık Fonu'na  aktarılması kararlaştırıldı.

Söz konusu karar da bugün itibarıyla yürürlüğe girdi.

Bakanlar Kurulu kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu  sermayeli şirketler ile Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme  programında bulunan bazı şirketlere ait hisseler Türkiye Varlık Fonu'na  devredildi.

Bir kısım kamu sermayeli şirketler ile özelleştirme programında  bulunan bazı şirketlere ait hisselerin Türkiye Varlık Fonu'na devredilmesine  ilişkin Başbakanlık kaynakları tarafından yapılan açıklamaya göre, Bakanlar  Kurulu kararıyla Hazinenin uhdesinde bulunan bir kısım kamu sermayeli şirketler  ile Özelleştirme Yüksek Kurulu kararıyla özelleştirme programında bulunan bazı  şirketlere ait hisseler Türkiye Varlık Fonu'na devredildi.

Söz konusu şirketlerin mevcut yönetimleri ve işletme politikaları, iş  planları, yatırım ve büyüme stratejilerine uygun olarak devam edeceği ifade  edilirken, uluslararası finans kuruluşları da dahil olmak üzere ilgili  paydaşlarla sağlanan işbirliğinin sürdürüleceği belirtildi. Türkiye Varlık  Fonu'nun söz konusu şirketleri Bakanlar Kurulunca onaylanacak Stratejik Yatırım  Planı çerçevesinde yönetecek.

Devredilen şirketler

Yapılan açıklama göre devredilen şirketler; Ziraat Bankası, BOTAŞ,  TPAO, PTT, BIST, TÜRKSAT, Türk Telekomun Hazineye ait yüzde 6,68'lik kısmı ve Eti  Maden ile Çaykur'un Genel Müdürlükleri.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.