1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Brakuji, Roj Peşmergelerinin Geleceği ve Birlikte Nasıl Yaşayacağız I
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Brakuji, Roj Peşmergelerinin Geleceği ve Birlikte Nasıl Yaşayacağız I

A+A-

Tarihi hafızamızı oluşturan yakın dönem binlerce peşmergenin can kaybına yol açan KDP-YNK çatışması, yine KDP-PKK çatışması gibi acı olaylar bizlerde brakuji paranoyası yaratmıştır. 

Gerçekten olay böyle midir? Sürekli olarak birbirlerini öldürmeye hazır insanlar ve gruplar mıyız? Yangına benzinle gitmeyi yurtseverlik zanneden kpdci ve pkkcilere kalırsa bizlerin tarihi ihanetler ve kardeş katlinin örf olduğu bir tarihtir.

Sürekli bilinçaltımıza işlenmeye çalışılan “Tuxsé kewé-Keklik soylu” imajını bizler peşinen kabul etmiş durumdayız. Kürt tarihini ihanetler tarihi olarak bizlere yazdırmak ve anlatmak isteyenlere bizler neden bu kadar çabuk teslim olmaktayız. Kahraman kürt halkının yakın dönem kahramanları Qazi Muhammed, Şeyh said Palevi, Seyid Rıza ve M. Mustafa Barzani gibi her biri birer özgürlük yıldızı olan öncülerini görmezden gelip, egemen devletlerin tüm mazlum ve mağdur halklar üzerinde yaptıkları tahribatın genel bir sonucu olan ihaneti yalnızca kürt halkına mal etmeye çalışmak tüm kötülüklere canlarını ve mallarını siper etmiş ve siper etmeye devam eden Taybet analarımıza karşı affedilemez bir nankörlüktür. 

Özgürlükleri ellerinden alınmış tüm toplumların kimlik ve kişiliklerinde kısmi arızaların olması kabul edilebilir bir gerçekliktir. Bunun için Filistin ve Filistinlilerin din ve yurt gibi iki temel çelişkileri olmasına rağmen içlerinde ortaya çıkmış ve çıkan ihanetler bu coğrafyalardaki ihanetleri katlayarak geçmiştir. Ama hiç kimse Filistin kurtuluş mücadelesini bir brakuji ve ihanetler tarihi olarak önümüze koymaz. Kahraman Filistin halkının ulvi mücadelesinden bahseder. Ki Kürt halkının yalnızca yurt çelişkisi vardır ve din kardeşlerimiz sürekli olarak Allah adına bizleri aldatmayı bilmişlerdir.

On yıldan fazla bir zamandır irili ufaklı birçok Kürt silahlı yapısının yan yana, yakın sınırlara sahip olmasına rağmen ciddi bir çatışmanın çıkmaması takdire şayandır. Devletler gibi kurumsal yapıların dahi bozulmaya ve çatışmaya gittiği bir dönemde Kürtler arası barışın korunuyor olması Kürtlerin medeni bir halk olmasından kaynaklanmaktadır. 

Ki Kürdistan’ın dört parçasına yaptığımız gezilerde (ki normal bireyler olarak topluma dokunma şansımız vardı) halkın gururla bahsettiği Mesut Barzani’nin ve Murat Karayılan’ın bir daha brakujiye izin vermeyeceklerine dair yeminlerinin olduğu söyleminin bir efsane olduğunu kabul etsek dahi Kürt halkının “brakujiye nasıl bir set çektiğini göstermiştir”.

KDP ve PKK şakşakçığı bizlere bir gelecek sağlamaz. Gerçek yurtseverler şakşakçılık üzerinden kendilerine gelecek arayanlar değil; bu halkın özgürlüğü ve bağımsızlığı için birlikteliği sağlamaya çalışanlardır.

Maalesef Kürt yapılarının  “güney Kürdistan yapıları da hala buna dâhildir” hala örgüt yapısından sıyrılamamaları onları komşu devletlere bağımlı hale getirmekte ve bir çatışma ortamını sürekli olarak gündemde tutmaktadır.

Ancak bizlerin yakın zamandaki tüm olaylarda gördüğü şudur. Kürtler arası iletişim daimi olarak vardır. Anlık olaylar iletişim kanalları sayesinde çok kısa zamanda telafi edilebilmektedir. 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.