1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Bu trajedilerden ben de sorumluyum'
'Bu trajedilerden ben de sorumluyum'

'Bu trajedilerden ben de sorumluyum'

Selahattin Demirtaş, Sakarya'da 7 mevsimlik işçinin ölümünün ardından kendisine ve partisine yönelik özeleştiri mesajı yayınladı.

A+A-

Sakarya'da dün bir traktörün römorkuna doldurulan 30'a yakın işçiden 7'si traktörün dereye yuvarlanması sonucu hayatını kaybetmişti. Kazada 9 işçi de yaralanmıştı. HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş tutuklu bulunduğu cezaevinden kazada yaşamını yitiren işçilerin ailelerine başsağlığı mesajı gönderdi. Demirtaş, mesajında partisiyle ilgili özeleştiride de bulundu. Demirtaş'ın mesajı şöyle: 

İŞ CİNAYETİ

Sakarya’da meydana gelen kazada aralarında çocukların da bulunduğu mevsimlik çalışan yurttaşlarımızdan yedisi adeta bir iş cinayetinde katledilmişlerdir. Ölenlere rahmet, ailelerine başsağlığı diliyorum. Acılarını yürekten paylaşıyorum.
 
Yıllardır mevsimlik işçiler konusunda gerekli tedbirleri almayan hükümet ve Çalışma Bakanlığı bu iş cinayetlerinin birinci dereceden sorumlusudur. Mevsimlik işçilerin ulaşım, barınma, sağlık, sosyal güvenlik ve benzeri hiçbir hakkı hükümet güvencesi altında değildir. Maalesef bu yurttaşlarımız çoğu zaman gittikleri yerlerde istismarlara ve ırkçı saldırılara maruz kalmaktadır. Hükümetin ve Çalışma Bakanlığının bu konularda daha özenli, duyarlı, insan odaklı politikalar belirlemesini bekliyoruz.

BİZİM DE CİDDİ EKSİKLERİMİZ VAR

Bununla birlikte mevsimlik işçilerin ağırlıklı olarak Kürt işçilerden oluştuğu ve birçoğunun Kürt illerinden yola çıkarak çalışmaya gittikleri düşünüldüğünde, uzun yıllardır bölgede yerel iktidar olan HDP ve DBP olarak bizim de ciddi eksiklerimiz olduğunu kabul etmek gerekir.

Yerele dayalı istihdamı arttırmak, yerel ekonomiyi güçlendirecek projeler geliştirmek; insanlarımıza yaşadıkları yerlerde üretime katılarak kendi idamesini sağlayacak desteği sunmak sadece merkezi hükümetin değil, başta yerel yönetimler olmak üzere sivil meclislerin, kent konseylerinin, işveren ve emek örgütlerinin, bir bütün olarak hepimizin görevi ve sorumluluğudur.

SORUMLULUK DUYDUĞUMUN BİLİNMESİNİ İSTİYORUM

Mevsimlik işçiliğe, bundan kaynaklı sorunlara çözümler üretme hususunda bizim de eksikliğimizi kabul etmemiz, özeleştiri vermemiz gerekir. İğneyi kendimize batırmadan sorunlara çözüm bulamayız.
 
Bu yönüyle düşünüldüğünde, mevsimlik işçilikten kaynaklı yaşanan trajediler nedeniyle ayrıca üzgün olduğumun ve sorumluluk duyduğumun bilinmesini isterim. Bütün bu konularda eksiklerimizi gidererek halkımıza layık, toplumsallaşmış, demokratik olarak halkın içinde örgütlenmiş bir demokratik siyaset anlayışı ile çözümler üretmek boynumuzun borcudur.

Bir kez daha ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ve halkımıza başsağlığı diliyorum.

Selahattin Demirtaş
HDP Eş Genel Başkanı
Edirne Cezaevi
19 Ağustos 2017

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.