1. HABERLER

  2. BİLİM / TEKNOLOJİ

  3. Canlıları Mumyalaştıran Natron Gölü
Canlıları Mumyalaştıran Natron Gölü

Canlıları Mumyalaştıran Natron Gölü

TANZANYA'DAKİ BU GÖLE GİREN TAŞ KESİLİYOR!Her dokunanı taş yapan göl hikayesi masallardan fırlamış gibi görünüyorsa da Tanzanya'da yer alan bu göl son derece gerçek...

A+A-

Kuzey Tanzanya yakınlarında bulunan Natron Gölü (Lake Natron), içinde ve çevresinde ölen canlıları mumyalamasıyla tanınırken bu durumun bilimsel sebeplerden kaynaklandığı ispatlanmıştır. Natron Gölü'nün her ne kadar "dokunanı, yakınındaki, ziyaretçisini taşa çeviriyor" gibi rivayetleri bulunsa da bu durum, gölün pH yani asit ve baz değerinin 10.5 olmasından kaynaklanmaktadır. Gölde ölen hayvanlar öldüğü şekilde kalırken bazen de çürüyüp ölmeden önceki şekline benzer şekilde mumyalaşmaktadır.

Sodyum karbonat, sodyum hidroksit içeren Natron Gölü aynı zamanda sodyum sülfatta içerirken, bu durum bazik (alkalin yani amonyak) yaşam alanı yani asitikle reaksiyon veren ortamı sağlamaktadır. Göl de alçakta olduğundan dolayı etrafındaki yükseltilerdeki mineraller Natron'a akmakta ve Antik Mısır'da mumyalamada kullanılan sodyum karbonat ve diğer mineralleri doğal şekilde yaratmaktadır. Sonuç olarak gölün sıcaklığı 60 dereceyi bulmakta (yağışlara göre değişir) ve bu durum yüksek pH derecesiyle birleşince canlıların yaşayamayacağı bir alan oluşturmaktadır. Natron Gölü'nde aynı zamanda bir ekosistem çeşitliliği de bulunurken, burası flamingoların çiftleşme alanıdır. Çeşitli kuş ve balık türleri de adapte olmuş şekilde gölde bulunurken, diğer canlıların taşlaşmış görüntüsü pH değerine uyum sağlayamamış olmasından gelmektedir. 

Natron Gölü tüm özelliklerinin aksine doğaüstü yüzey güzelliğiyle de ilginç fotoğraflar ortaya çıkarmıştır. Gölde birçok canlı, tehlikeyi farketmeyerek ölmüş ve bunların bir kısmı da kıyıya vurmuştur. Gölün çok yüksek soda ve tuz özelliğinden dolayı kuruyan, sertleşen ve kireçleşen canlılar doğal bir heykele dönüşürken bunlar bütünen canlı hayvanların bedenlerinden oluşmuştur. 1966 İngiltere doğumlu bir fotoğrafçı olan Nick Brandt, gölde mumyalaşmış canlıları onları ölmeden önceki pozisyona koyarak fotoğraflamış ve bu olayı fotoğraflayan (muhtemelen keşfeden de kendisi) ilk kişi olmuştur. Brandt'ın film kutularının boyalarını bile silen gölün yakıcı etkisi, yansıtıcı özelliği nedeniyle de hayvanları şaşırtıp ölüme sürüklemiştir. Bunları canlandırma şeklinde fotoğraflayan Brandt ise onları "bir nevi yaşama döndürdüğünü" söylemiştir.

1

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

Gölün pH oranı o kadar yüksek ki ona dokunan her canlıyı öldürüyor ve bulundukları halde kireçleştiriyor.

2

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

Natron Gölü'ndeki bu inanılmaz doğa olayını farkedip fotoğraflayan ise Nick Brandt.

3

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

Taşa dönüşmüş hayvanları fotoğraflarken yanlışlıkla film kutusunu göle düşüren Brandt: "Kutunun üzerindeki bütün mürekkepli yazılar anında kaybolup gitti, inanılmazdı." diyor.

4

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

5

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

6

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

Nick Brandt'ın taş hayvanlar dışında da yine Afrika'da çektiği inanılmaz fotoğraflar var.

7

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

İşte o fotoğraflardan en etkileyici olanlar...

8

Tanzanya'daki Bu Göle Giren Taş Kesiliyor!

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum