1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Çavuşoğlu'ndan Astana, YPG, Hizbullah, İran ve ABD açıklaması
Çavuşoğlu'ndan Astana, YPG, Hizbullah, İran ve ABD açıklaması

Çavuşoğlu'ndan Astana, YPG, Hizbullah, İran ve ABD açıklaması

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rusya ve Türkiye arabuluculuğunda imzalanan ateşkes anlaşması ve Astana'da düzenlenecek görüşmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

A+A-

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, gündeme ilişkin gelişmeleri Anadolu Ajansı'na değerlendirdi.

Suriye'de Türkiye ve Rusya garantörlüğündeki ateşkes sürecine değinen Çavuşoğlu, tarafların ateşkese uyması durumunda 23 Ocak'ta Astana'da müzakerelerin başlayacağını bildirdi.

"Siyasi çözüm için de çok gayret sarf edeceğiz" diyen Çavuşoğlu, 9-10 Ocak'ta Rusya'dan uzmanların Dışişleri Bakanlığı'na gelerek Astana sürecini planlayacaklarını dile getirdi.

Batı Ülkelerine 15 Temmuz Eleştirisi

15 Temmuz'daki darbe girişimine karşı Batı'nın tavrını değerlendiren Çavuşoğlu, "15 Temmuz sonrasında gerçekten özellikle Batı ülkeleri çok ciddi hatalar yaptı. Bazıları, Türkiye karşıtlığı duygularla darbenin başarılı olmasını bile istedi." dedi.

Ateşkesi Şam Ve Hizbullah İhlal Ediyor

Suriye'deki ateşkes ve ihlallerin sorulması üzerine Çavuşoğlu, Halep'ten sivillerin tahliyesi ve ateşkesin temini konusunda Türkiye'nin çok çaba sarf ettiğini vurgulayarak, bunun Türkiye ile Rusya'nın ortak çalışması olduğunu söyledi.

Arazide farklı görüşlere sahip ancak ortak hedefi Beşar Esad olan değişik muhalif grupların bulunduğunu dile getiren Çavuşoğlu, diğer tarafta ise "Şam ve İran'ın desteklediği Hizbullah ile Şii milislerin" olduğunu söyledi. 

Ateşkes sürecinde şu ana kadar muhalefetin sözünde durduğunu ve kendisine yönelik saldırılara ölçülü cevap verdiğini söyleyen Çavuşoğlu, diğer tarafta ise ihlaller olduğunu ve bu ihlallerin Rusya ile birlikte değerlendirileceğini söyledi.

Çavuşoğlu, Suriye'de ordunun ateşkes ihlalleriyle ilgili olarak, "Artan ihlalleri durduramazsak Astana süreci akamete uğrayabilir. Bunu istemeyenler, kıskananlar var ama biz garantör olduk." dedi.

 


Moskova'daki ortak açıklamaya İran'ın da katıldığının altını çizen Çavuşoğlu, İran'ın taahhütlerinin gereğini yaparak "Şii milisler ve rejim üzerinde ağırlığını koyması" gerektiğini ifade etti.

Çavuşoğlu, "Astana'ya gidilebilmesi için herkesin üzerine düşen sorumluluğu yapması lazım." diye konuştu.

Türkiye ile Rusya'nın ateşkesi ihlal eden gruplara yönelik yaptırımlar üzerinde çalıştığını anlatan Çavuşoğlu, siyasi çözüme gidebilmek için çalışmaları titizlikle sürdürmek gerektiğini belirtti. 

'PYD, Astana'da Olmaz'

PYD’nin, Türkiye ile Rusya arasında Moskova’daki görüşmelerde gündeme gelip gelmediğinin sorulması üzerine Çavuşoğlu, Rusya’nın Türkiye’nin PYD/YPG konusundaki tutumunu çok iyi bildiğini söyledi.

Suriye topraklarının PKK, PYD/YPG veya başka bir örgüt tarafından bölünmesine herkesin karşı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, “Buna İran da karşı, Türkiye de karşı, Rusya da karşı. O nedenle birinci maddede toprak bütünlüğü, sınır bütünlüğü vurgusunu yaptık." dedi.

Çavuşoğlu, "PYD/YPG’nin Astana’da müzakerelerde yer almayacağını, yer almaması gerektiğini de Ruslarla önceden konuştuk ki sonradan aramızda ihtilaf olmasın. Yani bir terör örgütü müzakere masasında olamaz. Buraya katılamaz, davet edilemez. Bizim söylediğimiz budur. Rusya’nın da bunu çok iyi şekilde anladığını biliyoruz.” dedi.

'ABD Bizim İçin Çok Önemli Bir Müttefik'

YPG'lilerin hala Menbic'de olduğunu savunan Çavuşoğlu, bunu da her defasında ABD'den muhataplarına hiç çekinmeden söylediklerini ifade etti.

Çavuşoğlu, "PYD/YPG'li unsurların Menbiç'te olduğunu biliyoruz. Dün akşam Sayın Cumhurbaşkanımızın da (Obama'ya) söylediği gibi. Obama, bu unsurların Fırat'ın doğusuna gitmesi gerektiği konusunda bizimle hemfikir olduğunu söyledi." dedi.

Çavuşoğlu, ABD'nin başından beri hemfikir olduğunu fakat şu ana kadar sözünü tutamadığını ya da tutmak istemediğini belirtti.

Türkiye ve ABD'nin farklı düşündüğü birtakım konularda yeni yönetimle herhangi bir köklü değişiklik olup olmayacağı sorusu üzerine Çavuşoğlu, "ABD bizim için çok önemli bir müttefik. Her alanda işbirliğimiz var. Ama bir gerçek var şu anda; güven bunalımı." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, güven bunalımının birtakım sebepleri olduğunu söyleyerek, ABD'nin Menbic'de verdiği sözü tutmadığını ve YPG'ye silah verdiğini söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.