1. YAZARLAR

  2. Ahmet Nesin

  3. Darbeyi Fetullah Gülen yapsaydı başarırdı!..
Ahmet Nesin

Ahmet Nesin

Yazarın Tüm Yazıları >

Darbeyi Fetullah Gülen yapsaydı başarırdı!..

A+A-

O zaman kafamıza ikinci soru takılıyor, "Bu darbeyi kim yaptı ve neden yaptı?" Bu darbe girişiminin içinde çok oluşum var...


Bu başlığı arkadaşlarıma söylediğimde çok iddialı olduğunu söylediler. Oysa ben başından beri aynı şeyi söylüyorum ve iddia ediyorum. Bu tezimin bikaç nedeni var ve kimse bunlara karşı çıkamaz, sadece ona rağmen denediklerini söyleyebilirler ki, bu da çok inandırıcı olmaz.

Önceki yazımda darbe yazılarına başladığımı söylemiştim, kaç yazı devam eder bilemiyorum ama ifadeler geldikçe, zaten bu darbe girişiminin Gülen darbesi olmadığı ortaya çıkacaktır. Kendi kendime sorduğum ilk soru"Fethullah Gülen'in darbeye gereksinimi var mıydı?" Hayır, hiçbir şekilde yoktu.

Ben Erdoğan'la Gülen kapışmasını 2008'de yazsam da basına ve kamuoyuna ilk yansımasına bakmakta yarar var. İlk yansıması Erdoğan'ın hiç beklenmedik şekilde dershaneleri kapatma girişimidir. Buna 2 açıdan bakabiliriz, Gülen hem Türkiye'de, hem yurt dışında bu kadar dershane ve okulu neden kurdu, Erdoğan bu tehlikenin ne zaman ayırdına vardı ve kapatmaya kalktı.

Bugüne kadar Gülen'in neden dershane ve okul kurduğunu, esas konusu olan din üzerinden okul açmadığını hiç düşündünüz mü? Mantık, o kafadaki birisinin modern imam hatip liseleri kurmasının daha doğru olacağını söylese de, o iyi eğitim veren okullar kurdu. Bir anlamda imam hatiplerin çoğalma işini Erdoğan'a bıraktı. Böylece kimse Gülen'e okullarından dolayı kızamadı, okullar bir gerçeğin görülmesini engelledi.

Bu okullar bir ABD projesidir ve bunun için Gülen biçilmiş kaftandır. ABD'nin Ilımlı İslam mantığına uygundur ve sivil darbeye geçişin zemininin bir parçasıdır. Kimse bu okullarda eğitimin kötü olduğunu söyleyemez. Dershaneler esasında yan kol gibi çalışmaktadır ve Erdoğan'ın çoğalttığı imam hatiplilerin üniversiteye girmelerine yardımcı olmuştur ama Gülen liselerine göre azınlıktadır, çünkü 2 lise bitirmek gibi bir zorunluluk vardır. Soru hırsızlığının mantığı da budur, çünkü binlerce çocuk eğer dahi değilse aynı anda hem imam hatip lisesini bitirip, hem de dershaneye gidip sınavlarda başarılı olamaz, çünkü bu lisenin son 3 yılında 30'a yakın ders okumaktır ki, bırakın dahiliği zaman yetişmez.

Esasında bu planda Erdoğan hep ikinci planda kalmıştır. Çünkü Gülen'in liselerinden mezun olan çocuklar hep yöneten olmuşlardır, aldıkları iyi eğitim gereği öyle olmak zorundadırlar. Oysa Erdoğan'ın imam hatiplerinden mezun olanlar hep yönetilen olmak zorundadırlar, çünkü aldıkları eğitim ancak buna izin verir. Daha net yazayım isterseniz, Gülen'in mezunları her dalda ama her dalda bürokrasiye yerleşebilecek bilgiye sahiptir ve yerleşmiştir, bu da onların bisüre sonra hükümeti yönetmesine neden olmuştur.

İşte Erdoğan bütün etrafının Gülen bürokratlarıyla dolu olduğunu anladığı anda gemileri yakma kararı aldı ve bu bürokratları temizlemeye başladı. Erdoğan'ın aklı başına işte o an geldi, çünkü 40 yıllık bu eğitim neticesinde etrafta başka bürokrat kalmamıştı, nereye elini atsa onlar çıkıyordu karşısına.

Ben 2008 yılında, Gülen beraat ettiğinde neden Türkiye'ye gelemeyeceğini yazmıştım. Geçen yazımda da bahsettim, Erdoğan ikinci adam olamazdı, huyu böyleydi. Esasında Erdoğan da ABD'nin bu projesi içinde yer alıyordu ama Gülen Türkiye'de olmasa da artık olan olmuştu ve hükümet bürokrasiyle ele geçmiş, idare Erdoğan'ın elinden çıkmıştı, bir anlamda dini sivil darbe yapılmıştı ve Erdoğan piyondu.

Benim olup olmadık insanlara empati kurmama kızdığınızı biliyorum ama bu kez Gülen'e empati kurun ve kendi kendinize sorun, "Darbeye gereksinimim var mı?" diye... Bence yok, bu noktada darbe yapmak intihardır, hele ordu içinde darbe yapacak kadar elemanınız yoksa...

Yazının başlığında da söyledim, Gülen darbe girişiminde bulunsaydı başarırdı, çünkü Gülen bir ABD hareketidir ve halen desteklenmektedir. Gülen'in darbe girişiminde bulunması için ABD'den emir almış olması gerekir ki, bu da darbe başarısını getirir, kimse önünde duramaz, öncekilerde olduğu gibi.

O zaman kafamıza ikinci soru takılıyor, "Bu darbeyi kim yaptı ve neden yaptı?" Bu darbe girişiminin içinde çok oluşum var ve bana göre Gülen ekibi burada kullanıldı. O zaman bu sorunun tek bir yanıtı kalıyor, onu da cumartesi günü okuyacaksınız: "ERDOĞAN BU DARBEYİ NEDEN YAPTI?"

Artıgerçek

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.