1. HABERLER

  2. SÖYLEŞİ

  3. Demirtaş: Erdoğan onurlu çekilmenin altyapısını hazırlıyor
Demirtaş: Erdoğan onurlu çekilmenin altyapısını hazırlıyor

Demirtaş: Erdoğan onurlu çekilmenin altyapısını hazırlıyor

Tayyip Erdoğan’ın sosyal medyada milyonlarca “T A M A M” mesajıyla yanıtlanan “Millet tamam derse çekiliriz” sözünü değerlendiren hapisteki cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş’a göre Erdoğan geri çekilmenin sosyo-psikolojik altyapısını hazırlıyor

A+A-

HDP’nin barajı geçmesi halinde AKP’ye “güle güle” denilebileceğini ifade eden Demirtaş, “HDP baraj altında kalırsa, AKP hiç de hak etmediği en az 70 milletvekilliğinin üstüne konacak” diyor ve ekliyor: “Bu sadece HDP’nin sorunu değildir. Biz baraj altında kalsak da mücadelemizden bir tek geri adım atmayız, teslim olmayız, zorbalığa da yenilmeyiz. Parlamento dışında demokratik siyasi mücadelemizi aynen sürdürürüz. Ama Parlamento çoğunluğunu bedavadan ele geçirmiş AKP'ye karşı ne yapacaklarını biraz da Millet İttifakı düşünsün.”

2014 yılında gerçekleştirilen cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yaklaşık dört milyon oy alan HDP eski eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, 24 Haziran’daki seçimlerde bir kez daha Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Üstelik Demirtaş bu sefer meydanlarda, mitinglerde değil, dört duvar arasında bile etkili, belirleyici bir aktör olmayı sürdürüyor.

Mart 2015 tarihinde Erdoğan’a “seni başkan yaptırmayacağız” dedikten sonra iktidarın hedefi ve en etkili rakibi haline gelen Demirtaş ve partisi, 7 Haziran 2015’teki seçimlerde AKP’nin tek başına iktidar olmamasını sağladı. Sonrası, etkisi on yıllarca silinmeyecek bir kan-revan ve intikam dönemi oldu. Demirtaş dâhil HDP’nin dokuz milletvekili, binlerce üye ve yöneticisi, yüze yakın belediye başkanı hapse atıldı. 11 HDP’linin milletvekilliği düşürüldü.

4 Kasım 2016 tarihinde, konuşmaları dayanak yapılarak tutuklanan İstanbul milletvekili Demirtaş, 11-13 Nisan günlerinde İstanbul-Silivri’deki duruşmasında 127 sayfalık savunmasının bir yerinde şunları söyledi: “Bazı savcılar ‘Demirtaş’a ne kadar çok fezleke hazırlarsam terfi tayin döneminde herhalde beni o kadar ödüllendirirler’ diye düşünüyorlar, çünkü yağlı müşteriyim ben! Çünkü Cumhurbaşkanı’nın siyasi rakibiydim. Üç cumhurbaşkanı adayından biriydim. En sevmediği siyasetçilerden biriydim.”

Evet, her ne kadar Erdoğan hapisteki rakibinin adını ağzına bile almasa da, Demirtaş 24 Haziran’da da onun en sevmediği siyasetçilerden biri olmayı sürdürüyor. Peki hapiste tutulan tek cumhurbaşkanı adayı Demirtaş, 24 Haziran’a ilişkin nasıl bir öngörüde bulunuyor? Seçimlere nasıl hazırlanıyor? CHP, İYİ Parti, Saadet ve Demokrat Parti’nin oluşturduğu “Millet İttifakı”na HDP’nin alınmamasını nasıl değerlendiriyor? Erdoğan’ın “milletimiz tamam derse çekiliriz” sözünü sarf etmesini neye bağlıyor?

Kısıtlı imkânları zorlayıp avukatları aracılığıyla Edirne Cezaevi’ne soru göndererek yaptığımız söyleşide Demirtaş’ın bize jest, okurlara sürpriz yaparak Tahir Elçi üzerine yazdığı türküyü/ağıdı naklettiğini belirtelim ve hapse girmeden önce kendisiyle yaptığımız bir söyleşiden fotoğraflar eşliğinde sözü kendisine bırakalım.

Sizce tamam mı?

Elbetteki T A M A M.

İlk kez bir seçime cezaevinde hazırlanıyorsunuz. Seçim çalışmalarınız nasıl gidiyor?

Benimkine seçime hazırlanmak denemez. Seçim hazırlığı dışarıda devam ediyor. Ben sadece kısa mesajlarımı, görüş ve önerilerimi dışarıya aktarabiliyorum. Burada, Abdullah Zeydan arkadaşımla fikir alışverişi yaparak öneriler geliştirip avukatımızla bunları HDP Genel Merkezi’ne aktarıyoruz. Yoksa benim sanki koşullarım normalmiş gibi bir kampanya hazırlığımız falan yok, olamaz da. Kampanyayı milyonlarca gönüllü genç ve kadın omuzlayacak.

Demirtaş’ın oy pusulasında yer alacak, cezaevinde çektirdiği fotoğraf.

Cezaevinde imkânlar kısıtlıyken, bazı temel gereklilikleri nasıl yerine getiriyorsunuz? Mesela oy pusulasında yer alacak fotoğrafınızı nasıl çektirdiniz?

Evet, imkânlar kısıtlı; oy pusulasında kullanılacak vesikalık fotoğrafı da cezaevinde çektirmek zorunda kaldım. Fotoğraf hücremin havalandırmasında, duvarın dibinde bir infaz koruma memuru tarafından çekildi. YSK’nın standartlarına uygun hale gelebilmesi için dışarıda fotomontaj ile arkaya beyaz fon eklendi. Yani seçmenlerin oy pusulasında görecekleri fotoğraf, benim bu hafta havalandırmada çektiğim fotoğraftır. Dışarıda, stüdyoda vs. çekim yapılmasına izin çıkmadığı için bu şekilde yapmak zorunda kaldık. Yani gün ışığında çekilmiş organik bir fotodur

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.