1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Demirtaş mahkemeye getirildi
Demirtaş mahkemeye getirildi

Demirtaş mahkemeye getirildi

Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, 434 gün sonra İstanbul’da ilk kez hâkim karşısına çıktı.

A+A-

Daha önce kelepçe takılmak istenmesinden dolayı duruşmaya gelmeyen Demirtaş’ın yargılaması küçük salonda gerçekleşiyor. Salonun yetersiz olmasından dolayı birçok avukat ve basın mensubu duruşmayı dışarıdan izliyor.

434 gün sonra ilk

Demirtaş’ın Bakırköy 38. Asliye Ceza Mahkemesi’nde yargılandığı dava duruşmasında hazır edilmesine karar verildi. Bugün saat 14.00'da görülen davada, Demirtaş, 434 günlük tutukluluğunun ardından ilk kez hâkim karşısına çıktı. Mahkeme tarafından verilen 'hazır edilme' kararına istinaden geçen gün cezaevi yönetiminin Demirtaş’a duruşmaya sevk edileceği yönünde bilgilendirmede bulunduğu bildirildi.

“Etten duvar mı öreceksiniz?”

Duruşma salonuna giren Demirtaş içeride bulunan herkese el salladı. Demirtaş’ı gören izleyiciler de alkışlarla karşıladı. Fakat Demirtaş’ın etrafının sarılması nedeniyle izleyiciler jandarmaya seslenerek, “Etten duvar mı öreceksiniz. Burası açık duruşma” dedi. Demirtaş da, HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay’a, ”Başkan iyi misiniz?” diye sordu.

"Başkanımın seçimidir"

Demirtaş ceketini çıkardı. İçinden çıkan yeleğe izleyicilerden ‘vay yakışmış başkanım’ esprileri yapılınca, Demirtaş gülerek eşini gösterdi ‘başkanımın seçimidir’ dedi

Demirtaş’ın savunmasından…

Demirtaş kimlik tespiti sırasında ev adresini ezbere bilmediğini söyledi ve “Eşim burda o bilir” dedi. Salonda gülüşmeler oldu. Cep telefonunu sorulduğunda, “Dışarıda kaldı” diye cevap verdi. Demirtaş, “Usule ilişkin taleplerim olacak öncelikle onu değerlendirdikten sonra iddianamenin okunmasını talep ediyorum. Dokunulmazlık ile ilgili usulsüzlükler var buna dair ara karar verilmeli. SEGBİS kaydı yapılacak ama bunların özet olarak tutanağa geçmesini istiyorum avukatlarımın süreci hızlandırması için” dedi.

-Duruşmayı takip etmek için gelen herkese, adliye binası dışındaki yurttaşlarımıza teşekkür ediyorum.

-Dokunulmazlığımız hukuka ve usule aykırı olarak kaldırıldı, bu sebeple bu İddianame okunamaz. Dokunulmazlıklar geriye doğru kaldırıldı. Dokunulmazlık ileriye doğru kaldırılır. Benim şu anda Binali Yıldırım kadar dokunulmazlığım var. Biz, dokunulmazlıkların tümden kaldırılmasını istemiştik. AKP, kendinden korktuğu için HDP milletvekillerini kapsayacak şekilde geriye dönük olarak kaldırdı.

-Bize yönelik alelacele, uyduruk, rezil bir düzenleme yaptılar. Bunu da Anayasa Komisyonu Başkanı Mustafa Şentop, Meclis kulislerinde itiraf etti. "Biz bunun Anayasaya aykırı olduğunu biliyoruz ama Genel Başkan istedi, biz de alelacele bir şey yaptık" dedi.

-Dokunulmazlıkların kaldırılmasına dair düzenleme Anayasa’ya aykırıdır. Bu sebeple bu düzenlemenin iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulmasını ve yargılamanın durdurulmasını talep ediyorum

Duruşmayı kimler izliyor?

Duruşmayı HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, ÖDP Başkanlar Üyesi Alper Taş, EMEP Genel Başkan Yardımcısı Levent Tüzel, HDP Grup Başkanvekili Ahmet Yıldırım, HDP milletvekilleri Ertuğrul Kürkçü, Filiz Kerestecioğlu, Nadir Yıldırım Mahmut Toğrul, Hüda Kaya, Ayşe Acar Başaran, Celal Doğan, HDK Eş Sözcüsü ve EHP Genel Başkanı Sibel Uzun, çok sayıda yabancı basın kuruluşu ve yabancı heyet izliyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.