1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Din İstismarcılığı Kimlere Mubah!
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Din İstismarcılığı Kimlere Mubah!

A+A-

İstismar; dürüstlükten bahsederken yalan söylemek, iyilikten bahsederken kötülükler kurmaktır.

Din istismarcılığı tam da burada büyük bir işlevselliğe sahiptir. Allah gibi müminlerin mutlak anlamda teslim olduğu bir yüceliği kullanarak Kuran’ın değimiyle “Allah adına aldatmaktır”35/5

Peki, en iyi kim aldatabilir?

Biraz beyin jimnastiği yapalım. Dini tekelinde bulunduranlardan başlayalım; neredeyse din adamları sınıfını bünyesine alarak büyük bir ruhban sınıfı oluşturmuş diyanet, Allah adına herkesi ve her şeyi terbiye etmeyi görev edinmiş tarikatlar, cemaatler ve son olarak din(Allah) adına siyaset yapma misyonunu yüklenmiş partiler.

Eğer ki din istismarcılığı yapacaksa en iyisini bunlar yapar. Diyanetin elinde on binlerce cami ve imam, Allah adına kendisini her gelen iktidara-devlete müritleriyle pazarlayan kadrolar ve siyaseti-iktidarı Allah için isteyen partiler.

Bunların hepsi Müslümanların tarihi süreç içerisinde ürettikleri hastalıklı bakiyeler. İmamlarımız, cemaat ağabeylerimiz ve tarikat şeyhlerimiz Kuran’ın menettiği ruhban sınıfına; dini siyasete araç kılanlar da roma devletinin Hıristiyanlıkla olan ilişki tarzına talip.

HDP milletvekili Hüda Kaya’ya atfedilen “İnancımıza göre 'evet' demenin karşılığı Allah'ı inkâr etmektir” sözünü dini düşünceye sahip birçok yazar, site ve haber kaynağı manşet yaptı. Ve dini hassasiyetleri kaşıdı. 

Oysa..

 “Hayır demek terörist olmaktır” demekten ne farkı vardı. Birilerini terörist ilan etmek onu şaki ve baği ilan etmektir(toplumsal olarak küfürden çok ileri bir tanımlamadır).  İnkâr etmenin bir cezası yoktur. Terörist(şaki) olmak nasıl bir ceza gerektirir merak edenler fıkıh kitaplarına bakabilir. Oyla hiç kimse bir şey demedi.

Bu minvalde dini kesimin elinde bulundurduğu din istismarını başkası eline alınca “oyuncağı elinden alınmış çocuk gibi” bağırmaya başlamış hitap ettiği ve sürü olarak gördüğü koca bir toplumu ajite etmiş, akabinde şu mesajı vermiştir.

Dini istismar etmek yalnızca bize mubah!

 

Not: Hüda Kaya’nın konuşmasını dinledim ve böyle bir ibare görmedim. Varsa bunu hatırlatmak gerekir; istismar hiç kimseye mubah değildir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.