1. YAZARLAR

  2. Nedim ERDOĞAN

  3. DOĞRULUK AY GİBİ PARLAK, GÜNEŞ GİBİ NURANİYETTİR.
Nedim ERDOĞAN

Nedim ERDOĞAN

Yazarın Tüm Yazıları >

DOĞRULUK AY GİBİ PARLAK, GÜNEŞ GİBİ NURANİYETTİR.

A+A-

Doğruluk en büyük devrimdir. Ezeli ve edebi olan bir devrim... En anlamlı ve gerekli devrim su gibi gerekli, ruh gibi olmazsa olmaz olan... Bahar, bütün müjdesiyle haykırıyordu. Gönüllere merhem, doğruluğa en büyük delildi. Kardelen bütün ak ve paklığıyla her şeye rağmen kizbe meydan okuyordu. Daha ne zamana kadar eğriolup, hakka yalan/ kizb etiketini vuracaksınız diye kendi lisanı haliyle haykırıyordu. Güneş, bütün nuraniyetiyle müjde veriyordu, gelecekten. Doğruluk, hak galip gelecektir. yeterki sabır azık, doğruluk rehber olsun diye. Nitekim yüce "Allah" yüce kitabında ( Kur'an-ı Kerimde)" Emrolunduğun gibi dosdoğru ol" ( Hud 112) der. Aynalar dile gelmiş, yalanı bütün çirkinliğiyle yansıtıyordu. Hakkın inşası için doğruluğu bütün nuraniyetiyle dilendiriyordu.

Doğruluk, ay gibi parlak, güneş gibi nuraniyettir. Gündüz gibi ferahlatıcı, bahar gibi müjdedir. Peygamberlerin , ilk ve en önemli şiarıdır. Yüce rabin, ilk emirlerinden insanlık âlemin temel anlamıdır. Çünkü Âdem oğlunun anlam arayışın karşılığıdır. Batılın son bulmasıdır, doğruluk. Toplumsal barışın temel taşıdır. Cam gibi şefaftır, zemzem gibi şifadır. Doğruluk insan yaşamının her alanında olması gereken olmazsa olmazı olan ruhtur. Aslında doğruluk, insanla eşdeğerdir, onu alıp çıkardığınızda insanın yaşamında insanda kalacak olan kizb/ yalandır. Aslında doğayı, kâinatı biraz teffeküri bir anlayışla gözlemlediğiniz zaman düzenin hakim olduğu çok açık bir şekilde görülecektir. Çünkü düzenin, hakikatin olduğu yerde doğruluğun, hakkın, haklının güçlü oluğu görülecektir.

Eğer insanın gayesi inşa etmekse insanın yapması gereken en önemli durum; şefafiyet ve doğruluk olmalı. İnsan, özüyle, sözüyle ve bütün benliğiyle dosdoğru olmalı. Yoksa amirin , güçlünün, iktidarın, metanın, koltuğun nazarında hoş görünmek için hakkı eğip bükerse netice hüsran olacaktır. Çünkü hüküm vericilerin en hayırlısı "Allah"tır. İnsanlık tarihini tefekküri bir anlayışla incelediğiniz zaman kendi dönemlerin zirve medeniyetlerin en önemli etkeni doğruluğun, adalettin, hukukun hakim olduğu görülecektir. Unutulmamalıdır ki, ilmin, bilimin, özgür düşüncenin, özgün anlayışların olduğu; toplumlar, franksiyonlar, hizipler, tariklerin, akımların başarılı olmuştur.

Peki, insan ne ile anlam kazanacak ve ideal toplum düzeni nasıl sağlanır diye bir soru sorlursa cevap ne olmalı sizce? Biraz tefekkür lütfen! Bunun cevabını hak uğruna saçım kadar başım olsa hak yoluna olsun feda diyen zamanın harikası Bediüzzaman'dan dinleyelim.

S— Her şeyden evvel bize lâzım nedir?

C— Doğruluk.

S— Daha?

C— Yalan söylememek.

S— Sonra?

C— Sıdk.

S— Yalnız?

C— Evet!

S— Neden?

C— Küfür yalandır, iman sıdktır. Şu bürhan kâfi değil midir ki, hayatımızın bekası sıdkın devamıyladır.

S— Evvel rüesanız ıslâh olunmalı?

C— Evet, rüesanız malınızı ceplerine hapsettikleri gibi, akıllarınızı da ya ceplerine almışlar veya dimağınızda hapsetmişler. Öyle ise şimdi onların yanındaki akıllarınızla konuşacağım. (Münazarat- 128) Evet devamı için Münazarat adlı esere başvurabilirsiniz.

Demek insanın varlığı doğruluktan gizlidir. Bunun içindir ki, İnsana ve insanlığa hizmet amaçlı her türlü oluşumun temel felsefesinde doğruluk olmalıdır. Halk için hak feda edilmemeli,güçlüye ayrı, güçsüze ayrı, memura ayrı, amire ayrı, iktidara ayrı, muhallefette ayrı hukuk işletilmemeli emrolunduğu gibi dosdoğru olunmalıdır. Çünkü bir dane yalanın olduğu yerde ateşin odunu yakıp bitirdiği gibi o toplumsal düzenin ; huzurunu, kardeşliğini yakar, bitirir. Kardeşlik dedim ama inanın günümüz bir çok kavramın içi boşaltıldığı gibi kardeşlik kavramıda, sömürmek, aldatmak, gazı almak için kullanılı hale gelmiştir.

Tabi insana en öncelikli lazım olan kardeşlik değil hukukta eşitliktir. İnsan, heybesinde ne taşırsa ekeceği şeyde o olur. Yarınların heybesinde, doğruluk, hak, adalet, özgürlük, hukukta eşitliğin olacağı bir anlayışın varlığı olması dileğiyle... Selam,doğruluğa tabi olanların üzerine olsun.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum