1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Dolar ECB ve ‘Merkez’ kararı öncesi 5.71’in üzerinde:
Dolar ECB ve ‘Merkez’ kararı öncesi 5.71’in üzerinde:

Dolar ECB ve ‘Merkez’ kararı öncesi 5.71’in üzerinde:

Dolar ECB ve ‘Merkez’ kararı öncesi 5.71’in üzerinde: Beklenti 100-500 bp indirim

A+A-

Dolar/TL Merkez Bankası’nın (MB) ve Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) faiz kararları öncesi 5.71’de. Piyasada beklenti MB’nin politika faizinde 250 baz puanlık bir indirime gitmesi. Beklenenin üzerinde bir faiz indiriminin TL’de değer kaybına yol açacağı öngörülüyor.

Murat Uysal’ın MB başkanlığına getirilmesinin ardından bugün sonuçları açıklanacak ilk Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faiz indirimine gidilmesine kesin gözüyle bakılıyor. Piyasalarda bugünkü en önemli soru ise yıl sonunda 600 baz puana ulaşması belki de aşması beklenen indirimlerin ne kadarının bugün yapılacağı.

Reuters’ın 25 kurumun katılımıyla yaptığı ankette oluşan medyana göre halihazırda yüzde 24 seviyesinde olan politika faizinin 250 baz puanlık indirimle yüzde 21.5 seviyesine çekilmesi bekleniyor. Beklentiler yüzde 19-23 bandında yani 100-500 baz puan indirim aralığında şekilleniyor.

MB dün başlayan toplantısı ardından kararını bugün saat 14:00’da açıklayacak. ECB kararı ise TSİ 14:45’te açıklanacak.

Reuters anketine göre 25 katılımcıdan yedisi Temmuz’da 250 baz puan, yedisi 200 baz puan, üçü 300 baz puan, ikisi 400 baz puan, biri 100 baz puan, biri 150 baz puan, biri 350 baz puan, biri ise 500 baz puan indirim bekliyor.

Bankacılara göre Uysal’ın göreve gelmesinin ardından yaptığı ilk açıklamada bugün ve önümüzdeki dönem uygulayacağı para politikası açısından birkaç önemli söylem ön plana çıkıyor. Para politikasında sıkılığın nominal değil reel faizle ölçüldüğü bir çerçeveye işaret eden Uysal faiz politikasında ise ‘makul reel getirinin korunduğu’ bir çerçeve esas alacağının sinyalini veriyor. Piyasalarda ‘Makul reel getiri nedir?’ sorusu ön plana çıkarken bankacılar Uysal’ın PPK’da para politikasında gevşeme yanlısı üyelerden biri olduğunu düşünüyor. Bankacılar ve analistler Uysal’ın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın düşük faiz konusundaki görüşlerine Çetinkaya’dan daha yakın olduğu da düşünüyorlar.

İşlemciler arasında genel görüş, 200 baz puan altında bir indirimin TL’de ilk tepki olarak bir değer kazancı, 200-300 baz puan indirimin nötr/sınırlı iyimser, 300-400 baz puan indirimin nötr/sınırlı bir değer kaybı, 400 ve üzeri bir indirimin TL’de değer kaybını beraberinde getireceği beklentisi.

TL’deki tepkide PPK metninde yapılacak değişiklikler ve geleceğe dönük para politikası mesajlarının nasıl şekilleneceği de etkili olabilir.

Dolar/TL MB faiz kararı yaklaştıkça sınırlı da olsa yönünü yukarı çevirmiş durumda ancak TL’de kalıcı sert değer kayıpları da gözlenmiyor. Kur bu sabah saat 09:57 itibarıyla 5.71 seviyesinde.

Kaynak: Diken

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.