1. YAZARLAR

  2. Fehmi KORU

  3. Dün ‘darbe’ bekliyordu.. Bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tezviratla sonuç alma peşinde..
Fehmi KORU

Fehmi KORU

Yazarın Tüm Yazıları >

Dün ‘darbe’ bekliyordu.. Bugün de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a tezviratla sonuç alma peşinde..

A+A-
Michael Rubin, darbe bekledi

Dünyanın hangi ülkesinde olursa olsun.. biri kalkıp.. bir başka ülkenin cumhurbaşkanı hakkında.. “Artık yolun sonuna geldi” diyen bir mesaj atarsa.. o kişinin akıl sağlığından kuşku duyulur…

Michael Rubin denilen kişi.. bunu.. hem de sadece bir mesajla yetinerek de yapmıyor.. üstelik mesajlarını akıl almaz ithamlarla da süsleyerek.. ilgili ilgisiz herkesin bilgisi dahiline sokuyor…

- Reklam -

Hem de Türkçe yazıyor…

 

Akıl alır gibi değil.

Kim bu Michael Rubin?

Hakkındaki bilgi notunda vaktiyle Pentagon’da çalıştığı kaydı var. Neo-Con tayfasını kanatları altında barındıran American Enterprise Institute (AEI) bünyesinde Amerikan askerlerine değişik konularda dersler verdiğini de bu arada öğreniyoruz.

Neredeyse her gün bir şeyler karalayacak kadar da işlek bir kalemi var.

Yazılarının bütünü Türkiye ve Tayyip Erdoğan üzerine.

Son yazısı (24 Mart) ‘Faking It: Europe-Turkey Relations’ (Miş gibi davranmak: Avrupa-Türkiye ilişkileri) üzerine. Bir önceki (21 Mart) ‘Erdogan Wants Ataturk’s Honor’ (Erdoğan Atatürk’ün saygınlığının peşinde); ondan bir önceki de (20 Mart) ‘Is Erdogan Copying From Khomeini’s Playbook’ (Erdoğan Humeyni’nin Oyun Planını mı Kopyalamış) başlığını taşıyor.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’nı ABD’nin Türkiye’yi izleyen kamuoyu önünde ısrarla gözden düşürmeye çalışıyor Michael Rubin.

Amerikan Musevi Cemaati’nin yayın organı sayılabilecek entelektüel ağırlıklı ‘Commentary’ dergisi de Rubin’in kullandığı platformlardan biri. Oradaki son yazısı (22 Mart) ‘Erasing Atatürk’ (Atatürk’ü Silmek) başlığını taşıyor.

Görüyorsunuz, akıl sağlığından kuşku duymak ve araya mesafe koymak yerine, bütün derdi bir ülkenin Cumhurbaşkanı ile en pespaye ölçülerde mücadele etmek olan biri.. Michael Rubin.. bunu yapmak için kendisine geniş bir platform bulabiliyor.

Nerede? Amerika’da…

Rubin ‘darbe’ bekledi

Daha önce ismini duymamış olanlarınız “Ne istiyor bu adam?” diye sorabilir, ya da “Saplantılı biri işte” diye kendisini görmezden gelmeye kalkabilir.

Oysa bir başka yönden de önemi var Michael Rubin’in: 15 Temmuz (2016) darbe girişiminin olabileceğini –daha doğrusu, olması gerektiğini– aylar öncesinden yazan birkaç Amerikalı’dan biriydi o.

Diğer ‘darbe-sever Amerikalılar’ ile birlikte kendisini 27 Temmuz 2016 tarihinde burada konuk etmiştim.

Okuyalım:

“Aynı raporda görüşlerine yer verilen bir isim, vaktiyle Pentagon’da çalıştığı özellikle belirtilen, American Enterprise Institute’ten Michael Rubin.

Rubin, şu sıralarda, ABD ordusunun rütbelilerine dersler veriyor.

Şimdiye kadar alıntılar yaptığım Amerikalı kalemlerden çıkmış ‘darbe bekleyen’ yazıların en kıdemlisi ona ait. 24 Mart 2016 tarihinde –darbe girişiminden 4 ay önce– Newsweek dergisinde çıktı. Başlığından niyet dışa vuruyor: “Türkiye’de Erdoğan’a karşı bir darbe olacak mı?”

“Olur mu veya olabilir mi?” değil, “Olacak mı?”

En baştan, “Türkiye’de durum kötü ve daha da kötüye gidiyor” diyor Rubin ve anlatmaya ekonomiden başlıyor…

Yazının bir yerinde, denk düşürüp, şu soruyu ortaya atıyor: “Türk ordusu Erdoğan’ı devirir ve etrafındakileri parmaklıklar arkasına gönderirse, bunu başlarına bir şey gelmeden başarabilirler mi?”

Cevabı da hemen yapıştırıyor: “Evet.”

ABD seçimle meşgul olduğu için Obama yönetimi darbe yapanları azarlamaktan öte bir şey yapamazmış zaten…”

Darbe girişiminden sadece 4 ay önce bunları yazan biri.. o yazısından bir yıl sonra, bugünlerde.. başka her türlü işini gücünü bırakmış.. Türkçe “Erdoğan’ın sonu geldi” mesajları atıyor.. aynı çizgide mesajlar içeren yazılar kaleme alıyor…

Akademisyen kimliği bulunan biri için utanılacak bir durum bu.

Çabuk unutuyoruz, onun için ara sıra hatırlatmak gerekiyor: ABD Başkanı Donald Trump’ın kendisine ulusal güvenlik danışmanı olarak seçtiği, ancak Rusya ile bağları ortaya çıkınca istifa etmek zorunda kalan Mike Flynn, Türkiye’de ‘darbe girişimi’ yaşandığı gece, Cleveland’ta katıldığı bir toplantıda, kameralar önünde şu konuşmayı yapmıştı:

”Muhtemelen çoğunuz bilmiyor. Şu an Türkiye’de bir darbe oluyor. Ben de bizimle eğitim görmüş Türk Ordusu içinde bulunan yakın bir arkadaşımla görüşüyordum devamlı olarak. Türk Ordusu başarılı olacak mı olmayacak mı bilmiyorum, ama izleyenler bilir ki Türk Ordusu birçok yıldır baltalandı şimdiye kadar. Seküler olan bir ülkenin Obama’ya yakın olan Erdoğan’ın altında tekrar İslamcılığa kayışını gördük. Ondan dolayı ne olacağını görmek çok heyecan verici. Türk Ordusu’ndan şimdiye kadar gelen açıklamalardan bir tanesi ‘NATO ile sorumluluklarımızı, BM’ye olan sorumluluklarımızı tanıyoruz’ demeleri.’ Dünyanın bilmesini isteriz ki biz seküler bir ulus olarak görünmek istiyoruz’ demekteler. Önemli olan bu.”

 

Michael Rubin Mart 2016’da ‘olsun’ istiyor.. Mike Flynn 15 Temmuz gecesi ‘oldu’ diye seviniyor..

Aynı Rubin şimdi de..

Zor bir dönemden geçiyoruz.

ΩΩΩΩ

Önceki ve Sonraki Yazılar