1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Eğitimde medrese ve sıbyan mektepleri dönemi.
Eğitimde medrese ve sıbyan mektepleri dönemi.

Eğitimde medrese ve sıbyan mektepleri dönemi.

Tarikat ve cemaatler yasa dışı şekilde 'sıbyan mektebi' adı altında 4-6 yaş arasındaki çocuklara 'eğitim' veriyor, bunun açık açık çağrısını yapıyor, afişlerini ve pankartlarını asıyor, sosyal medyadan paylaşıyor.

A+A-

  Tarikat ve cemaatler yasa dışı şekilde 'sıbyan mektebi' adı altında 4-6 yaş arasındaki çocuklara 'eğitim' veriyor, bunun açık açık çağrısını yapıyor, afişlerini ve pankartlarını asıyor, sosyal medyadan paylaşıyor. Türkiye'de onlarca gerici dernek ve vakıf üzerinden yapılan bu eğitimlerden biri de İstanbul Sultangazi'de gerçekleştiriliyor. Çocuklar daha 4 yaşında tarikat kurslarına gönderiliyor, Nakşibendi tarikatlarının insafına terk ediliyor. 4-6 yaş arasındaki çocukların sıbyan mekteplerine kaydedilmesini soL'a değerlendiren Psikiyatrist Deniz Arık Binbay ise çocuklar üzerindeki olumsuz etkilere dikkat çekiyor.

  

   Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, 4-6 yaş arasında 130 bin çocuğun Kuran kursuna gittiğini resmen açıklarken, AKP'nin bu çalışması dışında bir de tarikat ve cemaatlerin "sıbyan mektepleri" adı altında yasadışı olarak, AKP'nin göz yummasıyla yürüttüğü faaliyetler var.

  Ülkenin birçok noktasında yasalara aykırı olmasına rağmen açık açık sıbyan mektepleri kurulurken, bunlar caddelerde, sokaklarda yer alan pankart ve afişlerle ilan ediliyor, sosyal medyadan duyurular yapıyor.

  Bunun örneklerinden yalnızca biri İstanbul Sultangazi'de yaşanıyor.

"Hizmet İlim Ve irfan Derneği" adı altında faaliyet gösteren Nakşibendi tarikatına bağlı 'kurum', "Okul öncesi sıbyan mektebi" adı altında kayıt alıyor, küçük çocuklara "eğitim" veriyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.