1. HABERLER

  2. ÖZEL DOSYA

  3. En fazla beyin göçü alan 5 ülke
En fazla beyin göçü alan 5 ülke

En fazla beyin göçü alan 5 ülke

En fazla beyin göçü alan 5 ülke

A+A-

Beyin göçü; az gelişmiş veya gelişmekte olan bir ülkedeki iyi eğitimli, düşünen, üreten, kalifiye, nitelikli, seçkin, profesyonel ve yetenekli iş gücünün, araştırma ya da çalışma yapmak amacıyla en verimli dönemlerinde gelişmiş ülkelere gidip geri dönmemeleriyle meydana geliyor.

 

Beyin göçü, özellikle gelişmemiş veya gelişmekte olan ülkeler için önemli bir problem. Çünkü ev sahibi olarak tanımlayabileceğimiz ülkelerde yetişen, iyi eğitimli insanlar bilgilerini farklı ülkelerde kullanarak bulundukları yere faydalı olabiliyor. 


Düşünen, üreten, çalışma ve araştırma yapan kişiler için bir cazibe merkezi olan ülkeler ise şu şekilde;

İsveç

Dünyanın eğitim ve refah seviyesi en yüksek ülkelerinden birisi olan İsveç, özellikle son 20 yılda beyin göçü alan ülkelerde zirveye oynamaya başladı. Ulusal bütçesinin büyük bir bölümünü bilime, eğitime, endüstriye ve araştırma projelerine ayıran İsveç, yarattığı istihdam alanlarıyla üst düzey eğitimli insanların en çok yaşamayı arzu ettiği ülkelerden birisi konumunda.

Almanya

Özellikle İkinci Dünya Savaşı sonrasında yaptığı endüstri gelişimi ile dünyanın en güçlü ülkelerinden birisi olan Almanya, kendi vatandaşlarına sunduğu eğitim ve istihdam alanlarını tüm ülke vatandaşlarına sunduğu için beyin göçü alıyor.

Yalnızca Avrupa'dan değil Asya ve Amerika kıtalarından da göç alarak gelişimini her geçen gün artırarak sürdürüyor.

Amerika Birleşik Devletleri

Uzay, endüstri, tıp ve eğitim dünyasının zirvesinde yer alan süper güç Amerika Birleşik Devletleri, adeta nitelikli insan avcısı konumunda. ABD, üretici ve çalışkan insanlara sunduğu burs ve çalışma imkanları ile birlikte dünyanın en önemli şirketlerinin oluşmasını sağlıyor. 

Yüksek lisans ve doktora eğitimi için öğrencileri çeken ABD, bu insanlara mezun olur olmaz iş imkanı da sağlıyor.

Kanada

Sanayi alanında yaptığı yatırımlar nedeniyle ABD'ye bir alternatif olarak da görülen Kanada, dünyanın dört bir yanından nitelikli iş gücü kullanımını sürdürüyor. 

Son yıllarda petrol ve yer altı kaynaklarına önemli yatırımlar yapan Kanada'nın gelecekte dünyanın en önemli ülkeleri arasında olacağı ön görülüyor.

Norveç

Bir başka İskandinav ülkesi olan Norveç'te işsizlik yüzde 3, kişi başına düşen milli gelir ise 60 bin Dolar civarında. 

Aynı zamanda petrol ve doğalgaz ihracatçısı olan ülke, denizcilik, sanayi ve eğitim alanlarında geniş iş olanakları sunuyor

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum