1. YAZARLAR

  2. murat kaçmaz

  3. EN YÜKSEK NOT
murat kaçmaz

murat kaçmaz

murat kaçmaz
Yazarın Tüm Yazıları >

EN YÜKSEK NOT

A+A-

EN YÜKSEK NOT

Dünyayı sarsan bir felakete dönüşen Covit-19 virüsü can almaya devam ediyor.Dünyada 154 ülkeye yayıldığı tespit edilmiş ve bu ülkelerde giderek yaygınlaşmaktadır.Dünya tarihi sayısız salgın ,deprem,savaş ve benzeri felaketlere tanıklık etmiş ve gelecekte de tanıklık etmeye devam edecektir. Dünya var oldukça bu felaketler ademoğlunun eliyle oluşturulacak ve yine yeni yaşam ademoğlu eliyle kurulacaktır. Bu kısır döngü hayatlar son bulana kadar böyle devam edecektir.

Dünya devletleri covit-19 virüsüne karşı ciddi önlemler almaya başladı. Özellikle ekonomik önlemler ülke notlarını belirleyici rol üstlenmiş durumda. Abd, Almanya, İngiltere,Fransa, Kanada, Türkiye, İtalya ,ispanya ve daha birçok ülke ciddi önlemler hayata geçirmeye başladı. Kanada vatandaşlarına torpil geçti sanırım ‘’ siz sağlığınızı düşünün para bizim işimiz ‘’ diyerek en yüksek notu almayı başardı. Almaya da gerisinde kalmadı tabi kesenin ağzını açtı zaten geçen sene bütçe fazlası vermişti, ekonomik olarak hiç zorlanmayacağı ortada ve iyi bir karne notu alacağı kesin . İngiltere biraz ciddiyetsiz davrandı fakat ölümler artınca ciddi tedbirler alınması gerektiğini anladı ve iyi bir bütçe ayırmaya karar verdi. Bu sınavdan başarılı çıkma ihtimali yüksek görünüyor. Abd dünyanın süper gücü işler pek yolunda gitmiyor, fakat tüm dünyanın kullandığı paraya sahip vanaları sonuna kadar açmaktan çekinmez. Sonunda hanesine iyi bir puan yazacağını düşünenlerdenim. Fransa en çok etkilenen ülkelerden biri , tüm imkanlarını seferber ederek mücadele ediyor, ciddi önlemler aldı ve uyguluyor. Biraz zor bir sınav verecek fakat geçme notunu alır. İspanya durum oldukça ciddi ve aldığı önlemler durumun ciddiyetini anladıklarını gösteriyor, zorlanacağı kesin ama tedbiri elden bırakmayarak sonunda hanesine geçme notunu yazdıracak. İtalya şuana kadar en çok etkilenen ve en sert önlemleri alan ülke , ölümlerde çini dahi geçti, daha çok vatandaşını kaybedecek ve ekonomi olarak ta çok iyi bir durumda olmasa da aldığı önlemlerle kaybeden fakat iyi oynayan bir futbol takımı konumunda.

Türkiye ilk vaka 11 martta gece yarısı 1 olarak açıklandı. Ne tesadüf ki IMF ve Avrupa bankasının virüs olan ülkelere parasal yardım yapılacak açıklamasından hemen sonra ve sonrasında bir anda suratle vaka ve ölüm sayısı sürekli artarak devam ediyor. Durum ciddi bir hal alınca tedbirlerde ciddiyet beklendi ve ekonomik önlemlerde kalite ve gücü ortaya koyacak tedbirleri 85 milyon dört gözle beklemeye başladı. Çok geçmeden 15 milyar dolarlık (100 milyar tl lik) müthiş paket açıklandı. Tam 21 madde içinde ne yok ki esnafa kira, personel, vergi, sgk desteği mi dersin işsize maaş desteğimi dersin , elektrik, su ve doğalgaz faturalarının 3 ay borunca ödenmemesi mi dersin, bireysel ve kurumsal kredilerin faizsiz 3 ay ertelenmesi mi dersin, hiç gelire sahip olmayan milyonlarca vatandaşa gıda yardımı mı dersin, evinde kalacak işine ara vermek zorunda kalan milyonlarca çalışana maaş desteğimi dersin hiç biri yoktu. Peki ne vardı okulların kapandığı bir dönemde 20 bin öğretmen ataması (ki tüm öğretmenlerin atanması en doğal olanı) en düşük emekli maaşı 1500 tl’ye çıkarıldı ( asgari ücretin 2300 tl olduğu bir ülke) kısa çalışma ödeneği desteği esnetilerek devreye alınacağı (başvurular başladı fakat esneklik yok patronlara kıyak) halk bankasına borçlu olan esnafa 3 ay erteleme (sonrasında diğer kamu bankaları ilave edildi bireysel kredilerle genişletildi fakat özel bankalara dokunamadı) bunlar gibi daha kimsenin anlam veremediği ve hevesleri kursakta bırakan bir çok şey vardı. Önümüzde ki aylarda Türkiye’yi büyük bir sınav bekliyor şuana kadar aldığı tedbirlerle başarılı bir not alamadı umarım (ki görünen köy uzakta değildir.) bundan sonra da sınıfta kalmaz.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum