1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Erdoğan: 31 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak
Erdoğan: 31 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Erdoğan: 31 Aralık'tan 4 Ocak'a kadar sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Kabine toplantısının ardından açıklama yapan Erdoğan, 31 Aralık günü başlayacak sokağa çıkma kısıtlamasının 4 Ocak saat 05.00'e kadar kesintisiz devam edeceğini duyurdu.

A+A-

AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, 31 Aralık'ta başlayacak sokağa çıkma yasağının 4 Aralık'a kadar kesintisiz süreceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan başkanlığı yapılan kabine toplantısı sona erdi. Yeni Coronavirus önlemlerinin açıklanmasının beklendiği toplantıda Erdoğan, konuşmasının büyük bir kısmını Azerbaycan gündemine ve muhalefetin açıklamalarına ayırdı.

STOPAJ VE KDV İNDİRİMİ 1 HAZİRAN'A KADAR DEVAM EDECEK

Erdoğan, Covid-19 tedbirleri kapsamında sokağa çıkma sınırlamasının  31 Aralık Perşembe saat 21.00'dan 4 Ocak saat 05.00'e kadar kesintisiz uygulanacağını söyledi. Stopaj kiralarındaki KDV oranının 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulanmaya devam edeceğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

"Yıl sonuna kadar yüzde 20'den yüzde 10'a indirdiğimiz kiralardaki stopajın uygulanma süresini 1 Haziran'a kadar uzatıyoruz. Yüzde 18'den 8'e indirdiğimiz işyeri kiralama hizmetlerindeki KDV oranını 1 Haziran'a kadar yüzde 8 olarak uygulamaya devam edeceğiz.

Yıl ortasında başlattığımız konaklamadan, yeme içmeye, yolcu taşımacılığından bakım onarıma kadar KDV indirimlerin sürelerini 1 Haziran'a kadar uzatıma gittik. Esnafımıza kira ve gelir kaybı desteği hazırlıklarına başladık. Kısıtlamalar sebebiyle salgından doğrudan etkilenen 432 bin 567 esnafımız bulunuyor. Toplam 1 milyon 239 bin 438 kişiyi bulan bu kesime 3 ay süreyle ayda bin lira destek ödemesi yapacağız. Hibe şeklinde vereceğiz esnaf destek ödemesinden taksi, domuş, servis işletmecisi, pazarcı, lokantacı, kadın erkek kuaförü, pansiyon, yurnt, kreş, düğün işletmecisi gibi kesimler faydalanaacaktır. Böylece toplamda 3 miyar 718 milyon liralık desteği esnafımızın hizmetine sunmuş oluyoruz.

Kira desteğini basit usule tabi olmanın şartlarını belirledik. İşyeri kira olan esnafımıza 3 ay süreyle büyükşehirlerde 750 lira diğer şehirlerde aylık 500 lira kira desteği yapacağız. Bu iki destek kalemi çerçevesinde 3 ay boyunca toplamda 5 milyar lira esnafımıza hibe desteği sağlamayı planlıyoruz.

Turizm tesisleri ile deniz turizmi tesislerinin kira, kesin izin, kesin tahsis, irtifak hakkı, kullanma izni, yararlanma, hasılat payları, ecri misil ödeme sürelerini 1 yıl süreyle erteliyoruz. Ülkemizde hasta, ağır hasta ve vefat sayılarında azalmış olduğunu görüyoruz.

Kamuya ait okul öncesi kurumları ana sınıfları hariç faaliyetlerini sürdürebilecektir. Salgın döneminde hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımızın kadrolarına göre vazife malüllüğü veya meslek hastalığı statülerinin hızla sonuçlanması sağlanacaktır. Aileleri maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisi, çocuklarına eğitimden fatura ödemelerine kadar pekçok imkana kavuşacaktır."

TÜRKİYE, AB'NİN SÖZÜNÜ YERİNE GETİRMESİNİ BEKLİYOR'

Konuşmasında Amerika ve Avrupa Birliği'ne seslenen Erdoğan, yaptırım söylemlerinin 'üzücü' olduğunu kaydetti. 

"Türkiye AB'den yıllardır geciktirdiği tam üyelik sözünü yerine getirmesini beklemektedir" diyen Erdoğan'ın konuya ilişkin sözleri şöyle:

"ABD'nin de terör örgütüne karşı mücadelede destek bekliyoruz. Biz ne komşularla ne de gerilim, çatışma peşinde koşan ülke asla değiliz. Tüm bölgemizin ve dünyanın huzuru, refahı, esenliği için mücadele ediyoruz. Ülke ve millet olarak hakkımızın, hukukumuzun, egemenliğimizin çiğnenmesi karşısında sessiz kalacağımız anlamına gelmiyor."

Azerbaycan ziyaretine ilişkin de konuşan Erdoğan, "Ziyaretim sırasında yaptığımız görüşmelerde Karabağ konusunda uluslararası alanda ve diğer ülkeler nezdinde izleyeceğimiz yol haritasını ele aldık. Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı topraklarında yeniden imar ve çeşitli kalkınma projelerini değerlendirdik. Vatandaşlarımıza kimlikle seyahat imkanını tanıyan protokolün yanı sıra medya ve yatırım alanlarında çeşitli anlaşmaların imzalanmasına şahitlik ettik. Artık kimlikle Azerbaycan'a gidip geleceğiz" dedi.

'VATANDAŞLARIMIZ BİZE VE EKONOMİK YÖNETİMİMİZE GÜVENSİN'

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan diğer başlıklar şöyle:

- 2008 yılında gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler kriz yaşarken biz bu süreçten güçlü çıkacağımızı söylemiştik. Takip eden yıllarda rekor büyümelerle kaybımızı giderdik. 

- Salgınla beraber işsizlik, ticaret, turizm, borçluluk gibi pek çok gösterge tarihin en kötü seviyelerine ulaştı. 2020'de küresel ekonominin yüzde 4'ün üzerinde küçülmesi bekleniyor. Türkiye ekonomisi her türlü zorlu teste yeni gelişen fırsatlara ve farklı senaryolara karşı hazırlıklı durumdadır. Her durumda vatandaşımızın yanında olmaya devam edeceğiz. 

- Vatandaşlarımdan müsterih olmalarını, sürekli karanlık aşılayanlara inat bize ve ekonomi yönetimimize güvenmelerini istiyorum.

- Verdiğimiz karşılıksız nakit desteklerinin tutarı 45 milyar lirayı buldu.

- Biz dün olduğu gibi bugün de samimiyetle esnaf ve tüccarlarımıza destek olmayı sürdürüyoruz. Halkımızın tasarruflarını TL olarak değerlendirmesini teşvik etmek istiyoruz. TL mevduat ve katılım hesaplarıyla ilgili faiz ve kar paylarındaki stopaj oranlarını düşürmüştük. Stopaj oranları 6 aya kadar vadeli hesaplarda yüzde 5, 1 yıla kadar vadeli olanlarda yüzde 3, 1 yıl üzerinde olanlar içinse yüzde 0 olarak Mart sonuna kadar uygulanmaya devam edecek.

TÜRK LİRASI ÇAĞRISI

- Son zamanlarda TL cinsi varlıklara olan güveni arttırmak için kurumlarımız tarafından piyasa dostu adımlar atıldı. Kasım ayından itibaren sermaye girişlerinde artış, risk primlerinde düşüş ve TL'de değerlendirme yaşandı. Vatandaşlarımızın döviz talebi de azalma eğilimine girdi. Tüm vatandaşlarımızdan birikimlerini dövizden TL'ye çevirerek üretim ve istihdama katkı sağlayacak yatırımlara yönelerek mücadelemize destek vermelerini bekliyorum.

- Faizlerin piyasa şartlarında makul seviyelere inmesi için çalışıyoruz.

- 2020 yılını yüzde 4,5'un altında bütçe açığı olarak kapatacağımızı düşünüyoruz. Ülkelerin toplam borçları milli gelirlerine oranla oldukça arttı. Japonya'da toplam borcun milli gelire oranı yüzde 632, İngiltere'de yüzde 500, Çin'de yüzde 337, Almanya'da yüzde 268'e yükseldi. Türkiye'de ise yüzde 167 ile yönetilebilir seviyededir.

- Türkiye'de kimi siyasi partilerin temsilcilerinin giderek pervasızca başvurdukları bir yöntem vardır: Bu yöntemin adı yalanı silah olarak kullanmaktır. Yatırımlardan, salgınla mücadeleye kadar tüm hususlarda attığımız her adımda bu alçakça yöntemle karşılaşıyoruz. Bu kokuşmuş zihniyetin takdirini milletimize bırakıyorum.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.