1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. Erdoğan: Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak
Erdoğan: Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Erdoğan: Hafta sonları sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 salgınına ilişkin yeni tedbirler açıkladı.

A+A-

eştepe'de yapılan kabine toplantısının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Coronavirus salgınına ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Hasta ve ölüm sayıları çok daha dikkatli olmamız gerektiğine işaret ediyor." diyen Erdoğan hafta sonları sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacağını duyurdu. Erdoğan, "Hafta sonları, tedarik ve üretim zincirleri aksamayacak şekilde, saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak" diye konuştu. 

"Yürütülen aşı çalışmalarında ümit verici gelişmeler yaşanıyor ancak tehdit devam ediyor. Sonbahar ile birlikte ağır bir tablo ile karşı karşıyayız. İstanbul başta olmak üzere bazı şehirlerimizdeki hasta ve ölüm oranları bize daha çok dikkatli olmamızı söylüyor. Salgınla mücadeleyi ekonomimizi ayakta tutarak başarmak zorundayız.  Salgının seyri tırmanışını sürdürürse hepimiz için can acıtıcı neticelere yol açan tedbirlerin tekrar gündeme gelmesi kaçınılmaz hale gelir." diyen Erdoğan'ın açıkladığı önlemler şöyle:

"-Saat 10.00 ile 20.00 saatleri dışında sokağa çıkma sınırlaması uygulanacak.

-Ara tatilde olan okullardaki eğitim-öğretim, yıl sonuna kadar online olarak sürdürülecek.

-20 yaş altına da belirli saatlerde sokağa çıkma yasağı uygulanacak.

-Kıraathaneler kapatılacak. Restoran ve kafelerde sadece paket servis uygulamasına geçilecek.

- Tüm spor müsabakaları seyircisiz oynanmaya devam edilecek. Halı sahaların faaliyetlerine ara verilecek.

- Sinemalar, sektörün talebine de uygun şekilde yıl sonuna kadar kapalı kalacak."

'MARAŞ'IN SAHİL KISMININ AÇILMASINI BİZ DE DESTEKLİYORUZ'

İzmir Depremi, Kuzey Kıbrıs'ta kapalı Maraş'ın açılması ve yargı reformu başlıkları hakkında da konuşan Erdoğan özetle şunları söyledi:

''Kapalı Maraş'ın sahil kullanımına açılmasını biz de destekliyoruz. Maraş'ta gerçekleştirdiğimiz program, bölgenin bundan sonra hızla canlanmasını sağlayacak adımlar konusundaki kararlılığımızın ifadesidir.  Bizim oraya yaptığımız ziyaretin mesajını anlamamış olanların bu programa piknik gözüyle bakması pek tabiidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti gerçeğini bölgede ve tüm dünyada kabul ettirecek bir döneme girdiğimize inanıyorum. Rum-Yunan ikilisinin uzlaşmaz tutumu sebebiyle yeniden konuşulması anlamsız konuları bırakıp yeni gelecek inşası için kolları sıvıyoruz."

İZMİR DEPREMİ

"Bin 750 konutu kendi yerinde yeniden inşa edeceğiz. Ayrıca belirlenen rezerv alanlarda 3 binin üzerinde konut inşa ederek dağıtacağız. Türkiye genelinde depreme dayanıksız binaların dönüştürülmesi çalışmalarını hızlandırıyoruz."

'İNSAN HAKLARI EYLEM PLANI TASLAĞINA SON ŞEKLİ VERİLECEK'

"İnsan haklarına dayanan bir normlar inşaasını hedef aldık. Bu noktadan da çalışmaya devam edeceğiz. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlanması adaletin gereğidir.  İş ve yaşamda her türlü ayrımcılığın kaldırmasını da adaletin temelidir. Bizim anladığımız ve inandığımız adalet kavramı, yargıyla ilgili olmanın çok ötesinde bir manaya ve işleve sahiptir. Hukukun üstünlüğünü güçlendirerek adımlar atmakta kararlıyız.  Ekonomi alanında da yeni fırsatlara ilişkin adımlar atmakta kararlıyız. Şayet değişim gerçeğine sırtımızı döner ve üzerimize düşenleri yapmazsak, milletimize karşı görevimizi yerine getirmemiş oluruz."

"İnsan hakları eylem planı taslağına son hali verilecek. Mevzuat değişikliği ve idari tedbirler konusunda yeni adımlar kısa süre içerisinde atılacak."

"Geçmişte devlet içine çöreklenmiş olan vesayetin ve kullandığı araçların tüm izleri, gizli ajandalarıyla, paralel hatlarıyla, örgütsel aidiyetleriyle, ucu dışarılara kadar uzanan dayatmalarıyla artık tarih olmuştur." (HABER MERKEZİ)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.