1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. ''Erdoğan’ı kahreden IŞİD’in Kobani’de yenilmesidir''
''Erdoğan’ı kahreden IŞİD’in Kobani’de yenilmesidir''

''Erdoğan’ı kahreden IŞİD’in Kobani’de yenilmesidir''

Demirtaş’tan 6-7 Ekim yanıt: Erdoğan’ı kahreden IŞİD’in Kobani’de yenilmesidirı

A+A-

Edirne F Tipi Cezaevi’nde 4 Kasım 2016’dan bu yana Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu olan HDP’nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın sorumlu tuttuğu 6-7 Ekin 2014 Kobani olaylarına yanıt verdi.  Demirtaş Erdoğan’a “Yüreğin yetiyorsa ya sen gel cezaevine bunu tartışalım ya da ben çıkayım, meydanlarda sana cevap vereyim. Ama her halükarda en net cevabı 24 Haziran'da sandıkta halktan alacaksın” dedi.

Avukatları aracılığıyla resmi Twitter hesabından Erdoğan’a yanıt veren Demirtaş şunları söyledi: “Lütfen dikkatle okuyalım ve nasıl bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu somut olarak görelim. Kobani gösterilerinde şiddet ve provokasyonların başlama tarihi 5-6 Ekim değil, Erdoğan'ın ‘Kobani düştü düşecek’ açıklamasını yaptığı 7 Ekim ve bu açıklamadan hemen sonrasıdır. Bu açıklama sonrası ölümler yaşanmaya başlamıştır. Kobani olayları nedeniyle ne benim hakkımda ne de HDP yönetimi hakkında açılmış bir tek dava yoktur.

‘HÜDA-PAR’lılar haricinde tek bir dava açılmadı’

Kobani olaylarında katledilen insan sayısı 53 değil, 43'tür. Bunların 6’sı HÜDA-PAR'lı, 2'si suikasta uğrayan güvenlik görevlisi, 2'si Suriyeli mülteci, 33'ü de HDP'lidir. 6 HÜDA-PAR'lı haricindeki kişilerin katledilmesi hakkında açılmış tek bir etkili dava ve soruşturma yoktur.  Kobani olayları Erdoğan'ın dediği gibi 7 Haziran 2015 seçimleri sonrasında değil, seçimlerden 8 ay önce 7 Ekim 2014 tarihinde yaşanmıştır. Kobani olaylarından sonraki 5 ay boyunca da Erdoğan ve AKP ile çözüm süreci kapsamında görüşmelerimiz devam etmiştir. Yani Erdoğan'ın bugün ‘terörist’  diye ilan ettiği bizlerle 5 ay daha görüşme sürdürmüştür.

‘12 araştırma ve soru önergesi AKP tarafından reddedildi’

Kobani olaylarının arkasındaki provokatör ve azmettiricilerin ortaya çıkması için TBMM'de verdiğimiz 12 adet araştırma ve soru önergesi AKP'liler tarafından reddedilmiştir. Yasin Börü ve katledilen diğer kişiler Erdoğan'ın umurunda bile değildir. Erdoğan bunu istismar aracı olarak kullanmaktan çekinmemiştir ve bu nedenle sadece seçim dönemlerinde gündeme getirmiştir.  Tıpkı Yasin Börü gibi Antep’te ve İzmir'de Ekrem Karaçoğlu, Musa Bayram isimli yurttaşlarımız da kameralar önünde linç edilerek katledilmiştir. Ancak failleri bulunmamıştır. Erdoğan bu kişilerin isimlerini dahi bilmemektedir. Çünkü bu insanlar HDP’lidir.

‘Erdoğan’ı kahreden IŞİD’in Kobani’de yenilmesidir’

Erdoğan'ı asıl kahreden şey vahşice katledilen yurttaşlarımız değil, IŞİD'in Kobani'de yenilmiş olmasıdır. Kobani olaylarında bazı valilerin ve güvenlik görevlilerinin, Hükümetin talimatını dinlemediğini bizzat Efkan Ala açıklamıştır. Zaten bu kişiler de 15 Temmuz sonrası darbecilikten tutuklanmıştır. Ancak haklarında, Kobani olayları ile ilgili hiçbir soruşturma yürütülmemiştir. Tıpkı Roboski Katliamı gibi, Berkin'in, Ceylan'ın, Uğur'un katledilmesi gibi, Kobani olaylarının da bütün siyasi sorumlusu Erdoğan'dır. Bu sorumluluğunu saklamak için namertçe yalanlarıyla ve iftiralarıyla beni suçlamaya devam ediyor. Sayın Muharrem İnce beni c.evinde ziyaret ettikten sonra Erdoğan'ı da ziyaret etmiştir. Ne İnce-Erdoğan görüşmesinde ne de bu görüşmeden iki hafta sonrasına kadar Erdoğan beni ve Sayın İnce'yi suçlamamıştır.  Beni suçlama furyasının başladığı tarih, adaylar sahaya indikten sonra yapılan ilk anketlerin Erdoğan'ın eline geçtiği tarihtir. Yani yine Erdoğan'ın üzüntüsü Yasin Börü için değil, ortaya çıkan anket sonuçları içindir.  Ey Erdoğan! Sana siyasi tarihinin en büyük fırsatı: 24 Haziran’a kadar bu tweetimin altına, Selahattin Demirtaş olarak yaptığımı iddia ettiğin ‘53 kişinin katledilmesi sözde talimatımı’ paylaşırsan söz veriyorum, senin lehine Cumhurbaşkanlığı adaylığından çekileceğim. Dört yıldır emrindeki savcıların arayıp da bulamadığı sözde çağrımı belki sen bulursun. 24 Haziran’a kadar bulamazsan da zaten halk senin çıkış belgeni verecek. Diploma niyetine kullanırsın artık.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.