1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Faizde Dünya 7.si konumuna gelmesine rağmen Türkiye'de dolar durdurulamıyor
Faizde Dünya 7.si konumuna gelmesine rağmen Türkiye'de dolar durdurulamıyor

Faizde Dünya 7.si konumuna gelmesine rağmen Türkiye'de dolar durdurulamıyor

Merkez Bankası'nın 17.75'e çektiği oranla dünyanın en yüksek faizini veren yedinci ülkesi konumuna gelmesine rağmen Türkiye'de dolardaki artış durdurulamıyor.

A+A-

Bugün dövize karşı bir adım da Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'ndan geldi. TMSF, haziran ayı içinde 1.6 milyar liraya denk gelen döviz cinsinden mevduatlarını TL'ye çevireceğini açıkladı.

Borsa İstanbul’un ardından Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu da (TMSF) döviz hamlesi yaptı. TMSF, haziran ayı içerisinde toplamda 1,6 milyar liraya karşılık gelen döviz cinsinden mevduatını Türk lirasına çevireceğini duyurdu.
Geçen haftalarda da Borsa İstanbul benzer yönde bir karar almış ve kısa vadeli ihtiyaçları dışında kalan döviz varlıklarının tamamını TL’ye çevirdiğini duyurmuştu.

TMSF’den yapılan yazılı açıklamada, ‘Türkiye ekonomisinde istikrarın korunması ve belirlenen makroekonomik hedeflere daha sağlam adımlarla ulaşılabilmesi için ülke parasına duyulan güvenin büyük önem arz ettiği’ ifade edildi. Açıklamada, şöyle denildi:
“Son dönemde döviz kurlarında yaşanan dalgalanmaların ekonomik bir temelinin olmadığını düşünüyoruz. Ülkemizin finansal istikrarına katkı yapan en önemli ve öncü kurumlardan biri olan TMSF, bu bilinçle ve Türk lirasına duyduğu güvenin de etkisiyle bankalarda bulunan mevduat sigortacılığı rezervi içerisindeki döviz cinsinden varlıklarını Türk lirasına çevirme kararı almıştır. Alınan karar kapsamında kurumumuz, haziran ayı içerisinde toplamda yaklaşık 1,6 milyar liraya karşılık gelen döviz cinsinden mevduatını Türk lirasına çevirecektir.”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.