1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. “Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz
“Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz

“Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz

HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tek tip kıyafet uygulamasını kabul etmeyeceklerini açıkladı. Demirtaş, açıklamasında "Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın" ifadelerine yer verdi.

A+A-

Cezaevinde bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, tek tip kıyafet uygulamasıyla ilgili açıklama yaptı. Tek tip kıyafetin eşitlik ilkesinin ve adil yargılanma hakkını ihlal edeceğini belirten Demirtaş, “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız. Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın” ifadelerini kullandı.

‘ADİL YARGILAMA KOŞULLARI TEK TİP KIYAFETLE HUKUKSUZLUĞA DÖNÜŞTÜ’

Bugün yayınlanan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile, “terör” ve “anayasal düzene karşı suç” iddiasıyla tutuklananlar ve hükümlülere tek tip kıyafet zorunluluğu getirildi.

Edirne F Tip Cezaevi’nde tutuklu olarak bulunan HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, uygulamayla ilgili yazılı açıklama yaptı. Uygulamayı zorbalık olarak nitelendiren Demirtaş, “Zaten ortadan kaldırılmış olan yargı bağımsızlığı ve adil yargılanma koşulları tek tip kıyafet zorbalığı ile tam bir hukuksuzluğa dönüştürülmüştür” dedi.

 

 

‘DARBECİLER GİYER Mİ GİYMEZ Mİ UMURUMUZDA DEĞİL’

Tek tip kıyafetin, masumiyet karinesinin, eşitlik ilkesinin ve adil yargılanma hakkının ihlal edeceğini ifade eden Demirtaş, şöyle devam etti:

“Darbeciler tek tip kıyafet giyer mi, giymez mi umurumuzda değildir. Ancak on binlerce siyasi tutsağı darbecilerle eşitleyen bu onursuzluğu asla kabul etmeyeceğiz. Bize tek tip kıyafet verilmesi halinde parçalayıp çöpe atacağız. Düşünün ki, tecavüzcüler kravat takıp duruşmaya çıkarılacak ve bundan dolayı iyi hal indirimi alacaklar. Ama ülkenin yoksul, emekçi çocuklarının onurlu on binlerce evladı, gazeteciler, siyasetçiler, akademisyenler tek tip kıyafete zorlanacaklar. Biz halkımızın onurunu koruyacağız ve kesinlikle tek tip kıyafet zorbalığını kabul etmeyeceğiz.”

 

‘BURASI NE AMERİKA NE EBU GUREYB’

Tek tip kıyafetin ABD’de uygulandığı yönündeki ifadeleri eleştiren Demirtaş, açıklamasında “Bize Guantanamo’yu hatırlatanlara biz de Diyarbakır, Mamak, Metris, Ümraniye, Ulucanlar Cezaevi direnişlerini hatırlatırız. Burası ne Amerika’dır ne de Ebu Gureyb. Kimse daha fazla ateşle oynamasın” ifadelerine yer verdi.

‘OHAL KALDIRILMALI, KHK’LER GERİ ALINMALI’

“Faşizme boyun eğip tek tip kıyafet giymektense kefen giymeyi tercih edeceğiz” diyen Demirtaş, OHAL’in kaldırılmasını ve KHK’lerin geri çekilmesini istedi. 15 Temmuz darbe girişimiyle bağlantısı olanlar dışında ihraç edilen herkesin göreve iade edilmesi gerektiğini belirten Demirtaş, taleplerini söyle sıraladı:

“1- Yargıya müdahaleye derhal son verilmeli, adil yargılanma hakkı bütün sanıklar hakkında güvence altına alınmalıdır.
2- OHAL kaldırılmalı, bütün OHAL KHK’leri geri alınmalıdır.
3- Darbeyle doğrudan ilişkisi olanlar hariç işten atılan herkes görevine iade edilmelidir.
4- Cezaevlerinde devam eden işkence ve onur kırıcı muamelelere son verilmeli, sorumlular hakkında işlem yapılmalıdır.
5- Barış için, birlikte özgür yaşam adına İmralı’daki hukuksuz tecride son verilmelidir.
6- Tek tip kıyafet ve SEGBİS dayatması derhal geri çevrilmelidir.”

‘DAYATMALARA KARŞI DİRENECEĞİZ’

Uygulamaya direneceklerini açıklayan Demirtaş, “Bizler de rehin alınmış siyasi tutsaklar olarak elimizdeki bütün imkanlarla bu faşizan dayatmalara karşı direneceğiz. Kendimiz için değil, toplumun onuru ve aydınlık geleceği için her türlü bedeli ödemeyi göze alacak, dimdik duracağız” diyerek açıklamasına son verdi.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum