1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Genç Kürtler dünyadan uzak değil, Türkiye’den ayrı değil, Kürt olmaktan da vazgeçmiş değiller
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Genç Kürtler dünyadan uzak değil, Türkiye’den ayrı değil, Kürt olmaktan da vazgeçmiş değiller

A+A-

 

Rawest Araştırma ve Yaşama Dair Vakıf (YADA) tarafından yürütülen “Türkiye’de Genç Kürt Olmak” başlıklı araştırmanın sonuçları bir tanıtım ve tartışma toplantısıyla kamuoyuna duyuruldu.

Öncelikle bu tip araştırmaların Kürt alan araştırmaları ve özelde Kürt gençlik yaklaşımının müstakilleşmesi ve özerkleşmesi bağlamına çok büyük katkılar sunduğunu düşünüyorum. Yalnızca sahadan kuru veri getirmekle kalmayıp bunları karşılaştırmalı analizlere tabi tutarak sunumlarını çok başarılı bir şekilde yapan genç arkadaşları da tebrik ediyorum.

Bu tip araştırmalar üzerine haddim olmayarak birkaç eleştiri de bulunmak istiyorum. Neredeyse tüm araştırmalarda bir yanda Türkiye, diğer yanda ise Kürt kimliği ortaya konmaktadır. Nitekim burada da böyle bir metot izlenmiş. Kanımca Türkiye gibi dayatılan sınırlar bütünü ile Kürt gibi bir halkı ifade eden doğal tanımların karşılaştırılmasında ciddi sıkıntılar ortaya çıkmaktadır. Zira Kürt ile karşılaştırılacak Türk, Arap, Çerkez, Laz gibi etnik aidiyetlerdir. Kürdün karşısına Türkiye’deki tüm halkları Türkiyelilik kimliği adı altında çıkarmak metodolojik bir hatadır. Her ne kadar tüm araştırmalar böyle yapsa da.

Ayrıca önce Kürdü Türkiyeli içinde hesaplayıp sonra Kürdün ya da genç Kürdün durumunu müstakilleştirip karşılaştırmak ikinci diğer bir sorundur. Zira Kürtler Türkiye’nin demografi-doğum oranları başta olmak üzere tüm alanlardaki istatistikleri değiştirebilen bir kitleye-güce sahiptir. Bu hele gençlik ise durumu tümden değiştirebilecek bir değişkene dönüşür. Kürtler ve Türkiyeliler karşılaştırmalı yapılacak tüm çalışmalarda Kürtler Türkiyelilikten çıkarılmadan ortaya çıkacak sonuçlar çok sağlıklı olmaz.

Son araştırmada bu metot izlendiği için Kürt ile Türkiyeli gençlerin eğilimleri çok yakın çıkmaktadır. Oysa biraz daha araştırma müstakilleşir Kürtler ve diğer etnik yapılar karşılaştırılmalı yapılırsa makasın biraz daha açılacağını düşünüyorum.

Ayrıca eğitim ve diğer alanlarda Kürt gençlerinin yeni bir gerçeklik olarak ortaya çıkan Kürdistan’ın diğer parçaları ile olan eğitim, çalışma ve seyahat gibi ilişkilenmelerinin de sorulması ve ortaya bir veri çıkarılmasında fayda olacaktır.

Çalışma hala devam devam ettiği için bunları bir katkı olarak sunmakta yarar görüyorum.

 

Buna rağmen “Genç Kürt Ne İstiyor”un cevabı tüm gençlerde olması gerektiği gibi;

İş

Ve güven içinde yaşayacağı bir gelecek.

Ayrıca Kürt gençlerinin tüm dünya gençleri gibi kuşak farklılıklarını da çok bariz şekilde ortaya koyduğunu görmekteyiz.

Örneğin çoğunun çevreci kimliği çok bariz.

 

Peki makas nerde açılıyor!

-Kürt gençleri daha karamsar

-Kürt gençlerinin temel yaşam sorunlarından sonraki en büyük sorun kimlik sorunu-Kürtlük

-Kürt gençlerinin yarıdan fazlasının göç tecrübesi var, göç edenlerin yarısı da yalnız göç etmiş-doğduğu yerde doyamıyor

 

Kürt gençleri kendilerini “Müslüman, Kürt, Özgürlükçü” genel tanımlamaları içinde görseler de son dönemlerde dinden ciddi bir uzaklaşmanın olduğu açık bir şekilde araştırmaya yansımış. Neredeyse Kürt gençlerinin çoğunda tarikat ve cemaatlere yönelik yüksek bir bariyerleri oluşmuş.

Kürt gençleri teorik olarak özgürlükçü olsalar da pratikte muhafazakarlıkları diğer gençlere göre daha fazla.

Akp iktidarı döneminde Kürtler Türk ve diğer etnik kesimlere göre dinden daha fazla uzaklaşmışlar.

Kürt gençleri Kürtçe biliyor, protest-Kürtçe müzikle çok alakalı, aile bağları hala çok güçlü.

Genç Kürtler dünyadan uzak değil, Türkiye’den ayrı değil, Kürt olmaktan da vazgeçmiş değiller.

 

https://rawest.com.tr

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum