1. YAZARLAR

  2. Murat Bozdemir

  3. Gerçekler ve Temenniler Arasında (Kuzeyde) Kürt İttifakı
Murat Bozdemir

Murat Bozdemir

Yazarın Tüm Yazıları >

Gerçekler ve Temenniler Arasında (Kuzeyde) Kürt İttifakı

A+A-

Ger hebûya me ittifaqek

Vêk ra bikara me inqiyadek

Rûm û ‘ereb û ‘ecem temamî

Hemiyan ji me ra dikir xulamî (A.Xani, 1651-1707)

Her şeyden önce Kürt ittifakının travma toplumlarına özgü travmatik yönlerinin olduğunu, bunun tarihsel olarak çok fazla bir zaman dilimini kaplayan( Xani’nin yukarıdaki satırlarından bu yana 400 yıl), akli olmaktan çok bir ruh halini ifade ittiğini belirtmekte fayda var.

Bu “yapabilirlik” gücü olan-bunu kendisinde gören ve bunu zapt u rapt altına alamayan bir toplumun jeo-stratejisine, jeo-politiğine karşı psikolojik bir dışa vurum halidir “ittifak”.

Tarihi yolculukta kırımlardan geçirilen bir toplumun kendisini bir sonraki zamana atabilme ve kendi tarihsel yolculuğunda bir azık gibi taşıdığı, her seferinde küllerinden yeniden kendisini var eden “anka”sıdır Kürdün ,”ittifak”.

Bu diskur öyle bir hal alır ki neredeyse kedimiz kaybolsa bunu “ittifaksızlığımız’a bağlar, oluşmayan-oluşturulamayan bu ittifakın günahkarını da kendimizde bularak “hain Kürt” metaforunu nesilden nesile naklederiz.

Kendisi ile yüzleşemeyen bir toplumun “günahkar”ıdır aynı zamanda “ittifak”

Bu yüzden ittifakı istemek, ittifakı yüceltmek en kolay meşrulaşma, sorumluluğu flulaştırma, kişi ve grup sorumluluğunu-sorumsuzluğunu ittifaka indirgeyerek kendi çalışmasını-çalışmamasını gözden kaçırma ameliyesidir.

Aynı zamanda yükün ağırlığını iliklerine kadar hissedenlerin yükü paylaşım çağrısıdır.

Bu yüzden ittifakı kimin, nasıl ve hangi şartlarda dile getirdiği de başlı başına önem taşır.

Tüm bu tarihsel ve sosyo-piskolojik gerçekliğimiz ışığında ailede kadeşlerin ittifakını her fırsatta dile getiren anne, toprakla(Kürdistanla) bin yıllardır özdeş olmuş Kürdün dağılan çocuklarını evlerinde birlik ve dirlik içinde görmek istemesinden daha doğal ne olabilirdi. Dağılan, güçsüz düşen aileyi annenin, Kürdistan’ın(kadın ismi olduğunu gerçeğini hatırlatarak) çağrısıyla bir daha ayaklarını ve kalblerini tandırın sıcaklığıyla işe ve özgürlüğe yol etmelerinden daha doğal ne olabilirdi.

 

Giden görmüştür! Annenin her dört çocuğu hikayeyi bitirmeden tandırdan kalkmamaya and içmiştir. Hikayeyi bir yere bağlayacak çağrıda “ittifaktır”, şifanın kaynağı “ittifaktır”. Yoksa ne hikaye bitecektir, ne de kimse bu gerçek taravmadan dolayı rahat edebilecektir.

Bu yüzden bu psikolojinin gücünden bir akıl üretmenin nesnel koşullarını konuşmanın zamanı gelmiştir.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.