1. HABERLER

  2. ÖZEL DOSYA

  3. Gezici anketi: Referandum çantada keklik değil..
Gezici anketi: Referandum çantada keklik değil..

Gezici anketi: Referandum çantada keklik değil..

Gezici Araştırma Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Murat Gezici son anketin sonuçlarını açıkladı.

A+A-

Gezici, araştırmanın, 21 ilde yapıldığını bildirerek, seçmenin sandığa gitme eğiliminin normal ölçüde, gitmeyenlerin eğilimlerinin ise ‘Hayır’ yönünde olduğunu söyledi. Gezici, bu yurttaşların sandığa gitmesi halinde ‘Hayır’ oylarının daha da yükseleceğini belirtti.

Son ankette “Referanduma giderseniz tercihiniz ne yönde olur?” sorusuna halkın yüzde 41,2’sinin ‘evet’, yüzde 58,2’sinin ise ‘hayır’ dediğini Gezici programda açıkladı.

7 Haziran seçimlerinde oy verdikleri parti ile başkanlık sistemini destekleyip desteklememesi arasındaki ilişkiyi karşılaştıran Gezici anketinde elde edilen sonuçlar ise şu şekilde:

- Reklam -

[Haber görseli]

Tablo. Araştırmaya Katılan Halkın 7 Haziran 2015 Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Verdiği ile Başkanlık Sistemini Destekleyip Desteklememesi Arasındaki İlişki

[Haber görseli]

Başkanlık Sistemini Destekleyip Desteklememesi Arasındaki İlişki

[Haber görseli]

7 Haziran 2015 Seçimlerinde Hangi Partiye Oy Verdiniz?

[Haber görseli]

Araştırmaya katılan halkın 7 Haziran 2015 seçimlerinde hangi partiye oy verdiği ile başkanlık sistemini destekleyip desteklememesi arasındaki ilişki incelendiğinde, 7 Haziran 2015 seçimlerinde CHP’ye oy verenlerin % 95’i başkanlık sistemeni istemediğini ifade ederken, MHP’ye oy verenlerin % 68,7’si ve AKP’ye oy verenlerin % 22,7’si başkanlık sistemini istemediğini ifade etmektedir.

[Haber görseli]

Araştırmaya katılan halkın 1 Kasım 2015 seçimlerinde hangi partiye oy verdiği ile hayatında hiç CHP’ye oy verip vermediği arasındaki ilişki incelendiğinde 1 Kasım seçimlerinde MHP’ye oy verenlerin % 35,2’si CHP’ye oy verdiğini ve AKP’ye oy verenlerin % 21,3’ü  CHP’ye oy verdiğini ifade etmektedir.

[Haber görseli]

Araştırmaya katılan halkın 1 Kasım 2015 seçimlerinde hangi partiye oy verdiği ile CHP’ye oy verme durumu arasındaki ilişki incelendiğinde,  1 Kasım seçimlerinde CHP’ye oy verenlerin % 93,1’i CHP’ye oy vermek istediğini ifade ederken, MHP’ye oy verenlerin % 33,6’sı ve AKP’ye oy verenlerin % 17’si CHP’ye oy vermek istediğini ifade etmektedir.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.