1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Güvende kalmak için evde kalın, 1,5 milyon tavsiye
Güvende kalmak için evde kalın, 1,5 milyon tavsiye

Güvende kalmak için evde kalın, 1,5 milyon tavsiye

İngiltere'deki en fazla koronavirüs riski altında olan 1,5 milyon kişiye evde kalmalarını bildiren mektuplar gönderiliyor.

A+A-

Hükümet , kendilerini korumak için 12 hafta boyunca dışarı çıkmamalarını şiddetle tavsiye eden mektuplar veya kısa mesajlar alacaklarını söyledi.

Başbakan, İngiltere'den Anneler Günü'nde sevdiklerini ziyaret etmemesini ve sosyal uzaklaşma kurallarına uymamasını istedi.

Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan insanlardan "eğer istemezseniz ölecek olan sevgililer için yap" diyerek tavsiyeye kulak vermelerini istedi.

Birleşik Krallık'ta koronavirüs ile ölen kişi sayısı Pazar günü 281'e yükseldi, çünkü vakalar 5.683'e ulaştı.

Boris Johnson, halkı "ortak ulusal çaba" ya katılmaya ve NHS'nin "bunalmış olabileceğine" dair uyarıda bulunarak sosyal mesafeli rehberliği izlemeye çağırdı .

Risk altındaki insanlar arasında organ nakli yapılmış olanlar, kistik fibroz gibi şiddetli solunum rahatsızlıkları olan kişiler veya kan veya kemik iliği gibi spesifik kanserler olanlar bulunur.

Cumartesi akşamı ülkeye yaptığı bir mesajda, Johnson şöyle dedi: "Rakamlar çok sade ve hızlanıyor.

"İtalyanların mükemmel bir sağlık sistemi var. Yine de doktorları ve hemşireleri talep karşısında tamamen bunalmış durumdalar.

"İtalyan ölüm sayısı zaten binlerce ve tırmanıyor. Birlikte hareket etmedikçe, yayılmayı yavaşlatmak için kahramanca ve kolektif ulusal çaba göstermedikçe - o zaman kendi NHS'mizin de bunalmış olması muhtemeldir."

Londra'daki koronavirüs hastalığı (COVID-19) vakalarının sayısı arttıkça insanlar Battersea Park'ta kiraz çiçeği ağaçlarının altında yürüyorTelif hakkıREUTERS
Image captionSosyal mesafeli tavsiyeye rağmen, Londra'daki Battersea Park'ın bazı bölümleri gibi bazı kamusal alanlar meşguldü
Koruyucu yüz maskeleri giyen müşteriler, 22 Mart 2020 Anneler Günü'nde Doğu Londra'daki Columbia Road çiçek pazarını ziyaret ediyor. - İngiltere'de, koronavirüs salgını nedeniyle en fazla risk altında olduğu tespit edilen 1,5 milyona kadar savunmasız insanın evde kalması gerekiyor hükümet en az 12 hafta boyuncaTelif hakkıGETTY IMAGES
Image captionDoğu Londra'daki Columbia Road çiçek pazarında alışveriş yapanlar her zaman 2m tavsiyesine uymadı

Yetkili, İngiltere'nin İtalya'nın sadece "iki ya da üç" hafta gerisinde olduğunu ve hükümetin "daha önce ya barışta ya da savaşta daha önce hiç görülmemiş" önlemler aldığını kabul ettiğini söyledi - ancak gerekli olduklarını söyledi.

Dünya çapında 13.000'den fazla ölümle 300.000'den fazla virüs vakası olmuştur.

İtalya, geçtiğimiz ay ölüm oranını dünyanın en yüksek seviyesi olan 4.825'e ulaştı.

'Şeker kat tehdidi olamaz'

Aileler Pazar günü Anneler Günü'nü kutlamaya hazırlanırken, Johnson anneler için en iyi hediyenin uzak durmak olduğunu söyledi.

Bu hafta hükümetin ardından tüm restoranlara, kafelere ve barlara - ayrıca spor salonları ve sinemalar gibi diğer kamusal alanların kapanmasını söyledi.

Zac, Koronavirüs hastalığının yayılması olarak Keele, Newcastle-under-Lyme'de Anneler Günü'nde Sneyd Arms'tan bir mağara teslim ettikten sonra Vera Barnett'deki pencereden bakıyorTelif hakkıREUTERS
Image captionKeele'de bir kadın, Pazar günü bir kızartma aldığında ailesi ile bir pencereden sosyalleşti
Alışverişçiler, 22 Mart 2020 güney Londra'da bir süpermarkette sıraya giriyorlar. Emekliler ve korunmasız insanlar, Coronavirus'un yayılması nedeniyle süpermarketlere akın eden ve Briton'un eşi görülmemiş taleplerinden dolayı temel alışverişlerini satın almak için mücadele ediyorlar.Telif hakkıEPA
Image captionVe alışveriş yapanların Londra'nın güneyinde bir süpermarket dışında sıraya girmesi
Çok saygılı Andrew Tremlett, coronavirus hastalığının (COVID-19) yayılması devam ederken Pazar komünyonunu St Cuthbert tapınağında sosyal medyada canlı olarak yürütüyor.  Durham,Telif hakkıREUTERS
Image captionBu arada, kiliseler ibadet edenlere kapılarını kapattıkça, Durham Dekanı gibi bazı inanç liderleri bu hizmeti canlı yayınladı

Başbakan, "Bu sefer en iyi şey onu aramak, video görüşmesi yapmak, Skype'ı aramak, ancak gereksiz fiziksel temas veya yakınlıklardan kaçınmaktır." Dedi.

“Ve neden? Çünkü anneniz yaşlı veya savunmasızsa, o zaman tüm istatistikler onun coronavirüs veya Covid-19'dan ölme olasılığının daha yüksek olduğunu gösteriyor. Tehdidi gizleyemeyiz veya şekerle kaplayamayız.”

 

Cuma günü, Bay Johnson'a günlük basın toplantısında 77 yaşındaki annesini ziyaret edip etmeyeceği soruldu. “Kesinlikle ona en iyi dileklerimi göndereceğini ve onu görmeyi umduğunu” söyledi.

Bir Downing Street kaynağı daha sonra Pazar günü annesiyle iletişiminin Skype üzerinden olacağını söyledi.

Başka yerlerde, Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan Başbakanın sosyal mesafeli çağrı çağrısını yineledi.

Halka hitap ederek, "Gerekmedikçe evden ayrılmayın, zorunlu olmadıkça toplu taşıma araçlarını kullanmayın ... eğer istemezseniz ölecek olan sevdikleriniz için yapın."

kaynak BBC

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.