1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. HAMMAL KÜRT
HAMMAL KÜRT

HAMMAL KÜRT

Ey Gelî Kurdan! Qenc guhê xwe bidinê, ezê tiştekî ji we re bibêjim: Hun bizanin ku sê cewherê me hene; hifza xwe ji me dixwazin. Yek İslâmiyet e; Ê duduyan insaniyete.Ê sisîyan millîyeta me ye. Piştî wê, sê dijminê me hene, me xerab dikin:Yek feqîrtî ye;

A+A-

Hammal Kürt cümlesi ve kavramını, göründüğü kadarıyla ilkin, Nurcu Camia’nın Üstad Bediüzzaman, resmi kayıtların Bitlis ûleması, Osmanlının son, Cumhuriyetin ilk dönem aydını, Kürtlerin ise Molla Saidê Kürdî olarak bildiği zat , İstanbul’da hamallık yapan Kürtler için kullanıyor.

5 Aralık 1908’de yayın hayatına başlayan Haftalık bir gazetede ‘’Şiretâ Bediüzzeman Mela Seidê Kurdi’’ diye başlayan tek Kürtçe makalesinden aldığımız pasajlar:

“Ey Gelî Kurdan! Qenc guhê xwe bidinê, ezê tiştekî ji we re bibêjim: Hun bizanin ku sê cewherê me hene; hifza xwe ji me dixwazin. Yek İslâmiyet e; Ê duduyan insaniyete.Ê sisîyan millîyeta me ye. Piştî wê, sê dijminê me hene, me xerab dikin:Yek feqîrtî ye; Çil hezar hemmalê Îstenbolê delîlê wê ye.. Û wesîyeta paşî: Xwendin, xwendin, xwendin... Desthevgirtin, desthevgirtin, desthevgirtin... Mela Seid

Bu makalesinin Türkçesi:

‘Ey Kürt halkı! İyi kulak verin, size bir şey söyleyeceğim: Biliniz ki, üç cevherimiz vardır; bizden muhafazalarını isterler. Birincisi İslamiyet’tir İkincisi insaniyettir Üçüncüsü milliyetimizdir. Bunun ardından, bizim üç düşmanımız var; bizi harap ediyorlar. Biri fakirliktir. İstanbul’daki kırk bin hamal bunun delilidir. Son olarak da: Okumak, okumak, okumak!.. El ele vermek, el ele vermek, el ele vermek!.. Molla Said (1)

Sonra bu konuda, şuanda Amerika’da yaşayan Kürt Sosyolog Mücahit Bilici, 2017 yılında Hamal Kürt(Türk İslam’ı ve Kürt Sorunu) isimli bir kitap yayınladı. Mezkûr kitapta Kürtler ve Hamallıklarına dair çok çarpıcı sosyolojik değerlendirmeler mevcut.

Kitabın girişinde, Kayserili Rum bir ailenin çocuğu olarak İstanbul’da doğmuş ve dört yaşında ailesi ile birlikte Amerika’ya göç etmiş, sonra bir turist olarak İstanbul’a gelen meşhur yönetmen Elia Kazan’dan yaptığı bir alıntı ile Hamalları şu şekil tarif ediyor:

” Galata Köprüsünü geçip toptancı pazarına vardığımızda o insan kılıklı yük hayvanını gördük. Yükleri eğer hafifse, yükseklikleri iki metreyi buluyordu. Kimilerinin yükleri öylesine ağır idi ki yüklemek ve boşaltmak için başkalarının yardımı gerekiyordu. Çabuk ve kısa adımlarla yürüyorlardı. Aynen onlar gibi yüklü, onlarla aynı işi gören eşekler gibi. Gözlerinin feri sönmüştü. Bu mahlûklar çevreye ne dost ne de düşman idiler. Yol istemek için bağırışları insan sesine hiç benzemiyordu. Toplumun ve İnsanlığın en alt katında idiler…(2)

M.Bilici bu kısa izahın ardından Hammal kavramını şu şekil tanımlıyor:

devamı...

http://www.haberazad.com/hammal-kurtler-kim-veya-kimlerdir-596yy.htm

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.